Skocz do zawartości

Kolor piwa


hoirack

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie odnośnie słodów karmelowych - których użyłem po raz pierwszy. Chciałem uwarzyć koźlaka o czerwonej barwie, a wyszło chyba trochę za jasne. A było to tak

 

Zacieranie:

 

słód pilzeński 3kg

słód monachijski Weyermann typ 1 1,5 kg

słód monachijski Weyermann typ 2 1 kg

słód Caraamber 0,4 kg

słód Caraaroma 0,2 kg

 

zacieranie 68-65 stopni jednotemperaturowe (na lenia ;) ). Po 60 minutach dorzucilem słody karmelowe w 65 stopniach i do mash outu - 78 oczywiscie. Później filtracja, wysładzanie, gotowanie, chmielenie i na końcu otrzymałem bliżej nieokreśloną ilość ektraktu 18°Blg .

No i tutaj moja wątpliwość. Wydaje mi się, że piwo ma trochę za jasny kolor. W menzurce wygląda on raczej na złoto-pomarańczowy niż czerwony - którego się spodziewałem. Czy za mało dodałem słodów karmelowych? A może to wina wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słody karmelowe zaciera się od początku, z całą resztą. To słody palone dodaje się przed mash-outem. Dlatego pewnie kolor wyszedł trochę za jasny.

 

No i nie ma co udawać, barwa czerwona jest dość trudna do uzyskania - ciut za jasne i jest ciemnozłote, ciut za ciemne i jest brunatne, trzeba naprawdę dobrze "wycelować" z surowcami. Bez przeliczenia w jakimś programie dość ciężka sztuka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było wrzucić słody karmelowe od początku. To duży błąd. Straciłeś na smaku i kolorze. Ponadto kolor najłatwiej ocenić po fermentacji, a nie po warzeniu.

Nic się nie martw - człowiek się całe życie uczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 kg Pale Ale Brewferm

2 kg Monachijski Strzegom

200g karmelowy jasny Strzegom

50g jęczmień palony (dodany tuż przed mash-outem)

 

Z takiej receptury (na 24 litry) dostałem ładnie czerwone IRA.

Edytowane przez TomX
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z samych karmelowych nie wyjdzie mi ciemny kolor? Nawet jak będę zacierał ze wszystkimi słodami od początku? Następnym razem spróbuję taki sam zasyp zacierany od początku z odrobiną czekoladowego.

 

Szczerze mówiąc wydawało mi się, że caraaroma jest wystarczająco ciemnym słodem aby dać ładny kolorek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też szukam czerwonego koloru.

 

Spróbuj takiego zasypu:

(jeżeli nie przeszkadza Ci taka ilość s. melanoidowego)

 

Słód:

wiedeński - 3 kg

pilzneński - 1,2 kg

carared - 0,15 kg

melanoidowy - 0,65 kg

 

13°Blg , zacieranie etapowe

teoretycznie kolor powinien być jaśniejszy, ale coś mi nie zagrało w zacieraniu i miałem stosunkowo małą wydajność ok 60 %. kolor wyszedł czerwony.

 

 

Albo koźlaczek

 

słód:

pilzneński - 3,75 kg

monachijski - 6,75 kg

caraaroma - 0,75 kg

carared - 0,4 kg

 

16°Blg , zacieranie dekokcyjne

 

to może wyjść za ciemne, raz zostawiłem 18°Blg, ostatnio 17°Blg, może przy 16°Blg wyjdzie ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z samych karmelowych nie wyjdzie mi ciemny kolor?

Z carared wyjdzie czerwony. Robiłem takiego IRA i jest czerwony:

- Pale ale 4kg

- Cara-hell 0,25kg

- Cara-red 0,4kg

- Aroma 0,25kg

- Cascade 20g

- Fuggles 20g

- Target 20g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podepnę się pod ten temat, coby nie zakładać osobnego

chodzi mi po głowie zrobienie zmyłki którą wspominam (mgliście) sprzed wieeeeeeeelu lat z Pragi gdzie bodaj u Fleku (ale nie jestem pewien) piłem ciemne, czarne piwo o smaku pilsa, żadnych ciemnosłodowo-karmelowych smaków ale i chyba bez paloności.

 

ile trzeba by dać słodu barwiącego żeby coś takiego uzyskać i jak go zadać żeby nie było paloności

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie to robiłem to tylko raz; piwo wyszło marne więc nie powtarzałem.

 

Zmieliłem słód na proszek, zostawiłem na noc w zimnej wodzie, rano przepusciłem przez filtr do kawy.

Zrobiłem identycznie tyle tylko, ze namaczanie słodu w zimnej wodzie trwało około godziny. Wydaje mi się, że lekki palony smak można było wyczuć w piwie, ale nie wiem czy to nie złudzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

To i ja się podepnę pod temat.

Mój stout wyszedł ciemno brunatny, zależało by mi na tym żeby był czarny jak smoła. Czy mógł bym np. zalać 300 gram słodu barwiącego zimną wodą, zostawić na noc, przefiltrować, zagotować i wlać do fermentatora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.