Skocz do zawartości

piwniczka


rudi1973

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszyskich piwowarow i nie tylko pablo jakie informacje Cie interesuja na temat piwnicy

Podstawowe dane techniczno-użytkowe :) (wymiary, głębokość, grubość ścian, inne izolacje, temperatury w okresie całego roku - to ta na początek :) )

 

Sam nie mam piwnicy. Takie info może się kiedyś przydać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,piwnice budowałem dwa lata, w tym roku na jesieni dopiero się wprowadziłem, wiec dopiero ją testuje, do mrozów temperatura wynosiła 8 °C ale jak zaczęło mrozić spała do 5 teraz zamontowałem dodatkowe drzwi, wiec powinno być cieplej . Piwnica jest wkopana na 180cm w ziemie, całość jest na lawie fundamentowej, ściany są z bloczka fundamentowego, sklepienie stal zbrojeniowa i 15cm betonu, całość jest zaizolowana środkami firmy ULTRAMENT, na tym nie można oszczędzać. Górna część jest obłożona 5cm styropianem i dodatkowo ziemia, a wejście 10cm . Piwnice budowałem sam, czasami pomagał mi brat, projektu nie miałem, wiec i parę błędów zrobiłem, które potem się mściły. Kosztów nie podaje bo moja zdecydowanie piękniejsza polowa lubi czasami siedzieć w internecie wiec wole nie ryzykować, nie jest to tania zabawka.

Edytowane przez rudi1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, Rudi... ale zimny prysznic na początek: ORTOGRAFIA. Nie użyłeś ani jednego przecinka, o polskich znakach nie wspomniawszy... to się fatalnie czyta.

Nie jest jeszcze tak źle:

 

Gorzej byłoby tak:

 

"Zdognie z nanjwoymszmi baniadmai perzporawdzomyni na bytrijskch uweniretasytch nie ma zenacznia kojnoleść ltier przy zpiasie dengao sołwa.

 

Nwajżanszyeim jest, aby prieszwa i otatsnia lteria była na siwom mijsecu, ptzosałoe mgoą być w niaedziłe i w dszalym cąigu nie pwinono to sawrztać polbemórw ze zozumierniem tksetu.

Dzijee się tak daltego, ze nie czamyty wyszistkch lteir w sołwie, ale cłae sołwa od razu"

 

Chociaż przyznam się, że jak czytałem to pierwszy raz to dosyć późno zauważyłem poprzestawiane litery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć :)

 

Powiedz dlaczego zdecydowałeś się murować z bloczków, a nie wylewać ścian z litego betonu?

Lity beton ma mniejszą powierzchnię przyjmowania wilgoci, przez to wilgotność względna w takiej piwniczce (podobnie jak w otynkowanej od wewnątrz na gładko) będzie mniejsza. Efekt - mniejsza zdolność buforowania zmian temperatury. Tradycyjnie takie piwniczki miały podłogę z glinowej polepy a ściany z nietynkowanych cegieł lub (w zależności od dostępności materiału) kamieni polnych. Jeżeli były tynkowane, to tynk był tradycyjny, wapienny zacierany, o dużej porowatości i charakterystycznej fakturze.

 

Przysiadłem do tego tematu parę dni temu, bo mam w perspektywie dom bez piwnicy i będę musiał sobie wykopać jakąś. :)

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

Lity beton ma mniejszą powierzchnię przyjmowania wilgoci, przez to wilgotność względna w takiej piwniczce (podobnie jak w otynkowanej od wewnątrz na gładko) będzie mniejsza. Efekt - mniejsza zdolność buforowania zmian temperatury.

Przy dzisiejszych materiałach izolacyjnych (izolacja termiczna) ten argument moim zdaniem nie ma znaczenia. Mam bardzo wilgotną piwniczkę i marzy mi się sucha. Mam grunt gliniasty, działkę na stoku, w okresie wiosennym wody gruntowe na poziomie 1m.

Nie ufam żadnym murowanym ścianom które są zakopane w ziemi :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , co do ścian z betonu litego,deskowanie na180cm???,nie realne uzyskać prostej ściany,zawsze jakaś deska odejdzie,poza tym,zbrojenie,zamawianie betoniary,koszty koszty koszty,a efekt myślę że marny.Co do tynkowania,zaprawa oczywiście wapienna,ja dodałem jeszcze cementu.Klasyka to cegła,ale jak przeliczysz cenę cegły,wymurowanie ,czas,to nie dla Kowalskiego.

Edytowane przez rudi1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwniczka fajna, również mi się podoba. Kolega widzę ma w niej dość szeroki zakres trunków :)

Aaa i jeszcze jedno. Uważaj z tym Koźlakiem.

Albo to moja wyobraźnia, albo coś się na Ciebie patrzy z kominka ;) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie trochę martwi mnie ten gość,sam się zdziwiłem, a co do zawartości piwnicy, to jest tego trochę .Trzy letni destylat z winogron,dwu letni z wiśni i śliwowica jeszcze w beczce.Do tego resztki wina rocznik 2009 z wiśni ,resztki bo było tego 260L i parę nalewek.Ale biorę się za robotę.

Edytowane przez rudi1973
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , co do scian z betonu litego,deskowanie na180cm???,nie realne uzyskac prostej sciany,zawsze jakas deska odejdzie,poza tym,zbrojenie,zamawianie betoniary,koszty koszty koszty,a efekt mysle ze marny.Co do tynkowania,zaprawa oczywiscie wapienna,ja dodalem jeszcze cementu.Klasyka to cegla,ale jak przeliczysz cene cegly,wymurowanie ,czas,to nie dla Kowalskiego.

Większość tej roboty można wykonać samemu jeśli ma się trochę pojęcia o budowlance. Wystarczy trochę pracy na budowie, a potem przychodzi zdziwienie jakie to proste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wbrew pozorom beton z gruchy nie jest drogi. Trza by mieć profesjonalne deskowanie, zbrojenie i warto zamówić beton z dodatkami wodonieprzepuszczalnymi. czas na murowanie bloczków będzie taki sam jak na wykonanie zbrojenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.