Skocz do zawartości

Refraktometr


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Wygląda więc na to, że zwykły areometr daje bardziej pewne wyniki? No cóż, wszystko ma swoje plusy dodatnie i ujemne :) Chociaż widzę więcej plusów dodatnich: małe próbki szybko stygną oraz autokorkta temperatury. To mocne argumenty za. Jak będę warzył częściej (na emeryturze :) ), to sobie obstaluję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za każdym razem jak miałem różne pomiary to wydaje mi się, że to były błędy w obsłudze albo źle pobrana próbka do badania. Nie chce mi się wierzyć że sam refraktometr by był aż tak złośliwy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się zdaję że będzie tak jak pisze Wena. Trzeba dobrze wymieszać.

A czy to refraktometr czy zwykły areometr to będzie błędnie pokazywał- tylko refraktometrem szybciej zauważamy błędy w pomiarze, bo kto leje 3-5 razy pełną menzurkę do areometru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześc :)

 

A mi się zdaję że będzie tak jak pisze Wena. Trzeba dobrze wymieszać.

Tu się zgodzę z przedmówcami, dobre zamieszanie to połowa sukcesu. Sam ostatnio padłem ofiarą własnego lenistwa i miałem problem z odczytem na cukromierzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi się zdaję że będzie tak jak pisze Wena. Trzeba dobrze wymieszać.

Tu się zgodzę z przedmówcami' date=' dobre zamieszanie to połowa sukcesu. Sam ostatnio padłem ofiarą własnego lenistwa i miałem problem z odczytem na cukromierzu.[/quote']

+1

 

Przez brak mieszania miałem w ostatnią niedzielę różnicę -4°Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...

Gdy mierzycie końcowy Blg refraktometrem żeby wynik był prawidłowy trzeba przeliczyć.Korzystając z programu ProMash, obliczyć ekstrakt brzeczki nastawnej.Pytanie z jaką dokładnością wychodzą te obliczenia.

 

edit elroy: przeniesione z wątku o areometrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
1. Alcohol By Volume

ABV=(277.8851-277.4(SG)+0.9956® +0.00523(R2)+0.000015(R3)) X (SG/0.79)

 

2. Specific Gravity

SG=1.001843-0.002318474(OG)-0.000007775(OG2)-0.000000034(OG3)+0.00574

®+0.00003344(R2)+0.000000086(R3)

 

Accuracy: .2° Plato/ 0.0008 SG/ .25% ABV

 

Where:

ABV=Percent Alcohol by Volume

SG=Specific Gravity of the Beer (In SG units)

R=Refractometer Reading of the Solution (In Brix)

OG=Original Gravity of the Beer (In Degrees Plato)

Ostatnio korzystajac z tych wzorow wyszlo mi iz piwo przy OG=17°Blg i R=7 Brix odfermentowalo do SG=1.001862983 co daje ~0.5 °Blg.

Niestety nie przeprowadzilem pomiarow areometrem wiec ciezko mi powiedziec czy piwo naprawde tak nisko odfermentowalo, ale zastanawia mnie czy jest to mozliwe?

Z ciekawosci przeliczylem tez calosc przy podaniu R=8 Brix i otrzymalem SG=1.008119117 (2.1°Blg) co juz jest bardziej realna wartoscia.

Edytowane przez JakubS
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co mi się wydaje to te wzory są na przeliczenie dokładnej ilości cukru jaki pozostał w piwie. Areometr pokazał by więcej bo uwzględnia nie tylko cukier (do takiego pomiaru większość osób jest przyzwyczajona).

Edytowane przez rosek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Mam zamiar kupić Refraktometr,pytanie czy ten z Allegro będzie dobry lub jaki polecacie.

http://allegro.pl/re...2028401772.html

 

Ja mam identyczny bardzo dobrze się sprawuje.

Jednak jak chcesz używać go do piwa fermentującego musisz robić FFT żeby mieć jakiś punkt odniesienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz. Są wzory pozwalające wyliczyć aktualny ekstrakt pozorny przy znanym startowym ekstrakcie i wsp. załamania światła. Chyba wszystkie programy wspomagające warzenie mają takie obliczenia zaimplementowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie musisz. Są wzory pozwalające wyliczyć aktualny ekstrakt pozorny przy znanym startowym ekstrakcie i wsp. załamania światła. Chyba wszystkie programy wspomagające warzenie mają takie obliczenia zaimplementowane.

 

Tylko jak ja z tych przeliczeń korzystałem to różnica w pomiarze refraktometrem a balingomierzem wynosiła jakieś 3°Blg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj o tym wspominałem na czacie,

moim zdaniem do końcowego pomiaru zawartości cukru tzw FG niezbędny jest aerometr, ponieważ da wiarygodny wynik,

natomiast do kontroli fermentacji, jej przebiegu (blg spada, nie spada) itg można używać refraktometru do woli i przeliczać wg wzorów.

Rożnica nawet 0,5 blg przed butelkowaniem to wg. mnie dużo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

W zeszły weekend "świat mi się zawalił" :) kiedy odkryłem że moj świeżo zakupiony refraktometr pokazuje 5 Brix po fermentacji a ballingomierz 1.5 blg. Z czystą wodą i brzeczką ok 15 BLG pokazywały identycznie (tzn. 15.5 BLG i 14.8 Brix = 1.04 jak mówi teoria). Po przeczytaniu tego wątku już rozumiem o co chodzi (pewnie bym nie wydał stówy gdybym to wiedział) ale czy dobrze myślę że można sobie stworzyć tabelę która będzie mówiła - dla danego OG i danego Brix mamy takie a takie FG? Zakładając oczywiście stałą temperaturę 20 C.

 

Edit: Znalazłem taki kalkulator http://seanterrill.com/2012/01/06/refractometer-calculator/

 

Wynika z niego że rozrzut FG między 4 a 5 brix jest ogromny przy piwach 12-15 BLG więc faktycznie nie jest to dobry przyrząd do pomiaru takiej mieszaniny jak gotowe piwo. Poza tym 14.8 brix dzieli się przez 1.04 a nie mnoży wiec 15.5 też się nie zgadza ale to wydaje mi się że na niekorzyść gęstościomierza tym razem. Faktycznie chyba przy warzeniu pryzmat a przy rozlewie ballingomierz lepszy...

Edytowane przez yapko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż zawsze lepiej mierzyć dwoma przyrządami. Jednak nie przesadzałbym z brakiem dokładności. Przy nastawnym ekstrakcie 12°Blg i odczycie FG 6°Bx przeliczony ekstrakt pozorny to 2,2°Blg. Typowo jest 5 działek na 1°Bx więc dokładność +/-0,2°Bx daje nam przedział 1,9°Blg - 2,56°Blg. Podziałka typowego areometru to 1°Blg a więc odczytałbyś zapewne FG=2°Blg. Przeliczenia zaczerpnięte z ProMasha

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy czy potrzebny pomiar końcowego Blg. Ja to robię tak, że korzystając z FFT sprawdzam ile na końcu pokazuje refraktometr. Potem trzeba czekać aż piwo przefermentuje do tego poziomu i już wiadomo, że to koniec fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zawsze mozna uzywac splawika i refraktometru. Do wyliczenia koncowego Blg. uzyj programu "Średnia" wstawiasz poczatkowe Blg i koncowe program sam ci wyliczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Natknąłem się na alternatywny wzór obliczania SG (tu FG). Autorem jest Sean Terrill:

 

1. FG = 1.0000 – 0.00085683*RIi + 0.0034941*RIf http://seanterrill.c...ter-fg-results/

 

Formułka ponoć bardzo dokładna.

 

Bazując na tym wzorze obliczałem kolejno ( http://www.realbeer....ttenuation.html )

 

2. Plato = 668.72*FG - 463.37 - 205.347 * FG * FG

3. Plato korekta alk. = 0.1808*OE + 0.8192*Plato

 

Wyniki opierające się na wzorze Terrilla różnią się od tych z innych kalkulatorów czy toolkitów.

 

Autor zamieścił również kalkulator i arkusz do pobrania:

http://seanterrill.c...ter-calculator/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ja mam ciekawą sytuację, początkowy brix 15,9, końcowy 8,2, co daje 3,13 BLG według toolkita, zmierzyłem też areometrem i pokazało mi 4,2BLG przy czym na wodzie areometr pokazuje ok. -1BLG, więc wyniki wg niego to 5,2BLG to jest różnica ponad 2 ballingów względem refraktometru! Czemu wierzyć? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.