Skocz do zawartości

Zakażenie tlenowcem


Shooter

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcie przedstawia piwo, które jest lub nie jest zainfekowane, można to sprawdzić wyłącznie na miejscu w fermentatorze. Infekcja wystąpiła, jeżeli widoczne białe plamki na drożdżach to ogniska pleśni, lub widoczne zamgławienia mają postać błonki lub śluzu. Jeżeli wystąpiła infekcja, to na tym etapie można jeszcze piwo uratować, nie przelewamy na cichą (infekcja mogłaby posunąć się za daleko), tylko butelkujemy, a po nagazowaniu szybko spijamy.

:):beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie przedstawia piwo, które jest lub nie jest zainfekowane, można to sprawdzić wyłącznie na miejscu w fermentatorze. Infekcja wystąpiła, jeżeli widoczne białe plamki na drożdżach to ogniska pleśni, lub widoczne zamgławienia mają postać błonki lub śluzu. Jeżeli wystąpiła infekcja, to na tym etapie można jeszcze piwo uratować, nie przelewamy na cichą (infekcja mogłaby posunąć się za daleko), tylko butelkujemy, a po nagazowaniu szybko spijamy.

Te białe plamki to refleksy od lampy błyskowej, a zamgławienia mocno uwydatniło zdjęcie, bo gołym okiem były ledwie zauważalne. Piwko przelałem wczoraj na cichą, więc póki co nie będę butelkował. Zobaczymy za tydzień co z tego wyjdzie. Pozdrawiam :monster:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz "smak beczki" to powinieneś dodać specjalnej smoły, którą beczki były od środka pokryte.

 

Piwo w beczkach nie miało styku z czystym drewnem!!!!!

Nie smoły lecz żywicy (kalafonii) z woskiem to po pierwsze, po drugie to czy beczki do leżakowania w browarach także były pokrywane, czy tylko beczki do sprzedaży do których nalewano nagazowane gotowe piwo? Pytam bo nie wiem i ciekaw jestem czy to wiadomo.

W przypadku piw belgijskich stosowano beczki po winie czyszczone mechanicznie (łańcuchy z zadziorami) i niczym nie pokrywane (opieram się na informacjach z forum od Codera)

Edytowane przez Mimazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej! ;)

Dosłownie przed chwilą po tygodniu cichej fermentacji po raz pierwszy drżącą ręką uchyliłem wieko fermentora... No i moi drodzy wielce się ucieszyłem (bo nie ukrywam, że wątpliwości było sporo), ale jakichkolwiek objawów infekcji brak! Piwo ładnie się wyklarowało, zapach przyjemny, jeszcze nie smakowałem i nie mierzyłem Blg, ale pewnie dzisiaj piwo pójdzie do butelek ;) Posta uzupełnię wieczorem, a póki co załączam na szybko zrobione foto.

Zdrówko! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

uczę się do egzaminu z mikrobiologii i znalazłem prosty test który może wskazywać na zakażenie tlenowcem. Do małej próbki piwa należy dodać wody utlenionej, bakterie tlenowe mają enzym który ją rozłoży - katalazę i natychmiast zaczną wydzielać się bąbelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co, jeśli w piwie będą drożdże? Obawiam się, że tlen będzie wydzielał się na ich komórkach, podobnie jak na zranionej skórze.

na zranionej skórze wydziela się bardziej przez hemoglobinę i jony żelaza. Ale faktycznie na drożdżach też się wydziela, ale może jest różnica w prędkości wydzielania się tlenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uczę się do egzaminu z mikrobiologii i znalazłem prosty test który może wskazywać na zakażenie tlenowcem. Do małej próbki piwa należy dodać wody utlenionej, bakterie tlenowe mają enzym który ją rozłoży - katalazę i natychmiast zaczną wydzielać się bąbelki.

Jeśli nie będą reagować z naszymi drożdżakami tak jak pisał darko (czego się obawiam) to będzie chyba forumowa Nagroda Nobla za test na tlenowce :) Próbuj i testuj! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.