Skocz do zawartości

Śrutownik - Młynek żarnowy ZELMER


tomuso

Rekomendowane odpowiedzi

ja śrutuję tak jak na 2 foto - śruta taka jak na 2 foto na godzinie 3 a czasami i jeszcze drobniej

 

ps a jaka wydajność ?

Ja śrutuję tak jak na godzinie 6 (czyli ustawienie numer 2 Zelmera) i częściowo daje drobniej tak jak na godz 3 :P

 

Wydajność jaka mi wychodzi to 65-69, więcej jak na razie nie wyszło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 115
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

  • 3 tygodnie później...

Witam serdecznie po raz pierwszy.. :beer:

 

Podkleję się pod temat, bo mi merytorycznie pasuje:

 

Czy mogę BEZPIECZNIE ześrutować ziarno w młynku żarnowym, który na co dzień (z powodzeniem) używam do mielenia kawy ???

Coś mi się o oczy obiło, że mogą się zdarzyć kamyczki w słodzie, co (jestem tego pewien) zaowocowałoby nagłym spadkiem skuteczności (i wartości) owego młynka :)

Cena młynka ma się nijak do kosztów śrutowania w sklepie przy zamawianiu, więc chciałbym mieć pewność, że nic mu się nie stanie..

 

pozdrawiam

lopez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie po raz pierwszy.. :beer:

 

Podkleję się pod temat, bo mi merytorycznie pasuje:

 

Czy mogę BEZPIECZNIE ześrutować ziarno w młynku żarnowym, który na co dzień (z powodzeniem) używam do mielenia kawy ???

Coś mi się o oczy obiło, że mogą się zdarzyć kamyczki w słodzie, co (jestem tego pewien) zaowocowałoby nagłym spadkiem skuteczności (i wartości) owego młynka :)

Cena młynka ma się nijak do kosztów śrutowania w sklepie przy zamawianiu, więc chciałbym mieć pewność, że nic mu się nie stanie..

 

pozdrawiam

lopez

Z mojej kariery: kamyki były tylko w Żywieckim Palonym. Przetestowane wszystko dostępne dla domowych oprócz Optimy (jeszcze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po pierwszym użyciu młynka żarnowego Zelmer, który dzisiaj przyszedł.

Fajna sprawa, wszystko samo się robi.

Postanowiłem ześrutować troszkę drobniej, mam nadzieję że nie będzie problemów przy filtracji, a wydajność się polepszy.

 

Chyba by się przydała jakaś konkluzja - mianowicie zakup bardzo dobry, jak na 105zł, gdzie mogę mielić dosłownie wszystko nawet na mąkę, staje się sprzętem wielofunkcyjnym.

No i najważniejsze - nie ma ględzenia, że po co, na co, że to duże i w ogóle...w końcu to nie Porkert.

Edytowane przez maroxan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym mógł prosić więcej informacji odnośnie końcówki do takiego robota, mam podobnego, chyba, nie jestem pewien :smilies:

Jak się filtrowało i na czym (kadź filtracyjna z BA czy z oplotu czy rurki)?

No i te same pytania co earl. :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - a więc tak, ześrutowałem jakieś 3kg słodu monachijskiego.

Nie leci szybko, ale nawet nie obejrzysz się a miska jest już pełna i trzeba zawartość przesypać gdzieś dalej.

Kurcze sory ale nie liczyłem, jako że robiłem to 1 raz, to co jakiś czas ją wyłączałem żeby podregulować żarna.

Co prawda leci też trochę mąki, ale to taki sam efekt jak przy cięciu płyty MDF gdzie grubość ostrza plus rzaz daje sporo odpadów. :smilies:.

 

Warzenie dopiero jutro rano, mam filtrator z oplotu i z filtracją nie powinno być problemu nawet przy drobniejszej śrucie.

Do tej pory jedyny problem miałem przy pszenicy...ale to chyba każdy już przerabiał i nawet zaklinał cicho pod nosem podczas zatykania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Używam Porketa od 12 warek i widzę już dlikatne zużycie elementów ściernych. Do Porketa mam wymienne żarna więc dodaje 50 zł i jest nowy ... Porket. Co do napędu używam wiertarki. Śrutowanie to przyjmność.

Zelmera "bazę" też mam ale przekonałem się do jednego w piwowarstwie. Półśrodki są dobre jak warzy się malutko, warka co 2 tyg wymaga już nieco więcej inwencji także w solidność żaren Zelmera nie wierzę. Zobaczymy jak ześrutuje 70 kg ziarna. Jak nie będzie zużycia to ok. Sam to kupię i sprzedam Porketa :smilies:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kiedyś kupiłem sobie obie tarcze wymienne do śrutownika, ale widzę że szybko mi się chyba nie przydadzą,

po 10.000 kg będą jak znalazł

Hehe, ja kupiłem zapasowe tarcze jak gruchła wieść, że producent porkertów poszedł w pioch. "Starczy na dłużej", pomyślałem. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

tomuso zmielił surowca na kilkanaście warek (wybicie 25-27 litrów), licząc "na kolanie" coś około 100kg i młynek działa dalej.

 

Zdjęcia żaren przystawki do Zelmera z innego forum (te co były po konwersji forum, przepadły):

 

1)

 

mlynek1.png

 

2)

 

fotka0186.jpg

 

3)

 

fotka0187.jpg

 

4)

 

fotka0188.jpg

Edytowane przez WiHuRa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.