Skocz do zawartości

Wszystko o Duvelu


coder

Rekomendowane odpowiedzi

A, tak, w praktyce przemysłowej pierwszy zbiór się wyrzuca. U mnie nie ma tego problemu, bo te pierwsze drożdże przyklejają się do ścianek i pokrywki.

 

Zbiera się już po fazie wysokich krążków, jak piana zaczyna opadać i jest zaklejona drożdżami, ale jeszcze zanim utonie. Zwykle jest to czwarty dzień fermentacji.

 

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Chodzi o to:

"W czasie fermentacji na powierzchni piwa pojawia się wyższa lub niższa piana. Wierzchnia część piany jest brązowa i bardzo gorzka. Niemcy nazywają to brązowymi drożdżami (braun-hefe) i zbierają je z powierzchni wierząc, że dzięki temu goryczka będzie gładsza. Zbieranie za pomocą łyżki lub użycie blowoff tube zmniejsza ilość brązowych drożdży, ale też redukuje końcowy poziom goryczki w piwie."

 

A, tak, w praktyce przemysłowej pierwszy zbiór się wyrzuca. U mnie nie ma tego problemu, bo te pierwsze drożdże przyklejają się do ścianek i pokrywki.

 

Zbiera się już po fazie wysokich krążków, jak piana zaczyna opadać i jest zaklejona drożdżami, ale jeszcze zanim utonie. Zwykle jest to czwarty dzień fermentacji.

 

 

Ile (objętościowo ) zbieracie tej piany? Dajcie drożdżom coś jeść, mnożycie je, czy od razu usypiacie?.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbiera się już po fazie wysokich krążków, jak piana zaczyna opadać i jest zaklejona drożdżami, ale jeszcze zanim utonie. Zwykle jest to czwarty dzień fermentacji.

 

Ja się spotkałem z opinią, że zbiór deki powinien nastąpić ok. 48 godz. po zafermentowaniu. Brzeczka zakwaszana jest stosunkowo szybko i część substancji goryczkowych i białek wytrąca się do takiej brązowej mazi Po tym czasie, jeśli w pianie są jakieś drożdże, zn. że za szybko 'wypadły' z piwa i są raczej mało użyteczne.

W Polsce browary stosowały tą metodą, gdy posiadały otwartą fermentację, np. Poznań, Grodzisk itp.

Braun-hefe to chyba właśnie deka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Co polecacie jako dodatek do Duvel'a: glukozę czy cukier kandyzowany??.. Obie substancje występują w recepturach, ktoś ma doświadczenie, na czym to piwko wychodzi lepsze?.

Edytowane przez korek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.