Jump to content
Sign in to follow this  
Shooter

Zakażenie tlenowcem

Recommended Posts

No i niestety i mnie dopadło. Właśni przymierzałem się do użycia nowej kapslownicy, zaglądam do fermentatora, a tu białe bąble bardzo podobne do fotki w galerii podpisanej: zakażenie tlenowcem. Wszystko było fajnie dopóki nie dodałem płatków dębowych.

Moje pytanie;

czy można tę warkę uratować, czy kanał?

20pufww.jpg

Spróbuj w smaku czy nie kwaśne. Tlenowce w zasadzie nie są aż tak straszne na jakie wyglądają, a piwo zazwyczaj jest pijalne w takim stadium zakażenia. Jeśli smakuje normalnie to butelkuj, wylać zawsze zdążysz.

im więcej operacji tym będzie z nim gorzej. Ja bym je wlał do kega. Mało roboty, więc jak nic nie wyjdzie to stracisz 10 minut na rozlew i 10 na mycie kega, a przy butelkach to się po łokcie urobisz. Możesz wlać żelatyny i nakrętkę pod rurkę piwną. Wszystko ładnie osiądzie, będziesz miał klarowne piwo i zostanie w kegu najwyżej pół litra.

Niestety jeszcze nie dysponuję kegami do leżakowania, z powodu infekcji pomijam klarowanie żelatyną.

Najwyżej będę w plecy te 50 kapsli i robocizna, ale za to nabiorę wprawy przy nowej kapslownicy stołowej :)

Czy przed butelkowaniem je przefiltrować ?

Ja bym zlał z nad osadu i z pod wierzchniej błonki, zostawił spory zapas w fermentatorze tak by jak najmniej zaciągnęło z wierzchu.

Nie wygląda tak źle, stawiam na to, że będzie pijalne.

Płatki dębowe to zawsze loteria.

Wrzuć płatki dębowe do piekarnika, 120°C, kwadrans i masz sterylne :beer:

Dodatkowo niedopuszczalne jest, przynajmniej w winiarstwie, pozostawianie dębiny na wierzchu. Najczęściej wkłada się je do siatek, zakłada obciążenie lub wiąże na dnie zbiornika

Edited by Wesoly

kurde.. wczoraj tez pojawilo sie u mnie cos podobnego.. czy to tez jest infekcja? czuc rowniez cos jakby gaz.. taki jak po otwarciu butelki np pepsi.. CO2? ciagle mam to piwo na burzliwej i od kilku dniu utrzymuje sie ok. 5°Blg

normal_P261210_11_15.jpg

Zdjęcie mało wyraźne, ale ja bym nie panikował. To może być jeszcze końcówka "normalnej" fermentacji. 5°Blg to ciągle sporo (ile było na początku?). Jeżeli na powierzchni widoczna jest cienka błonka bakteryjna jak u Shootera to to może być zakażenie, ale wcale nie musi kierować piwa do klozetu :beer:

Zakażenie w piwowarstwie domowym to nie tragedia a niestety norma. Tragedią jest dopiero kwas.

Edited by TomX

kwasne nie jest.. ten kozuch pojawil sie po kilku dniach juz po opadnieciu piany.. na poczatku bylo 14°Blg.. cos musze robic nie tak bo w pierwszej warce rowniez zatrzymalo sie na 5°Blg ..

Nie wygląda tak źle' date=' stawiam na to, że będzie pijalne.

Płatki dębowe to zawsze loteria.[/quote']

Wrzuć płatki dębowe do piekarnika, 120°C, kwadrans i masz sterylne :beer:

Dodatkowo niedopuszczalne jest, przynajmniej w winiarstwie, pozostawianie dębiny na wierzchu. Najczęściej wkłada się je do siatek, zakłada obciążenie lub wiąże na dnie zbiornika

O tym nie pomyślałem, jeśli jeszcze kiedyś się zdecyduję na płatki to tak zrobię. Dodatkowo moczenie w 70% spirytusie.

Nie mocz w spirytusie bo wyługujesz substancje aromatyczne

To jak się na przyszłość zabezpieczyć? Zatapianie wystarczy?

Cześć.

I co z tego? Przecież wszystko i tak wleje do brzeczki.

Cześć.

Jak chcesz wlewać spirytus do piwa, czumu nie.

Ja wole na chwile do piekarnika

Cześć.

Jak chcesz wlewać spirytus do piwa' date=' czumu nie.

Ja wole na chwile do piekarnika[/quote']

100 ml nie ma znaczenia.

Cześć :beer:

ja bym włożył w małej ilości wody do szybkowaru :D

Jak chcesz dolewać wody do piwa to czemu nie ;-)

A tak z ciekawości: co te wióry drzewne miały dać?

"Płatki dębowe dodane na etapie cichej fermentacji nadadzą gotowemu piwu smak leżakowania w prawdziwej beczce. Polecane zwłaszcza do piw ciemnych i mocnych. Zalecana ilość, w zależności od intensywności smaku: 10-50g na warkę 20litrową. Leżakowanie w piwie od 3 do 90 dni."