Skocz do zawartości

drozdze pracują a brak bąblowania


uncleshaqi

Rekomendowane odpowiedzi

ps Kiedys ktoś sie oferował że będzie odpowiadał na każde ( nawet głupie pytanie ) w piaskownicy

Heh :lol: A to ja też pisałem kiedyś...Ale przyznaję się do winy, ostatnio ciężko się czasowo wyrobić. Obiecuję za to w 2011 minimalizację rurek w HB :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

ps Kiedys ktoś sie oferował że będzie odpowiadał na każde ( nawet głupie pytanie ) w piaskownicy

Heh :lol: A to ja też pisałem kiedyś...Ale przyznaję się do winy' date=' ostatnio ciężko się czasowo wyrobić. Obiecuję za to w 2011 minimalizację rurek w HB :okey:[/quote']

Jestem pewien że nie o Ciebie chodzi :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie piszę' date=' że browar.biz jest zły; apeluję jedynie o nie przenoszenie pewnych zachowań stamtąd tutaj.

 

W tym konkretnym przypadku mam na myśli branie pod obcasy początkujących użytkowników forum.[/quote']

Ale chyba przyznasz Piotrze że któryś tam post w tym miesiącu o rurce może irytować :okey:

ps Kiedys ktoś sie oferował że będzie odpowiadał na każde ( nawet głupie pytanie ) w piaskownicy

a czy nie możesz po prostu takiego pytania zignorowac? jest tyle ciekawych wątków... dla "zaawansowanych"

skoro to jest piaskownica, młodzi użytkownicy odpowiedzą i forum bedzie żywe,

bez Twojej wiedzy i komentarzy się obejdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś krążył obrazek z Simsonem piszący na tablicy 1000 razy "będę używał Google". W tym wypadku wyszukiwarki. :okey:

Andrzeju, jak coś powtarza się po raz... po prostu nie czytam. Taki nawyk dopracowywany latami.

nowy użytkownik nie czyta tylko zadaje pytanie i to albo o cukrze albo o rurce :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież nie piszę' date=' że browar.biz jest zły; apeluję jedynie o nie przenoszenie pewnych zachowań stamtąd tutaj.

 

W tym konkretnym przypadku mam na myśli branie pod obcasy początkujących użytkowników forum.[/quote']

Ale chyba przyznasz Piotrze że któryś tam post w tym miesiącu o rurce może irytować :okey:

ps Kiedys ktoś sie oferował że będzie odpowiadał na każde ( nawet głupie pytanie ) w piaskownicy

a czy nie możesz po prostu takiego pytania zignorowac? jest tyle ciekawych wątków... dla "zaawansowanych"

skoro to jest piaskownica, młodzi użytkownicy odpowiedzą i forum bedzie żywe,

bez Twojej wiedzy i komentarzy się obejdzie.

mówisz i masz - będę milczał i czytał rady "fachowców " po 4 warkach :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anteks, wiesz dobrze że nie chodzi mi o słuchanie rad ludzi po 4 warkach,

prostowanie dziwnych zachowań piwowarskich jak najbardziej jest na miejscu ale bez obrażania i z właściwą radą postępowania

Edytowane przez skybert
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anteks, wiesz dobrze że nie chodzi mi o słuchanie rad ludzi po 4 warkach,

prostowanie dziwnych zachowań piwowarskich jak najbardziej jest na miejscu ale bez obrażania i z właściwą radą postępowania

Ja żle postępuję ??? Ale prostowania złych nawyków czy też braku pomocy nie można mi zarzucić ( dzisiaj np otrzymałem 2 + do reputacji za pomoc 'nowym " ) na BB tez udzieliłem wiele porad nowym użytkownikom i będęxdalej tam udzielał :okey:

ps PA

Edytowane przez anteks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś krążył obrazek z Simsonem piszący na tablicy 1000 razy "będę używał Google". W tym wypadku wyszukiwarki. :lol:

Andrzeju' date=' jak coś powtarza się po raz... po prostu nie czytam. Taki nawyk dopracowywany latami.[/quote']

nowy użytkownik nie czyta tylko zadaje pytanie i to albo o cukrze albo o rurce :)

Ja mam to samo na grupach dyskusyjnych. Idzie się na łatwiznę. Po co mam szukać, skoro napiszę i ktoś odpowie. Po 10 latach czytania tych samych pytań...

Po 4 warkach? hmmm... to jakaś aluzja? :lol::okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj np otrzymałem 2 + do reputacji za pomoc 'nowym "

to Ci się ceni, ale ja się odniosłem do Twojej wypowiedzi w tym wątku,

generalnie szanujmy się nawzajem

przecież uwarzonie 4 piw nic nie mówi o człowieku który to robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 4 warkach? hmmm... to jakaś aluzja? :):okey:

Nie Bardzo Ciebie szanuję :lol:

A to wszystko w porządeczku. :lol:

Napisałem, bo akurat zbieżność z moim profilem. Czasem tak bywa. ;)

Ja w reputacji jak mam 0, tak i mam. W sumie to też wynik, zawsze można mieć i -1. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 4 warkach? hmmm... to jakaś aluzja? :):okey:

Nie Bardzo Ciebie szanuję :lol:

Pewnie chodziło o 4 warki bez zacierania' date=' do usług ;).[/quote']

W sensie jakieś brewkity? Jest to jakieś uproszczenie, na które prawdziwy wojownik nie może se pozwolić. ;)

Dopijam swego stouta z dzikusami i idę spać. :lol:

Matko bosa często chora, coś czuje że przez te warkę szybko nie pójdę do dentysty. Wali plombami aż miło. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mnie te wszystkie wypowiedzi ucieszyły z punktu widzenia kogoś kto nigdy nie widział jak piwo "bombluje". :okey: Jakoś nigdy nie użyłem przyrządu do odliczania czas/bąbel i chyba nigdy nie będę potrzebował tego wynalazku. Co do sąsiedniego forum, to nigdy nie było mi z nim po drodze. Topografia jest jak enigma w końcowej formie, reakcje ludzkie często ostre nad wyraz i osobiście mam uprzedzenie. Wszystkim niespełnionym bomblownikom polecam wyszukiwarkę, a wszystkim bardziej doświadczonym użytkownikom polecam podawanie linków z wyszukiwarki forum, zwłaszcza w piaskownicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeknę coś od siebie i powiem, że trochę "bąblowników" rozumiem, zwłaszcza zielonych nowicjuszy. Wiem po sobie. Człowiek naczyta się przemyśleń starszych kolegów (infekcje, dezynfekcje, temperatury odpowiednie, że trzeba chuchać i dmuchać, bo delikatne to wszystko, czułe itd.), szykuje w końcu swój zestaw. Mija godzina, pięć, dziesięć, doba... i co? I nic!

 

I tu pojawiają się czarne myśli: coś spieprzyłem. Zainfekowałem. Drożdże słabe/nie ruszyły/padły. Temperatura za niska/za wysoka. NIE BULKA! A tymczasem fermentacja idzie swoim spokojnym tempem.

 

Starzy wyjadacze słusznie radzą wywalić rurkę, gdyż to ustrojstwo zżera tylko i wyłącznie nerwy. Gaz sobie ucieka gdzie chce, jak chce i kiedy chce. Ale... niektórzy przecież twierdzą, że fermentacja zaszła w ich przypadku w dwie doby, trzy, u innych 6-7 dni. Nowicjusz nie wie i się zamartwia...

 

W poniedziałek nastawiłem Dark Ale, po dwunastu godzinach nastąpiła erupcja, piana waliła "drzwiami i oknami", po kolejnych dwunastu godzinach wszystko umilkło i wydaje się, że stanęło. NIE BULKA :okey: Tragedia, prawda? Piwo jednak sączy się delikatnie z nieszczelnego otworku pod rurkę. Przecieram je szmatką ale we łbie pojawia się alarm: a jeśli tym przecieraniem zainfekuję brzeczkę? Śmiejcie się, Weterani, ale tak rozumuje nowicjusz.

 

Przecież nie będę każdego dnia dokonywał pomiaru Blg. Do środka wpadną roztocza/muchy/myszy, rączki będą niesterylne. A nuż zainfekuję brzeczkę? A z drugiej strony, jeśli NIE BULKA a nie będę tam zaglądał, to nie mam pewności, czy po powierzchni nie pływają już podejrzane białe oczka... Tak źle, tak niedobrze. Czekanie jest najgorsze.

 

Dlatego nie wkurzajcie się, że nowi pytają Was o brednie. Nie odsyłajcie do szukajki czy innych postów. Co z tego, że było o tym pięć minut temu, wczoraj, przedwczoraj. Do nowicjusza to nie dociera. Przecież MOJE PIWO jest jedyne, wyjątkowe, niepowtarzalne. Wydaje mi się, że pragnie on nie tyle porady, co słów otuchy, pocieszenia, że ktoś też tak miał! Jeśli kogoś to złości, niech machnie ręką i nie odpowiada, zamiast wystukiwać na klawiaturze emocje starego pryka, który młodemu grozi "kryką".

 

Na nic to, skoro... NIE BULKA :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tiaa, zara pociski, tu jest tyle tego ze wolałem założyć nowy temat, to moje pierwsze warzenie, a tu eksperci mało wyrozumiali,

...i widzisz, Wujek, co narobiłeś? :okey: z tego wszystkiego przegapiłem, żeś Krzyżak! ale twoja wina, żeś od "buzi-buzi" w dziale Poznajmy się nie zaczął...

No, ale wejście miałeś! zobacz, ile postów...:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za ostra odpowiedź na podstawowe pytanie - źle, brak odpowiedzi - też nie dobrze, bo jeszcze wyjdziemy na ignorantów olewających młodszych stażem kolegów i ich tragedie życiowe. Najlepiej by było, gdyby takich pytań o "bulkanie" w ogóle nie było... Więc może założyć wątek edukacyjny opisujący co i jak z rurkami i bulkami i przykleić go na honorowym miejscu w Piaskownicy?

 

Na forum geologicznym, gdzie się udzielam, codziennie kilku ludzi wklejało zdjęcia jakiś kamulców (zwykle żużli, szlak i innych odpadów hutniczych) pytając czy to jakiś cenny minerał. Założyliśmy przyklejony wątek "zanim zapytasz o kamień - przeczytaj!" wyjaśniający jak rozpoznać odpady hutnicze. Częstotliwość takich pytań drastycznie spadła. Może i u nas takie wątki "Nie bulka - co robić?" i "czy to infekcja?" by się sprawdziły?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można by pomyslec o takim FAQ dla początkujących, ale wcale tak dużo tematów się nie powtarza:

- infekcja

- zeszło do X Blg, butelkować?

- nie bąbluje

- cukier do brewkita

- jaki sprzęt

 

i tyle

 

uncleshaqi miał pecha, bo akurat dzień wcześniej przewałkowaliśmy na wszystkie strony temat bąblowania

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na browarbizie próbują zrobić faka dla początkujących i wygląda na to, że nie jest lekko. Znaczy, trudno oddzielić to co dla początkujących jest ważne od tego, co jest ważne dla nieco mniej początkujących. Trudno szczególnie dla nie-początkujących. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.