Skocz do zawartości

Browar Czarnego


Rekomendowane odpowiedzi

17.12.2013 - warka #37 - CDA

 

Zaległości, zaległości...

Korzystając z przedświątecznego urlopu postanowiłem uwarzyć piwo mające być tematem styczniowego spotkania "Piwowarmiaków", czyli CDA.

 

Skład:

Słody:

  • pale - 5kg
  • crystal 120L - 300g
  • karmelowy 30EBC - 200g
  • black - 150g
  • special B - 100g
  • coffee malt - 100g

Chmiele:

  • simcoe (11,2% alfakwasów) - 100g

Zacieranie: słody wsypane do wody o temperaturze 45 stopni, stopniowe podniesienie temperatury do około 68 stopni. Czas - 90 minut.

 

Chmielenie/gotowanie (60 minut):

  • simcoe - 15g - FWH
  • simcoe - 15g - 60 minut
  • simcoe - 20g - 20 minut
  • simcoe - 20g - 0 minut

Uzyskałem nieco ponad 21l brzeczki o gęstości 1,062. Drożdże - US WEST COAST M44 Mangrove Jack's.

Na cichą planuję wrzucić pozostałą część simcoe, czyli 30g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

06.01.2014 - warka #36 - zabutelkowana

 

Prawie zapomniane eksperymentalne "bezchmielowe" rosanke. Brzeczka zeszła do gęstości 1,010, więc gotowe piwo (gruit? :P ) ma niecałe 4% alkoholu. Aromat bardzo delikatny, smak ciekawy z dość długą goryczką. To może być całkiem ciekawy trunek na lato, ale poczekam z ostatecznymi wnioskami aż się nagazuje. Wyszło 20 butelek 0,5l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

07.01.2014 - warka #37 - zabutelkowana

 

Po przejściowych chwilowych ze zmywarką dzisiaj zabutelkowałem CDA. Ostatecznie zeszło do gęstości 1,018, więc ma około 5,7% alkoholu. Całość trafiła do 31 butelek 0,5l i 7 butelek 0,66l razem z roztworem 100g cukru.

 

:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

28.02.2014 - warka #38 - Świeża Szycha v.2

 

Zaległości w notatkach (jak zwykle :P ). Ale notatki prowadzę, więc można uzupełniać ;)

Tym razem kolejny wariant piwa na "zielonej" marynce, trzeba było zrobić miejsce w zamrażalniku :)

 

Skład:

Słody:

  • pale - 3kg
  • pszeniczny - 1kg
  • carahell - 160g

Chmiele:

  • marynka zielona (nieznana, ale niska ilość alfakwasów) - 135g
  • marynka granulat (7% alfakwasów) - 30g

Zacieranie: słody wrzucane w miarę śrutowania do wody o temperaturze ~45 stopni, potem stopniowe podnoszenie temperatury do 67 stopni. Czas - 90 minut.

 

Chmielenie/gotowanie (60 minut):

  • marynka 30g - FWH
  • marynka zielona - 60g - 60 minut
  • marynka zielona - 30g - 40 minut
  • marynka zielona - 40g - 20 minut

Uzyskałem 23 litry brzeczki o OG=1.043. Wydajność wyszła w okolicach 81%, nie będę protestował :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16.03.2014 - warka #38 - zabutelkowana

 

Napiąłem się żeby zabutelkować zawartość fermentatora, przy okazji pierwszy raz używając sterylizatora i suszarki do butelek. Poszło zdecydowanie szybciej (i taniej) niż przy użyciu zmywarki, podoba mi się! W każdym razie piwo odfermentowało do FG=1.012, co daje minimalnie ponad 4% alkoholu. I dobrze, na lato w sam raz! W sumie zawartość fermentatora + 40g roztworu cukru trafiła do 47 butelek 0,4l i 5 butelek 0,5l

 

:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11.04.2014 - warka #39 - Brown Porter

 

Uzupełniam zapasy w piwnicy ;) Pierwsza odsłona brown portera wyszła bardzo smaczna, więc należało powtórzyć. Oczywiście receptura nieco zmodyfikowana, ten wariant może być jeszcze bardziej kawowy w początkowym stadium niż poprzednik.

 

Skład:

Słody:

  • pale - 3,3kg
  • brown - 430g
  • słód coffee - 300g
  • crystal 60L - 300g
  • black - 50g

Chmiele:

  • marynka (7% alfakwasów) - 35g

Zacieranie: jak zwykle u mnie, czyli słody wsypane do wody o temperaturze około 45 stopni, podniesienie temperatury do 68 stopni, czas zacierania - 90 minut.

 

Gotowanie/chmielenie (60 minut):

  • marynka - 20g - 60 minut
  • marynka - 15g - 10 minut

Całkiem sprawnie poszło i znowu z dobrą wydajnością :) Wyszło bowiem 22l brzeczki o OG=1.048, wydajność około 85%. Kolor ciemniejszy niż w poprzednim brownie i dobrze, bo tamten był tak w dolnej granicy jeśli chodzi o kolor. Zapach: bomba. Po ostudzeniu metodą balkonową zadałem drożdże Mangrove Jack's M03.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

06.05.2014 - warka #39 - zabutelkowana

 

Z poślizgiem, spowodowanym pracami przy komorze fermentacyjnej zabutelkowałem w końcu brown portera. Drożdże odfrementowały brzeczkę do FG=1.014, tak więc piwo ma około 4,3% alkoholu. Ostatecznie trafiło do 42 butelek 0,5l razem z 70g cukru. Zapowiada się smakowicie ;)

 

:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

11.07.2014 - warka #40 - Rosanke #2

 

Trzeba pouzupełniać zapiski (chociaż specjalnie dużo tego nie ma. Warka uwarzona na II WKPD, niestety odpadła w przedbiegach, prawdopodobnie było to dla niej tak z przynajmniej tydzień za wcześnie (albo to moje pobożne życzenia :D ).

 

Skład:

Słody:

  • słód pale - 1kg
  • słód owsiany - 780g
  • słód żytni - 220g
  • słód caramunich - 200g
  • słód black - 20g

Chmiele i dodatki:

  • marynka (7% alfakwasów) - 16g
  • rumianek (suszone kwiaty) - 10g

Zacieranie: w 69-67 stopniach, czas zacierania 90 minut.

 

Gotowanie/chmielenie (60 minut):

  • marynka 8g - 60 minut
  • marynka 8g - 20 minut
  • rumianek 10g - 5 minut

Ostatecznie uzyskałem około 10l brzeczki o gęstości 1,039. Drożdże użyte do fermentacji - US-05.

Całość po 9 dniach trafiło do butelek. Gęstość końcowa 1,010, tak więc piwo ma około 3,7% alkoholu. W tej chwili smakuje całkiem ciekawe, poprzez duży zasyp słodów owsianego i żytniego jest dosyć gęste. No i w tej chwili smakuje dużo lepiej niż w momencie oddawania na konkurs. Nauczka na przyszłość :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

02.08.2014 - warka #41 - pszeniczka festiwalowa

 

Piwo uwarzone pokazowo podczas III Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego w Olsztynie. Warunki troszeczkę polowe, notatki gdzieś częściowo wywiało, więc troszeczkę z pamięci będzie :P

 

Skład:

słody:

  • słód pszeniczny - 2,3kg
  • słód monachijski - 1,3kg
  • słód pale - 0,7kg

chmiele:

  • marynka (7% alfakwasów) - 16g

Zacieranie: na lenia, w 68 stopniach przez 60 minut.

 

Gotowanie/chmielenie (60 minut):

  • marynka - 16g - 60 minut

Wyszło +-20l brzeczki o gęstości 1,048. Drożdże - gozdawa do pszenicznych. Po półtora tygodnia fermentacji w 22 stopniach poszło do butelek. Gęstość końcowa - 1,011. Zapowiada się całkiem sensownie, na pewno dużo lepiej niż dotychczasowe pszenice na WB-06. Na razie czeka w butelkach na konsumpcję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

26.09.2014 - warka #42 - Zielona Szycha 2014

 

Sezon piwowarski 2014/2015 czas rozpocząć ;) A że pora akurat w sam raz, więc kolejna wariacja na temat PPA z dodatkiem świeżej marynki. Tym razem schemat zacierania i warzenia trochę pokombinowany, postanowiłem zobaczyć jakie efekty przynosi procedura zmałpowana od kolegi Portera :)

 

Skład:

słody:

  • słód pale (Strzegom) - 4kg
  • słód karmelowy 150EBC (Strzegom) - 100g

chmiele:

  • marynka granulat (7% alfakwasów) - 70g
  • marynka zielona - 70g

Zacieranie:

Słody wsypane do wody o temperaturze 45 stopni, podniesienie temperatury do 67 stopni, czas zacierania - 80 minut.

Do zacieru od początku trafiło 35g gratulatu marynki (wiem, ilość trochę homeopatyczna jak na tą metodę, ale podczas wysładzania tak czy siak tą ilość było czuć w brzeczce :P ).

 

Gotowanie/chmielenie (40 minut):

  • marynka granulat 35g - FWH
  • marynka zielona - całość na ostatnie 5 minut

Wyszło 21l brzeczki o gęstości 1,051. Sporo, według BrewTaget wydajność w okolicach 90%. Pierwszy raz zamówiłem słody śrutowane i nie wiem, czy to tego efekt, ale pierwszy raz miałem krystalicznie czystą brzeczkę po filtracji. W każdym razie Brzeczki nie rozcieńczałem, najwyżej piwo będzie nieco mocniejsze niż miało być :P Po szybkim schłodzeniu zadałem drożdże US-05 i fermentator trafił na fermentację do komory fermentacyjnej w ~18,5 stopnia celsjusza. Pachnie świetnie :)

 

:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

12.10.2014 - warka #43 - Rosanke #3

 

Pora na kolejne piwo :) Jakoś nie mogłem zabrać się do warzenia rosanke. Najpierw miałem to zrobić w piątek - nie udało się, bo miałem na tyle dużo innych zajęć, że jak skończyłem to nie warto było zabierać się za warzenie - więc wybrałem konsumpcję :) No to może w sobotę? Akurat, rozebrałem kranik w garnku i okazało się że nie mam narzędzi i uszczelek żeby to wszystko poskładać z powrotem do kupy. Ech.. No ale w niedzielę już się udało!

 

Skład:

słody:

  • owsiany - 2kg
  • żytni - 1kg
  • pale - 0,5kg
  • Strzegom czekoladowy 1200 - 30g

Chmiele i dodatki:

  • marynka 7% alfakwasów - 15g
  • rumianek suszony - 8g
  • lawenda - 5g

Zacieranie:

Słody wrzucone do wody o temperaturze 45 stopni, potem temperatura podniesiona do 68 stopni. Planowany czas zacierania - 75 minut.

 

Podczas mieszania widać było że będzie wesoło. Brzeczka jest gęsta, oleista. No cóż, najwyżej będzie niezła "zabawa" podczas wysładzania ;)

 

Przed warzeniem - cała marynka do brzeczki po filtracji.

 

Warzenie:

Czas warzenia: 60 minut. Na ostatnie 10 minut wsypane zioła.

 

Ufff... No i tak jak przewidywałem, filtracja skończyła się małą masakrą. Ciurkało sobie, ciurkało... i skończyło po 3 czy 4 litrach. Masakra. Więc podgrzanie całości do 75 stopni, wymerdanie, odczekanie i znowu filtracja. Ciurkało... Przytkało się jeszcze raz przy około 15 litrach, manewr powtórzony, w końcu po wielkichy bólach udało się zebrać 22l brzeczki. Filtrator z tzw. "sraczrurki" przy tego typu zasypie wymięka :)

 

Ostatecznie wyszło nieco ponad 19l brzeczki o gęstości 1,041. Jest dobrze. Brzeczka ostudzona przy pomocy chłodnicy, drożdże (US-05) zapodane, wiadro trafiło do komory fermentacyjnej w ~18,5 stopnia. Swoją drogą, chyba czas zacząć butelkować, bo skończyły mi się wiadra :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13.10.2014 - warka #42 - zabutelkowana

 

Uh, trochę chyba mi się zapomniało o stojącym w komorze fermentacyjnej wiadrze z "Zieloną Szychą". No więc trzeba było w końcu zabutelkować. Drożdże zjechały do poziomu 1,010, tak więc piwo ma około 5% alkoholu. Zapowiada się bardzo fajnie. Na razie powędrowało do 42 butelek 0,5l razem z 90g cukru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25.10.2014 - warka #44 - AIPA

 

Uzupełnianie zasobów piwnicznych idzie (jak na mnie) pełną parą ;) Tym razem ma gorzko i bardzo aromatycznie - czyli AIPA.

 

Skład:

Słody:

  • pale Strzegom - 5kg
  • bursztynowy Strzegom - 100g
  • karmelowy 150 Strzegom - 100g

Chmiele:

  • marynka 7% alfakwasów - 50g
  • el dorado 15% alfakwasów - 65g
  • citra 10% alfakwasów - 30g

Zacieranie:

Słody wrzucone do wody o temperaturze 65 stopni, temperatura ustaliła się na 62 stopniach. Podgrzanie zacieru do 64 stopni, przetrzymane w tej temperaturze przez 60 minut, potem wygrzew do 75 stopni i wysładzanie.

 

Chmielenie:

  • marynka 50g - chmielenie zacieru
  • el dorado 35g - FWH
  • el dorado 30g - na cichą
  • citra 30g - na cichą

Warzenie:

  • 60 minut

Po ostudzeniu i przelaniu do fermentatora wyszło 21l brzeczki o gęstości 1,060. Wynik całkiem niezły, wydajność według BrewTarget powyżej 80%. Drożdże - wyciągnięta z lodówki dwutygodniowa gęstwa US-05. Po 10 godzinach od zadania w fermentatorze piękna, gęsta i wysoka piana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31.10.2014 - warka #43 - zabutelkowana

 

Oj, znowu poślizg przy butelkowaniu... No ale wreszcie rosanke #3 trafiło do butelek. Drożdże odfermentowały brzeczkę do FG=1.011, tak więc piwo ma około 3,9 alkoholu. Zmniejszenie ilości rumianku wyszło mu na zdrowie, bo tym razem nie jest przytłaczający, a jedynie pałęta się gdzieś w tle. No, ale sypnąłem go 1/4 w stosunku do poprzedniej wersji :) Lawendę też czuć, ale również delikatnie w tle. Zapowiada się ciekawie, na razie wylądowało w 38 butelkach 0,5l razem z 140g cukru. A drożdże trafiły do słoika i czekają na następną warkę.

 

:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

07.11.2014 - warka #45 - dry stout

 

Pora na coś ciemnego :) Tym razem trochę nietypowo jak na mnie, bo dry stout. Do tej pory robiłem praktycznie tylko stouty owsiane. No ale nie można przez cały czas tak samo :P

 

Skład:

słody:

  • pale Strzegom - 4kg
  • czekoladowy 1200 Strzegom - 250g
  • palony jęczmień - 150g

chmiele:

  • marynka (7% alfakwasów) - 45g

Zacieranie:

Słód pale wrzucony do wody o temperaturze 66 stopni, ostatecznie po wymieszaniu temperatura ustaliła się na 64 stopniach. Po 50 minutach wrzucony słód czekoladowy i palony jęczmień, korekta temperatury, 15 minut pauzy. Podgrzanie do 75 stopni. Przerwa na ułożenie złoża filtracyjnego i filtracja.

 

Chmielenie:

  • marynka 45g - FWH

Do garnka trafiło prawie 25l brzeczki.

 

Gotowanie:

  • 60 minut

Po wyłączeniu grzania dolałem 2l zimnej wody, po czym chłodzenie chłodnicą do 24 stopni, zajęło to około 20 minut. Po przelaniu do fermentatora i korekcie gęstości wyszło 22,5l brzeczki o OG=1,052. Wydajność rewelacyjna, powyżej 90% (przynajmniej według BrewTarget). Drożdże - gęstwa US-05. Fermentator wstawiony do komory fermentacyjnej (temperatura 18,5 stopnia).

 

:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

08.11.2014 - warka #44 - zabutelkowana

 

Tym razem nie ma poślizgu i AIPA trafiła do butelek planowo ;) Po tygodniu leżakowania z wypełnioną chmielem "skarpetą" pora zdekantować młode piwo do fermentatora z kranikiem i rozlać do butelek. Zapach rewelacyjny, smak też bardzo dobry, z niecierpliwością będę czekał na nagazowanie i możliwość konsumpcji (tak po prawdzie to właśnie degustuję resztkę młodego piwa zlanego do kufla, cóż z tego że bez gazu! :D ). Ostatecznie gęstość końcowa FG=1,011, więc piwo ma około 6,3% alkoholu. Trafiło do 39 butelek 0,5l razem z syropem z 90g cukru.

 

:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

03.12.2014 - warka #45 - zabutelkowana

 

Ouch, znowu duuuuży poślizg, no ale cóż, tak czasem bywa. Piwo stoi, nie ma komu je w butelki zapakować :) No ale w końcu "ktoś" się znalazł, znalazł się też obywatel Czas, więc w końcu zawartość fermentatora trafiła do butelek.

Stout wyszedł zdecydowanie "dry", drożdże odfermentowały do FG=1.009, tak więc całkiem nisko. Piwo będzie miało zatem około 5,3% alkoholu. Do refermentacji użyłem syropu ze 100g cukru, całość trafiła do 26 butelek 0,66l i 8 butelek 0,5l.

 

:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

08.12.2014 - warka #46 - Brown Porter #3

 

W weekend się nie udało, ale czy poniedziałek jest gorszym dniem do warzenia piwa od weekendu? NIE! :D Obiad zjedzony w pracy, szybki powrót do domu, wstawić wodę do podgrzania, słody kupiłem ześrutowane... Start był więc szybki. W programie warzenie brown portera. Po pierwsze - lubię. Po drugie - trzeba rozruszać drożdże przed starciem ze stoutem imperialnym :)

 

Skład:

 

słody:

  • pale Strzegom - 3,2kg
  • czekoladowy 400 Strzegom - 300g
  • bursztynowy Strzegom - 200g
  • karmelowy 150 Strzegom - 150g
  • czekoladowy 1200 Strzegom - 120g

chmiele:

  • EKG (6,2% alfakwasów) - 48g

Zacieranie:

 

Cały zasyp trafił do wody podgrzanej do temperatury 67 stopni, następnie temperatura została podniesiona do 68 stopni. Czas zacierania - 60 minut. Po tym czasie wygrzew do 75 stopni, 10 minut na ułożenie złoża filtracyjnego i filtracja.

 

Gotowanie:

  • 60 minut

Chmielenie:

  • EKG 13g - 60 minut
  • EKG 15g - 30 minut
  • EKG 20g - 10 minut

Po wyłączeniu grzałki brzeczka szybko schłodzona 2l zimnej wody, po czym schłodziłem całość do 24 stopni przy użyciu chłodnicy. Po zlaniu do fermentatora wyszły 22l nachmielonej brzeczki o gęstości OG=1.044. Minimalnie mniej niż planowałem (1.045), ale brzeczki 2l więcej. Wydajność rzędu 85%, nie ma co płakać z tego powodu :) Zadałem drożdże fermentum mobile FM13 irlandzkie ciemności, bezpośrednio z fiolki. Na start nie musiałem długo czekać, żwawo zabrały się za konsumpcję.

 

:beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.