Skocz do zawartości

Podstawowe informacje


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

W sieci jest kilka naprawdę dobrych poradników, które uważam,że warto przeczytać, bo na pewno się przyda a nie zaszkodzi :beer:

Na początek kilka

Wiki piwo.org

Browamator - FAQ

Browamator - pierwszy raz

Browar.biz - artykuły

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
mam tylko jedno pytanie... Czy piwo które otrzymam zgodnie ze sposobem opisanym w piwo.org będzie po zakapslowaniu i lezakowaniu gazowane tak jak sklepowe gdy je otworze czy tez nie?

Oczywiście piwo będzie nagazowane, co więcej masz wpływ na to stopień nagazowania piwa :). Więc zapraszam do warzenia :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam tylko jedno pytanie... Czy piwo które otrzymam zgodnie ze sposobem opisanym w piwo.org będzie po zakapslowaniu i lezakowaniu gazowane tak jak sklepowe gdy je otworze czy tez nie?

Oczywiście piwo będzie nagazowane' date=' co więcej masz wpływ na to stopień nagazowania piwa :). Więc zapraszam do warzenia :beer:[/quote']

Dodam również, że piwo będzie miało też piękną pianę:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuje za tak szybką odpowiedz... nie wazyłem jeszcze piwa ale mam zamiar i to zrobie.Poza tym chce powiedziec ze to świetna strona i znalazłem na niej to czego własnie chcialem sie dowiedzieć. zastanawiałem sie własnie nad zgazowaniem piwa, ponniewaz znajomy powiedział ze piwo które robił jego kuzyn miało mało gazu i smakowało "troche jak wygazowane". czy nie czekająz do całkowitego zakonczenia cichej fermentacji otrzymamy wiecej gazu, czy zle rozumuje. chciałbym dowiedziec się blizej na czym to mniej więcej polega. ...aha i jeszcze jesli chce otrzymac własny słód, jak długo powinienem moczyc ziarna i do jakiego stopnia kiełkowania je dopuscic... Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znajomy powiedział ze piwo które robił jego kuzyn miało mało gazu i smakowało "troche jak wygazowane".

Znajomy musiał popełnić gdzieś błąd - możesz mi wierzyć, że piwo poprawnie uwarzone, będzie bardzo dobre nagazowanie :beer: Nie musisz martwić się dodatkowym, sztucznym nasyceniem swojego piwa domowego.

Co do własnego słodu, niestety nie pomogę - nie próbowałem swoich sił w tym temacie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie dziękuje za tak szybką odpowiedz... nie wazyłem jeszcze piwa ale mam zamiar i to zrobie.Poza tym chce powiedziec ze to świetna strona i znalazłem na niej to czego własnie chcialem sie dowiedzieć. zastanawiałem sie własnie nad zgazowaniem piwa, ponniewaz znajomy powiedział ze piwo które robił jego kuzyn miało mało gazu i smakowało "troche jak wygazowane". czy nie czekająz do całkowitego zakonczenia cichej fermentacji otrzymamy wiecej gazu, czy zle rozumuje. chciałbym dowiedziec się blizej na czym to mniej więcej polega. ...aha i jeszcze jesli chce otrzymac własny słód, jak długo powinienem moczyc ziarna i do jakiego stopnia kiełkowania je dopuscic... Pozdrawiam

Cieszę się, że przybędzie nam nowy piwowar :).

Co do gazu to powstaje on w wyniku refermentacji w butelkach. Pokrótce wygląda to tak, że po zakończeniu fermentacji przed rozlewem piwa do butelek dodajemy do piwa cukier, glukozę lub też suchy ekstrakt słodowy. Dzieki temu drożdże które wciąż są obecne w piwie przerabiają te surowce na dwutlenek węgla (gaz) i alkohol.

 

O słodowaniu postaram napisać Ci wieczorem.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania to śmiało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardxzo się cieszę że tak chętnie odpowiadacie i nie męczą was "durne":) pytania, a będzie ich z pewnością jeszcze kilka:D Ciesze się również że Wy też się cieszycie :)hehe To świetne, móc wyprodukować własne piwo i zaprezentować je znajomym, poczęstować... Widziałem gdzies wczoraj własnie duzo rzeczy o słodzie, myslałem ze tu, ale chyba gdzies indziej przelotem bo nie moge tego odnaleźć. było opisane mniej więcej namaczanie zbóż i osuszanie. Na tym mi tez zalezy, ponieważ mam mozliwość "załatwienia" sobie różnych zbóż ale musze tez wiedziec jak je doprowadzic do poządanego stanu...

Edytowane przez szafazer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na początek aby się oswoić z tą procedurą jakie kroki byście mi proponowali i jakie naczynia (mam na mysli też mniejszą wielkość i ilość na początek) ile składników itp. czy 10 litrowe wiaderko wystarczy na początek jako fermentator? i co sie z tym wiąże. chce na samym początku poznac to wszystko aby smiało zabrac się do większej produkcji. czy to jest logiczne z waszego punktu widzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardxzo się cieszę że tak chętnie odpowiadacie i nie męczą was "durne":) pytania, a będzie ich z pewnością jeszcze kilka:D Ciesze się również że Wy też się cieszycie :)hehe

No pewnie, że się cieszymy :) a co do pytań to - nie ma durnych pytań :), każdy kiedyś zaczynał i miał tysiące wątpliwości.

Co do produkcji własnego słodu to tak jak pisałam wcześniej postaram się opisać wieczorem jak to wygląda - bo temat jest dość szeroki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na początek aby się oswoić z tą procedurą jakie kroki byście mi proponowali i jakie naczynia (mam na mysli też mniejszą wielkość i ilość na początek) ile składników itp. czy 10 litrowe wiaderko wystarczy na początek jako fermentator? i co sie z tym wiąże. chce na samym początku poznac to wszystko aby smiało zabrac się do większej produkcji. czy to jest logiczne z waszego punktu widzenia?

Podstawowe pytanie od czego chcesz zacząć - czy spróbujesz na początek zrobić piwo z brew-kita, czy też z ekstraktów, czy może od razu rzucisz się na głęboką wodę i zrobisz piwo ze słodów? Wszystko zależy od Ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak jak napisałem zależy mi na zrobieniu piwa ze słodów, poniewaźż sądze ze ekstrakty i już te brew kity to jest według mnie pic na wode a nie wyrób piwa:) chce samodzielnie przygotowac piwo od podstaw że tak powiem. tylko mysle o tym zeby na samym początku spróbowac z małą ilością, około 10 litrów... pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak jak napisałem zależy mi na zrobieniu piwa ze słodów, poniewaźż sądze ze ekstrakty i już te brew kity to jest według mnie pic na wode a nie wyrób piwa:) chce samodzielnie przygotowac piwo od podstaw że tak powiem. tylko mysle o tym zeby na samym początku spróbowac z małą ilością, około 10 litrów... pozdrawiam

Osobiście uważam, że powinieneś zacząć od brewkitu. Różne są na ten temat zdania, ale dzięki temu, będziesz już obyty jak np. wygląda prawidłowa fermentacja, nauczysz się dezynfekować sprzęt, butelkować itp itp.

Jeżeli popełnisz jakiś błąd, to będzie Cię to mało kosztowało, tak pieniędzy jak i czasu.

Piwo z brewkitu jest inne jakościowo od "zacieranego" ale nie jest znowu takie złe :)

 

Chmiel

Musisz się uzbroić w cierpliwość - piszę właśnie małe opracowanie na ten temat.

Tak zupełnie na szybko - własna uprawa chmielu, to bardzo fajna i skuteczna zabawa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno wazne dla mnie pytanko... Gdzie można kupić nasiona chmielu i kiedy nalezy go posiać i jak:) i cos o podziale na te goryczkowe i aromatyczne... z góry dziękuje

Sadzonki (sztobry) chmielu były do nabycia w Browamatorze, niestety w tym roku już sprzedaż została zakończona.

Jeśli chodzi o chmiele aromatyczne i goryczkowe to tylko pokrótce (więcej informacji dostarczy Ci zapewne elroy): chmiel goryczkowy jest dodawany do brzeczki na początku gotowania i nadaje piwu goryczkę wyczuwalną w smaku, natomiast chmiel aromatyczny dodawany jest w ostatnich minutach gotowania i nadaje piwu aromat chmielowy wyczuwalny w zapachu. To tak w wielkim skrócie i uproszczeniu :). Polski chmiel goryczkowy to: Marynka, a aromatyczny: Lubelski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam mozliwość "załatwienia" sobie różnych zbóż ale musze tez wiedziec jak je doprowadzic do poządanego stanu...

Słodowanie w warunkach domowych nie należy do prostych czynności, a i efekty mogą nie być zadowalające :). Po pierwsze do produkcji słodu stosuje się specjalne odmiany jęczmienia (jęczmień browarniany), różniące się znacznie od zwykłego jęczmienia paszowego do którego zapewne masz dostęp. Po drugie kontrola procesu słodowania też jest dość skomplikowana. Ja nigdy nie próbowałam słodować w domu, ale spróbuję Ci przedstawić cały proces czysto teoretycznie:

Ziarno moczymy w zimnej, napowietrzonej wodzie przez 40-50 godzin najlepiej wykonywać to w ten sposób, że ziarno przetrzymujemy pod wodą przez 3 godziny i następne 6 godzin bez wody (za każdym razem uzywamy świeżej wody). Po tym okresie następuje kiełkowanie ziarna, ważne aby ten proces prowadzić w dość niskich temperaturach - nie przekraczających 17-18C, ziarno spryskiwać, tak aby nie wyschło, ale też nie za bardzo, aby nie spleśniało. Poza tym kiełkujące zboże należy przynajmniej 2 x na dobę przewracać, aby dostarczyć odpowiedniej ilości tlenu. Słodowanie należy przerwać po mniej więcej 2 dniach gdy kiełki korzeniowe mają po 2-4 korzonki, a ich długość nie przekracza 1,5 krotnej długości ziarna, długość kiełka liścieniowego powinna osiągać około 2/3 do 3/4 długości ziarna. Kiełkowanie przerywamy rozpoczynając suszenie. Suszenie należy prowadzić bardzo ostrożnie i powoli, aby zachować aktywność enzymów, temperatura suszenia nie powinna przekraczać 40-50C.

Więcej mozesz poczytać na stronie http://www.eurequa.pl/pl/Ru_VIII.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukam informacji na temat chmielu, bo jak by się dało to bym sobie jeszcze teraz jakos go posadził...

Trochę już za późno na sadzenie chmielu...

Sztobry chmielowe sprzedaje zwykle firma Browamator

Zerknij tu http://browamator.pl/szczegoly.php?grupa_p=7&przedm=3313870&=Sztobry_chmielowe_2007

Fajnie opisane jak wygląda taka akcja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.