Skocz do zawartości

Refraktometr


coder

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 rok później...

Piwo tasmaniam red ale 13BLG 

 

16 dzień  BRIX 10

 

program beersmith 

 

Proszę  o spojrzenie na  screen i powiedzieć mi czy dobrze  to wypełniam  oraz czy 10 BLG  to nie za dużo  jak na  16 dzień? 

post-17311-0-59115600-1475409679_thumb.jpg

Edytowane przez pneuropathic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

tego co tam wpisałeś, refraktometr pokazuje 10 brix, a piwo ma coś koło 7,8Blg.

 

 

16 dzień BLG 10

a skąd Ty masz to 10Blg?

Wg tego co tam wpisałeś, refraktometr pokazuje 10 brix, a piwo ma coś koło 7,8Blg.

 

Przepraszam pomyliłem  blg z brix - już poprawione

 

Jeżeli pomiar refraktometrem dał Ci 10 brix to owszem, jest to bardzo płytkie odfermentowanie, którego przyczyn może być milion.

 

 Czyli pozostaje mi cierpliwie czekać 

 

Jednakże co dziwne wyszło mi 6,1 % alkoholu  czy refraktometr  oszukuje?   kalibrowany był na wodzie demineralizowanej 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Refraktometr nie mierzy Ci zawartości alkoholu w piwie. Masz go aktualnie mniej więcej tyle ile pokazuje Ci BS2 po przeliczeniu, czyli niecałe 3% objętościowo.

 

Co do czekania to możesz się już nie doczekać, coś prawdopodobnie poszło nie tak - pomiary albo sama produkcja.

Edytowane przez Jasiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To musisz poczytać o działaniu takiego alkoholomierza, bo do piwa on się nie nadaje i cokolwiek pokazuje jest błędne. A jeśli w ustach rozróżniasz 3 od 6 to szanuję. :)

 

Alkoholomierz  działa bez zarzutu, to ja zawiniłem ponieważ  początkowe PLATO  miałem 16 a nie 13 jak pisałem wcześniej  więc alko BS2 wskazuje właśnie prawie 6% alkoholu 

 

Wychodzi mi teraz  w BS2 prawie 6 plato

post-17311-0-08688300-1475423055_thumb.jpg

Edytowane przez pneuropathic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

kalibrowany był na wodzie demineralizowanej

chyba co najwyżej go wyzerowałeś.

Gdybyś go kalibrował to byś sprawdził wskazania dla roztworu cukru o różnych ustalonych gęstości i nie zastanawiałbyś się czy refraktometr Cię oszukuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Gdybyś go kalibrował to byś sprawdził wskazania dla roztworu cukru o różnych ustalonych gęstości i nie zastanawiałbyś się czy refraktometr Cię oszukuje
 

 

Wyższa szkoła jazdy dla mnie - jedyne co znalazłem informacji o refraktometrze  to  ustawienie jej na wodzie demineralizowanej, no i na chłopski rozum  powinno to być wiarygodne 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alkoholomierz który posiadam nie jest zanurzany w cieczy, ciecz przez niego przepływa. Za chwilę będę  robił  test refraktometru

 

 do tego celu odwołam się  do postu użytkownika "adamsky"  który to  robił taki test u siebie a wszysło mu to tak

 

Roztwór 0: czysta woda, bez cukru (kalibracja)
- refraktometr: 0

Roztwór 1: 95g wody + 5g cukru
- refraktometr: 4,5

Roztwór 2: 90g wody + 10g cukru
- refraktometr: 9,3

Roztwór 3: 85g wody + 15g cukru
- refraktometr: 14

Roztwór 4: 80g wody + 20g cukru
- refraktometr: 19,2

 

 

 

Za chwilę  sprawdzę czy u  mnie są takie same wartości 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już mam, pogrubione to moje wyniki

 

Roztwór 0: czysta woda, bez cukru (kalibracja)
- refraktometr: 0

Roztwór 1: 95g wody + 5g cukru
- refraktometr: 4,5 4,5

Roztwór 2: 90g wody + 10g cukru
- refraktometr: 9,3 10,3

Roztwór 3: 85g wody + 15g cukru
- refraktometr: 14 15

Roztwór 4: 80g wody + 20g cukru
- refraktometr: 19,2 19,5

 

Tak więc wyniki są  bardzo zbliżone 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zastanawia mnie pomiar refraktometru w mocno natlenionej brzeczce - jak w przypadku próbki FFT. Już drugi raz zdarza mi się, że odczyt refraktometru FFT jest wyższy niż głównej warki. Standardem bywa chyba sytuacja przeciwna. Różnica nie jest wielka. 6.8 dla FFT a 6.6 w fermentorze. Gęstość początkowa 12.4blg (12.8brix) czyli po przeliczeniu 2.38 i 3.22blg.

Przyszło mi do głowy, że skoro FFT jest mocno natlenione, to drożdże dłużej przerabiają cukry z użyciem tlenu, więc w takiej próbce będzie mniej alkoholu, który wytwarzany jest przy metabolizmie beztlenowym. Wiadomo że alkohol zawyża odczyt refraktometru.

Niestety moja próbka jest za mała żeby ją zmierzyć balingomierzem. Może ktoś porównywał pomiary refraktometru i spławika dla mocno natlenionych FFT? Myślicie że większa ilość tlenu faktycznie może zmienić zawartość alkoholu na tyle, żeby miało to wpływ na pomiary? Czy raczej przyczyna jest zupełnie gdzie indziej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, koval_blazej napisał:

Zastanawia mnie pomiar refraktometru w mocno natlenionej brzeczce - jak w przypadku próbki FFT. Już drugi raz zdarza mi się, że odczyt refraktometru FFT jest wyższy niż głównej warki. Standardem bywa chyba sytuacja przeciwna. Różnica nie jest wielka. 6.8 dla FFT a 6.6 w fermentorze. Gęstość początkowa 12.4blg (12.8brix) czyli po przeliczeniu 2.38 i 3.22blg.

Przyszło mi do głowy, że skoro FFT jest mocno natlenione, to drożdże dłużej przerabiają cukry z użyciem tlenu, więc w takiej próbce będzie mniej alkoholu, który wytwarzany jest przy metabolizmie beztlenowym. Wiadomo że alkohol zawyża odczyt refraktometru.

Niestety moja próbka jest za mała żeby ją zmierzyć balingomierzem. Może ktoś porównywał pomiary refraktometru i spławika dla mocno natlenionych FFT? Myślicie że większa ilość tlenu faktycznie może zmienić zawartość alkoholu na tyle, żeby miało to wpływ na pomiary? Czy raczej przyczyna jest zupełnie gdzie indziej?

Mam podobna sytuacje obecnie, FFT ma więcej Blg niż właściwa brzeczka, wg mnie winy należy szukać w różnych warunkach fermentacji, różnym reżimie sanitarnym (FFT raczej niższy).

U mnie zauważyłem to na FM21, FFT w wysokiej temp pokojowej (>24), co ciekawe FFT na tych drożdżach jest klarowne, a główna mętna.

Nasuwa się wniosek ze FFT niekoniecznie musi zachowywać się tak samo jak piwo w fermentorze, co stawia pod znakiem zapytania zasadność robienia FFT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.