Skocz do zawartości

Test taboretu gazowego IDEALGAS E312P


elroy

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
Pytanko dotyczące stelaża pod taboret. Jaką dobrać wysokość? Nie może być nisko, bo nie wygodnie. Za wysoko, może być niestabilnie... 60 cm będzie dobrze?

U mnie jest 50cm ale mam dość wysoki gar na drugie 50cm. Taboretem grzeję nad drewnianą podłogą i ta jest ciepła, ale nie gorąca i nic się nie dzieje.

Jak masz niższy gar to spokojnie daj 60 cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

My jako podstawę wykorzystaliśmy szafkę z pod kserokopiarki. Szafka została obita blachą KO, a pod palnik został założony ekran.

Blacha pod palnikiem jest bardzo ciepła, ale nie wydzielają się żadne smrodliwe zapach świadczące o przypalaniu się szafki.

Podstawa jest mobilna ( własne "podwozie" jezdne ), więc nie ma problemu z przesuwaniem. Wielkość szafki gwarantuje stabilność, w końcu stała na niej maszyna ważąca ok. 150 kg.

W całości wygląda ta:

http://www.piwo.org/forum/postgallery.php?pid=36017&filename=ns1.jpg

 

goroncopozdrawiamy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Chciałbym zwiększyć moc w swoim taborecie gazowym i zastanawiam się nad rozwierceniem dysz.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania w kwestii bezpieczeństwa?

Czy powinienem o czymś wiedzieć, zanim zabiorę się za wiercenie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam pytanko, czy można przerobić ten taboret pod gaz ziemny?

w sumie mam możliwość podłączenia, a kupowanie butli zaczyna mnie denerwować

Pewnie można przez wymianę lub rozwiercenie dysz(zapytaj sprzedawcę lub producenta o średnice dysz) pod gaz ziemny, albo poszukaj w sieci lub na forum czy ktoś już robił taką przeróbkę i zna właściwą średnice dyszy. Jeżeli nie znajdziesz to trzeba zakupić kilka lub kilkanaście wierteł, najlepiej jak średnice wierteł zwiększą się o dziesiąte części milimetra. Podłącz taboret pod gaz ziemny, zapal i zobacz jaki płomień jest (będziesz mia ogólne pojęcie o średnicy jaka chcesz uzyskać).Na początku rozwiercaj jedną dyszę do uzyskania odpowiedniego płomienia, później kolejne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zwiększyć moc w swoim taborecie gazowym i zastanawiam się nad rozwierceniem dysz.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania w kwestii bezpieczeństwa?

Czy powinienem o czymś wiedzieć, zanim zabiorę się za wiercenie?

tu coś było na ten temat

http://www.piwo.org/forum/p113120-12-08-2011-00-46-58.html#p113120

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek czytałem. Parę osób rozwiercało. W pytaniu chodzi mi o to, czy wiąże się to z jakimiś dodatkowymi zabiegami lub niebezpieczeństwem. Nie jestem gazownikiem, wolę spytać zanim zrobię jakąś głupotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak kupowałeś kiedyś kuchenkę gazową to zwykle do niej są 2 komplety dysz - jedna na ziemny druga na p-b. Mógłbyś z nimi pokombinować bo są różnych średnic w zależności od palnika. A jak nie masz, to możesz się przejść się do sklepu z częściami zamiennymi. Wykręć dyszę z taboretu zanieś i powiedz "że masz taką na p-b i jaka ma być na ziemny".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek czytałem. Parę osób rozwiercało. W pytaniu chodzi mi o to, czy wiąże się to z jakimiś dodatkowymi zabiegami lub niebezpieczeństwem. Nie jestem gazownikiem, wolę spytać zanim zrobię jakąś głupotę.

Jeśli chodzi o samo rozwiercenie dysz to nie widzę żadnego problemu jak jest wystarczająco dużo "mięsa".

 

Jedynie co mi przychodzi do głowy to spalanie.

Większe dysze, więcej gazu, intensywniejsze spalanie ? potrzeba więcej tlenu.

Generalnie dla określonego rodzaju paliwa, rozstaw dysz, przepływ gazu (średnica otworów) nie biorą się z sufitu . Prawidłowe spalanie ma związek z tzw. współczynnikiem nadmiaru powietrza który przyjmuje się coś koło 1,2. Czyli mamy mieć więcej powietrza niż potrzeba. Pytanie czy te najtańsze palniki to uwzględniają?

Po rozwierceniu może się, więc zdarzyć że wydobywająca się dużo większa ilość gazu nie będzie miała "wokół" wystarczająco tlenu do całkowitego spalania. A to już jest wysoce niebezpieczne.

 

Zbyt mała ilość powietrza niezbędnego w procesie spalania, może stać się przyczyną powstania tlenku węgla. To bezwonny śmiertelnie niebezpieczny gaz. CO2 lubimy, CO unikamy jak ognia.

 

Taki upgrade można zrobić ale pod warunkiem ciągłego dopływu świeżego powietrza. Konieczne jest sprawne usuwanie spalin i właściwa wentylacja.

W zamkniętym pomieszczeniu np. w zimie odradzam!

 

Ostatnio słyszałem w radio strażaka, który mówił że dla zużycia gazu ziemnego w ilości ok. 2,5 m3/h (przeciętny kocioł 25kW) potrzeba 30 m3/h powietrza. Do tego jeszcze powietrze potrzebne do oddychania, itg to daje zapotrzebowanie całościowe ok. 180 m3/h.

 

Są wzory na obliczenie zapotrzebowania powietrza do prawidłowego spalania. Jak podasz mi ile gazu będziesz zużywał na godzinę to przeliczę Ci ile powietrza będziesz potrzebował.

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W praktyce u mnie wygląda to tak że jeśli wyłączyłbym instalację nawiewno-wywiewną przy zamkniętym garażu po 10 minutach włącza się czujnik alarmu czadu, nie pamiętam przy jakim stężeniu chyba coś koło 150ppm. Mam palniki 10kw i 15kw. Ten test dotyczył 10kw. Palniki nigdy nie pracują równocześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Dla używających taboretów miła wiadomość. W chrabąszczu do kupienia czujki tlenku węgla po 30zł. Warto zainwestować w bezpieczeństwo!

Tlenek węgla (czad) powstaje, gdy szwankuje wentylacja, w tym przypadku w szczególności nawiewna.

Zatykanie otworów wentylacyjnych i nawiewnych u dołu drzwi jest główna przyczyną zaczadzeń!

Jeśli zadbamy o właściwą wentylację, będzie to z pożytkiem dla naszego bezpieczeństwa i zdrowego mikroklimatu. Nie potrzebne będą wtedy żadne wykrywacze. Te urządzenia są jak środki przeciwbólowe, nie zwalczają przyczyny tylko ratują przed skutkami, że się odważę powiedzieć wprost, GŁUPOTY.

Nie będę się tu rozpisywał nad wątpliwą jakością takiego urządzenia za 30 zł. Porządny sprzęt, który ma dbać o bezpieczeństwo i życie, posiada stosowne atesty i choćby z tego powodu jego cena jest zdecydowanie wyższa i waha się w granicach 200 zł. Nie polecam nikomu zakupu gorszego sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w dwóch- nikt nic nie wie o tych czujkach. Gazetka też milczy. Skąd info? To na pewno nie jakaś wyprzedaż jednego sklepu tego co zostało po październiku (wtedy czujki były po 70zł/szt)?
U mnie na wsi były choć w czterech pozostałych sklepach nie sprawdzałem. Szukałem też na stronie żeby trzasnąć linka i nie znalazłem.
Nie będę się tu rozpisywał nad wątpliwą jakością takiego urządzenia za 30 zł. Porządny sprzęt, który ma dbać o bezpieczeństwo i życie, posiada stosowne atesty i choćby z tego powodu jego cena jest zdecydowanie wyższa i waha się w granicach 200 zł. Nie polecam nikomu zakupu gorszego sprzętu.

Do zakupu prócz ceny skłonił mnie fakt że we warzelni mam też czyścik z komina pieca CO. Co do samej jakości czujki lt-rcc-426-1 nie wypowiem się. Jedno jest pewne! Nawet najgorsza gówniana czujka jest lepsza niż żadna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tlenek węgla (czad) powstaje, gdy szwankuje wentylacja, w tym przypadku w szczególności nawiewna.

Zatykanie otworów wentylacyjnych i nawiewnych u dołu drzwi jest główna przyczyną zaczadzeń!

Jeśli zadbamy o właściwą wentylację, będzie to z pożytkiem dla naszego bezpieczeństwa i zdrowego mikroklimatu. Nie potrzebne będą wtedy żadne wykrywacze. Te urządzenia są jak środki przeciwbólowe, nie zwalczają przyczyny tylko ratują przed skutkami, że się odważę powiedzieć wprost, GŁUPOTY.

Nie będę się tu rozpisywał nad wątpliwą jakością takiego urządzenia za 30 zł. Porządny sprzęt, który ma dbać o bezpieczeństwo i życie, posiada stosowne atesty i choćby z tego powodu jego cena jest zdecydowanie wyższa i waha się w granicach 200 zł. Nie polecam nikomu zakupu gorszego sprzętu.

 

Firma Lutlo to znany producent czujników tlenku węgla, podobny czujnik kupowałem 4 lata temu za 129 zł, a identyczny czujnik w Biedronce kupowałem już w przecenie z 69 na 50 zł, u Jejskiego widocznie jeszcze coś zostało i jeszcze obniżyli.

 

Czujniki są po to, żeby mieć pewność braku czadu mimo zastosowania prawidłowej wentylacji i nawiewu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra- a skoro mam taboret w piwnicy, w której jest małe okno u góry i grzeję taboretem- jak powinna wyglądać prawidłowa wentylacja? Jakiś wentylator przy podłodze odbierający powietrze i wyrzucający je przez to okienko? A może wiatraczek w oknie i jakiś mieszający stawiony na podłodze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra- a skoro mam taboret w piwnicy, w której jest małe okno u góry i grzeję taboretem- jak powinna wyglądać prawidłowa wentylacja? Jakiś wentylator przy podłodze odbierający powietrze i wyrzucający je przez to okienko? A może wiatraczek w oknie i jakiś mieszający stawiony na podłodze?

 

Oficjalnie? Powinieneś postawić komin o wysokości min. 4 metry plus otwór nawiewny (zetka) i stosować wentylację grawitacyjną, ew. zrobić wentylację nawiewno-wywiewną, z lekkim nadciśnieniem,

 

Akurat wentylator wywiewny może zrobić więcej szkody niz pożytku, po zabiera powietrze z pomieszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Polecam po jakimś czasie użytkowania przeczyszczenie dyszy gazowej i zwłaszcza otworów w palniku. Po wyczyszczeniu mam wrażenie że palnik ma nieco większą sprawność. Użyłem kompletu wyciorów dla spawaczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Koledzy bazując na waszych doświadczenia proszę o podpowiedz chce przeskoczyć z zacierania w garnku 30L na piecu elektrycznym ze względów ekonomicznych na KEG 50L i tu problem odpowiedni taboret jakiej mocy KW ? na KEG 50L zacieranie + chmielenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.