Skocz do zawartości

Pierwsze zacieranie - kilka pytan


archivi

Rekomendowane odpowiedzi

Tak podejrzewałem, zimny start przy użyciu 1 paczki suchych drożdzy czasami udaje się, czasami nie. Producent drożdży przewiduje dla zimnego startu 2 do 4 paczek w zaleznosci od gęstosci brzeczki. Używając 1 paczkę drożdży suchych, najlepiej zadać je w temperaturze pokojowej brzeczki i przestawić fermentator do lodówki po wystąpieniu objawów fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 110
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Mój dortmunder (ten sam zestaw) był na burzliwej 4 tygodnie. Po 6 dniach stanęła fermentacja na 8°Blg. Podniosłem temperaturę do 12°C bujnąłem fermentorem ruszyła dalej. Wyszło dobre piwko.

Faktycznie, przepis z BA mówi o burzliwej 7-10 dni - baaaardzo optymistycznie.

Edytowane przez amatjas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK - zrobiłem tak:

 

wcześniej zlałem znad drożdzy piwo do drugiego fermentatora - gęstwe wpakowałem do dzbanka 2l i w panice wszystko upchałem do lodówki... pojawiły się Wasze sugestie - decyzja że podnoszę temperaturę do ok 12-13st. ale moim zdaniem bardzo dużo drożdzy siedziało jednak w dzbanku... z ok 300ml gęstwy z piwem którą zebrałem, urosła piana na ok 1l - drożdże mają się świetnie, więc wpakowałem je do ponownie napowietrzonego piwa...

 

Szkoda że BA nie sugeruje odrazu, że można użyć większą ilość drożdży... tak jak pisze bogdan62 - skoro sam producent drożdży pisze o 2-4 paczek drożdży to ta jedna bez ostrzeżenia to troszke kiepsko...

 

 

No zobaczymy co z tego wyjdzie :). burzliwą przeciągne tak jak pisze amatjas do kilku tygodni...

 

A jeszcze jedno pytanie... Czy wysładzanie przy użyciu wrzątku to dobry pomysł? wcześniej robiłem to ciepłą wodą... przy wrzątku mam wrażenie, że zdecydowanie wzrosła wydajność... finalnie uzyskałem tak jak w przepisie - 20l 13Blg (a dokładniej 21l 12,5Blg).

 

bogdan62 - widzę że też rzeszów... jak stworzę coś na tyle dobrego, że będę miał ochotę i odwagę się tym pochwalić, to chętnie zamienię się kilkoma butelkami za Twoje wyroby w celach szkoleniowych :). Ciekawi mnie jak wychodzą warki innych osób... te moje znacznie różnią się od "piw regionalnych" a już napewno od tych "marketowych" piw, przy czym nie twierdze że są gorsze :).

 

dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat z wiki

Woda do wysładzania powinna być gorąca, aby lepiej wypłukiwać cukier - temperatura ok. 72°C wydaje się idealna, jest dość wysoka, aby wypłukiwać cukry, a wystarczająco niska, aby nie wypłukiwać z młóta tanin i skrobi; ale może być też dużo niższa, tak naprawdę wystarcza ciepła woda z kranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem się w żadnym źródle żeby temperatura wysładzania była pow 80°C. Dobrze by było żeby ktoś mądrzejszy się wypowiedział czy sobie czasami bałaganu właśnie nie narobiłeś tym wysładzaniem.

Edytowane przez amatjas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że BA nie sugeruje odrazu, że można użyć większą ilość drożdży... tak jak pisze bogdan62 - skoro sam producent drożdży pisze o 2-4 paczek drożdży to ta jedna bez ostrzeżenia to troszke kiepsko...

2-4 paczek to chyba nikt nie zadaje, ale na przyszłość pamiętaj o rehydratacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że BA nie sugeruje odrazu' date=' że można użyć większą ilość drożdży... tak jak pisze bogdan62 - skoro sam producent drożdży pisze o 2-4 paczek drożdży to ta jedna bez ostrzeżenia to troszke kiepsko...[/quote']

2-4 paczek to chyba nikt nie zadaje, ale na przyszłość pamiętaj o rehydratacji.

No i oczywiście najpierw pomiar później przelew:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jednak zamiast coraz lepiej, to zdazaja sie strzaly fatalne :)

 

zawsze bylo wysladzanie w temp ok 70st, zawsze byla rehydratacja... tym razem na probe wysladzanie wrzatkiem i drozdze wg opakowania - czyli bez rehydatacji tylko bezposrednio w brzeczke... no licze ze zamiast "dobre zlego poczatki" bedzie zle dobrego poczatki;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.