Skocz do zawartości

Zamarznięta warka


seler

Rekomendowane odpowiedzi

Celem sklarowania kolsha wystawiłem go na balkon, a że święta były to jakoś tak zapomniałem i wszystko zamarzło.

Teraz wiadro stoi w kuchni i odmarza.

Będzie coś z tego, jakis pomysł?

 

pozdr

s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę świeżych drożdży i do butelek. Co masz do stracenia?

No właśnie się zastanawiam czy bez dodatku świeżych da radę, niech postoi przez noc, dojdzie do siebie to i może drożdże się obudzą... tak sobie myślę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamrożenie na "kamień" całej warki jest raczej nie możliwe.

w sumie racja, zostaną nizamrożone cząsteczki etanolu, ale w takim wysokoprocentowym alkoholu drożdże tez nie przetrwają

 

edit

temat zamarzania roztworu etanolu jest ciekawy i chyba nie bardzo da sie to nawet chemikom wyjaśnić i policzyć

zamarzanie roztworu etanolu nie jest liniowe w stosunku do udziału %

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak stało na balkonie od świąt to wg mnie na bank wybiłeś drożdże. Do nagazowania najlepiej zadaj nowe, nie trzeba ich dużo, mają tylko przefermentować jakieś 200g prostego cukru.

W sumie mam jakąś starą saszetkę drożdży nie wiem jakich (bo jeszcze z zestawów) możnaby z pół wsypać do roztworu cukru do refermentacji...

Warka nie była całkiem zamrożona, bardziej taka breja się zrobiła...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabutelkowałem bez drożdży, zobaczymy czy dają radę, w razie czego piwo jest w butelkach z zamkiem patentowym więc ewentualnie jak po tygodniu się nie obudzą to dodam.

Z ciekawostek:

Piwo wyszło niesamowicie klarowne, jak źródlana woda.

Wyszły dwa rodzaje piwa ;) pierwsza skrzynka to mocne i pełne w smaku piwo pieniące się już przy butelkowaniu, a druga to "chrzczony lech" :/ widocznie rozwarstwiło się i to bardziej rozwodnione poszło do góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.