Skocz do zawartości

wulgaryzmy


Belzebub

Rekomendowane odpowiedzi

no własnie, co sądzicie o stosowaniu ?

oczywiście mam na myśli czy to dynamizowanie wypowiedzi, czy podkreślanie dramatyzmu, nie zaś bezmyśle przeplatanie zdania, czy jako przerywnik.

U mnie w robocie na przykład nie ma możliwości nie stosować tego typu urozmaicenia języka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam słowo "dupa". Najczęściej w zastosowaniu humorystycznym :-)

 

 

U mnie w pracy, podczas rozmów z klientami też nie wolno stosować wulgaryzmów - taka specyfika pracy, ze musimy byc grzeczni :-)

 

Odbijamy sobie za to między pracownikami i managementem, przy czym nalezy pokreslic ze ogolna atmosfera jest swietna :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś oglądałem pana Bralczyka właśnie mówiącego na temat wulgaryzmów w naszym ojczystym języku. Wulgaryzmy w języku polskim podzielił na dwie kategorie: upiększające i niepokojące. Upiększające to chociażby dobry dowcip który bez wulgarnego słowa wypowiedzianego w pewnym momencie straciłby na wartości - co do tych wulgaryzmów nie ma żadnych zastrzeżeń o ile nie są w żaden sposób obraźliwe.

Niepokojące wulgaryzmy to tzw. przecinki ... niestety najczęściej spotykane w naszym kraju, chociażby na ulicy czy w komunikacji miejskiej ;)

 

Jeśli o mnie chodzi ja nie mam osobiście zastrzeżeń ... pod warunkiem przysłowiowego "nie przeginania pały" :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć ;)

 

No co też Wy mówicie, język rynsztoka pozostawmy w rynsztoku, ludzie wykształceni mają inne sposoby wyrażania ekspresji.

Coder nie przyszło Ci do głowy że na forum są ludzie którzy skończyli zawodówkę? Rozumiem że pan Meller któremu na antenie wymkła się niewinna "ku@#wa" to człowiek rynsztoka.

Sam przeklinam jak szewc i choć Wiesia mnie goni na każdym kroku nie potrzfię sie oduczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że pan Meller któremu na antenie wymkła się niewinna "ku@#wa" to człowiek rynsztoka.

Ano niestety wychodzi' date=' że tak. Klasę człowieka definiuje nie papierek, ale zachowanie.[/quote']

Nie generalizowałbym tego w ten sposób. Człowiek nie jest wzorem matematycznym który po dodaniu odpowiednich danych zawsze da ten sam pozytywny wynik.

Nawet najbardziej wykształcony człek z klasą potrafi pod wpływem emocji/sytuacji wypalić różne rzeczy ;) ... co nie oznacza że robi to na codzień.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No co też Wy mówicie, język rynsztoka pozostawmy w rynsztoku, ludzie wykształceni mają inne sposoby wyrażania ekspresji.

Jan Kochanowski

 

Ziemię pomierzył i głębokie morze,

Wie, jako wstają i zachodzą zorze;

Wiatrom rozumie, praktykuje komu,

A sam nie widzi, że ma kurwę w domu.

 

 

;)

 

Ja sobie nie wyobrażam choćby kryminału czy książek Sapkowskiego bez rzucania mięchem, więc osobiście bym nie demonizował przeklinania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy książek Sapkowskiego bez rzucania mięchem

Sapkowski bez wulgaryzmu i typowo :polskiego" słownictwa byłby chyba jakimś podłym romansidłem ;). Zresztą Pan Andrzej jest wiztuozem we wplataniu mięcha w tekst. Nie znam nikogo innego kto tak doskonale opisywałby historie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weźcie przestańcie gloryfikować wulgaryzmy !!!

Nie lubię ludzi którzy rzucają mięsem na prawo i lewo, czy to w książkach, telewizji, czy na ulicy.

Kultura nie boli.

 

PS. Chciałem napisać dosadniej, ale na razie się powstrzymałem. Już wystarczająco podnieśliście mi dziś ciśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy książek Sapkowskiego bez rzucania mięchem

Sapkowski bez wulgaryzmu i typowo :polskiego" słownictwa byłby chyba jakimś podłym romansidłem ;). Zresztą Pan Andrzej jest wiztuozem we wplataniu mięcha w tekst. Nie znam nikogo innego kto tak doskonale opisywałby historie.

czy ja wiem,w "maści na szczury" bogdan madej kładzie go na łopatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no własnie, co sądzicie o stosowaniu ?

oczywiście mam na myśli czy to dynamizowanie wypowiedzi, czy podkreślanie dramatyzmu, nie zaś bezmyśle przeplatanie zdania, czy jako przerywnik.

U mnie w robocie na przykład nie ma możliwości nie stosować tego typu urozmaicenia języka.

2artur2 ----> weź zacznij czytać posty od początku do końca... Nikt tu niczego nie gloryfikuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla mnie w pewnych określonych sytuacjach rzucenie czegoś na k lub d jest dopuszczalne np w tym skeczu:

 

http://www.youtube.com/watch?v=8OUsff2XRGg

 

bez tego k na końcu cały balon, który został napompowany przez skecz zamiast się przekuć to powoli z niego uszłoby powietrze, ale używanie k jako przecinka jest niedopuszczalne i przejawem wyjątkowo zakorzenionego chamstwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ja wiem,w "maści na szczury" bogdan madej kładzie go na łopatki.

a nie czytałem, ale zaciekawiłeś mnie, muszę sprawdzić.

W Sapkowskim podoba mi się nie tylko cięty stricte słowiański język, ale przede wszystkim forma, styl gładkość jego używania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja biję się w piersi, że klnę sporo. ;) Teoretycznie zgadzam się z coderem, że człowiekowi na poziomie nie wypada, ale... dla zdrowia psychicznego, zbudowania team spirit i jeszcze paru rzeczy wulgaryzmy się przydają. Idealnie byłoby gdyby używało się ich świadomie, niestety w rozmowie prywatnej z przyjaciółmi zdarza mi się i w zastosowaniu przecinkowym. Niestety to też kwestia punkowania, kapele punkowe się nie... szczypały i leciały ostre słowa.

Spodobała mi się wypowiedź Rostowskiego, który powiedział, że ojciec nauczył go, że gentelman nigdy nie jest nieuprzejmy w sposób nieświadomy. Tego wydaje mi się należałoby się trzymać - przekleństwa są dla ludzi i pełnią ważną funkcję, ważne żeby używać ich świadomie.

 

Na koniec anegdotka, która opowiedział Andrzej Grabowski u wspomnianego Mellera. Było o jakimś aktorze, nazwiska nie pomnę. Otóż miał on w zwyczaju kląć jak szewc, a jednocześnie był gorliwym katolikiem. No i któregoś razu ktoś (nie wiem czy AG, czy ktoś inny) zwrócił mu uwagę, że no Staszek jak Ty tak możesz kląć, a potem przystępujesz na mszy do komunii św.? Na co usłyszał odpowiedź - kląć to Ty możesz, ja używam partykuły wzmacniającej. :/

 

Problem się robi jak się pojawiają dzieci, bo raz, że trzeba siebie pilnować, to jeszcze takiego Kazika lub Grabaża w radio. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze można tak więcy ynteligientnie, takie niedomówienie- jak mówił Kobuszewski do Gołasa w skeczu o hydraulikach ;)

 

http://www.joemonster.org/art/4400/Gra_Polslowek_Pierwsza_Kompletna_Edycja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ja wiem' date='w "maści na szczury" bogdan madej kładzie go na łopatki.[/quote']

a nie czytałem, ale zaciekawiłeś mnie, muszę sprawdzić.

W Sapkowskim podoba mi się nie tylko cięty stricte słowiański język, ale przede wszystkim forma, styl gładkość jego używania.

to są takie śmieszne opowiadania ,wulgaryzmy są raczej przestarzałe.już nikt tak nie klnie,może dlatego są zabawne,ale to nie jest trzon opowiadań,są tylko dodatkiem trafnie podkreślającym rożne grupy społeczne (najczęściej akcja dzieje sie w powojennej wsi,klimat trochę z konopielki).

kup sobie (na allegro bywa ta książka po 2 złote),to coś na miarę "rejsu" tylko w literaturze polskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wulgaryzmy można używać, jak to mówi profesor Bralczyk wulgaryzmy nie pasują w każdej sytuacji. Zależy gdzie się ich używa, czy w ogóle wypada, ale żeby miały odpowiednią moc, powinno się używać bardzo rzadko, inaczej będą miały moc przecinka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.