Skocz do zawartości

Jak długo leżakować w domu przed przeniesieniem do piwnicy


roberto_g

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Wydaje się temat tak oczywisty, że aż nie chciałem zakładać wątku tylko poszukać już w istniejących. Ale satysfakcjonującej odpowiedzi nie znalazłem, więc zakładam nowy wątek :-)

 

 

Zastanawiam się po ilu dniach po rozlewie znosić piwo do piwnicy.

 

Robię piwa górnej fermentacji.

Mam mieszkanie (22C) i piwnicę (0C - 20C). Aktualnie jest w piwnicy 5C, ale temperatura będzie systematycznie schodzić, mam nadzieję, że nie przekroczy 0C (przez ostatnie 10 lat nie przekraczało).

 

Aktualnie mam w domu Extra Stouta - już 5 dni w butelkach i zastanawiam się czy go już znosić, czy też ze względu na to że w piwnicy tylko 5C to potrzymać go jeszcze w domu.

 

Opinie ogólne z jakimi się spotkałem (nie wiem na ile prawdziwe) to:

- zwykle piwa dwa dni w domu, a potem do piwnicy

- nie dotyczy Pale Ale, bo Pale Ale to może być cały czas w pokojowej

- jak za zimno w piwnicy to trochę dłużej w domu (ale ile?)

 

 

Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami i opiniami.

 

 

Pozdrawiam serdecznie,

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymamy w cieple po to aby drożdze szybko rozprawiły się z powietrzem.

 

Ja trzymam od 3-8 dni - w zależności od tego kiedy zabiorę się za etykietowanie ;) potem do 15°C (górniaki) lub 10°C (dolniaki).

 

W Twoim przypadku zostawiłbym piwo w cieple na 3 tygodnie i dopiero potem przeniósł do piwnicy.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz w piwnicy 5°C i temperatura jeszcze schodzi w dół to drożdże górnej fermentacji nie będą pracować w takiej temperaturze i piwo musi się nagazować w mieszkaniu lub innym pomieszczeniu, powiedzmy o temperaturze do 15°C. U mnie zwykle trwało to min. 2 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.