Skocz do zawartości

Piwa mocne - dodawanie cukru podczas fermentacji


2artur2

Rekomendowane odpowiedzi

1,30 kg cukru nie rozpuścisz w 1 litrze wody - trudna sprawa ( sam nie próbowałem w takich proporcjach)

 

masz:

Do fermentacji trafiło 20,2 litra o gęstości 15,5°Blg, + 1,30 kg cukru i załóżmy 2 litry (możesz dać więcej)

 

 

WZÓR:

 

masa cukru [kg]/objętość brzeczki [dm 3] + masa cukru [kg] * 100 = Blg

 

1,30 / 22,2 + 1,30 * 100= 5, 5 blg

 

 

cukier w tym przypadku zwiększy Ci blg o 5,5

 

czyli masz 21 blg, a zakładałeś że końcowe będzie 3 blg

 

21 - 3 / 1,93 =18/1,93 = 9,33 - to jest twój alkohol

 

no nie złe to piwko będzie przy 9 % alkoholu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś jest błąd - albo w tych wzorach podanych przez Ciebie albo FermCalc źle liczy.

 

Sprawdziłem w FermCalc, że jeśli do mojej brzeczki 20,2 L o gęstości 15,5°Blg dodamy 1,30 kg cukru rozpuszczonego w 2 litrach wody otrzymamy 23 litry o gęstości 18,7°Blg a nie 21°Blg.

I którym wyliczeniom wierzyć? :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1,30 kg cukru nie rozpuścisz w 1 litrze wody - trudna sprawa ( sam nie próbowałem w takich proporcjach)

Dlaczego nie ? Sam bez problemu rozrobiłem 560 g w 0,5 l wody i trwało to chwilę.

 

#waroms - licz fermcalc'iem - ten program bierze pod uwagę wszystkie zmienne i liczy dokładnie, do tego jest bardzo wygodny i można przeliczać od tej strony, od której Ci akurat pasuje..

 

W przykładzie krys123 brakuje chociażby zwiększenia objętości przez dodany cukier, a będzie to prawie litr.

 

Alkohol wg podanego wzoru + dodatkowo dolicza się standardowo 0,4% przy gazowaniu w butelkach (o ile w butelkach gazujesz)

 

(21 - 3) / 1,938 + 0,4 = 9,7%

 

Polecam do liczenia tego używać jakiegoś programu, albo arkusza kalkulacyjnego - tutaj masz całą masę:

http://www.piwo.org/files/

 

Ja polecam Dziennik piwowarski - grzechu_k - bardzo wygodnie mi się na nim pracuje.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś jest błąd - albo w tych wzorach podanych przez Ciebie albo FermCalc źle liczy.

 

Sprawdziłem w FermCalc, że jeśli do mojej brzeczki 20,2 L o gęstości 15,5°Blg dodamy 1,30 kg cukru rozpuszczonego w 2 litrach wody otrzymamy 23 litry o gęstości 18,7°Blg a nie 21°Blg.

I którym wyliczeniom wierzyć? :rolleyes:

Tak szybko licząc wychodzi ponad 21°Blg

Edytowane przez bubuś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś jest błąd - albo w tych wzorach podanych przez Ciebie albo FermCalc źle liczy.

 

Sprawdziłem w FermCalc' date=' że jeśli do mojej brzeczki 20,2 L o gęstości 15,5°Blg dodamy 1,30 kg cukru rozpuszczonego w 2 litrach wody otrzymamy 23 litry o gęstości 18,7°Blg a nie 21°Blg.

I którym wyliczeniom wierzyć? :rolleyes:[/quote']

Tak wybko licząc wychodzi ponad 21°Blg

Panowie - przejrzyjcie sobie pierwszą stronę tego wątku...

Szybko licząc, liczysz źle. Sam liczyłem po łepkach i wyszły jaja..

 

Uproszczone wzory nie przeliczają objętości na masę, a przy takich gęstościach błędy wychodzą kolosalne.

Liczcie FermCalc'iem - 5 sekund wpisywania i wyskakują bardzo dokładne wyniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1kg cukru w 20 litrach zwiększa blg o 5

Z jakiego wzoru tak wynika?

 

Według programu FermCalc jeśli do 20 litrów brzeczki o gęstości 15,5°Blg dodamy 1 kg cukru (bez wody) to ilość brzeczki wzrośnie do 20,6 litra a gęstość tej brzeczki wzrośnie do 19,3°Blg (czyli 4,3 a nie 5).

 

Korzystając ze wzorów zamieszczonych na poprzedniej stronie przez darko można wyliczyć że jeśli do 20 litrów brzeczki o gęstości 15,5°Blg dodamy 1 kg cukru (bez wody) to gęstość tej brzeczki wzrośnie do 20,2°Blg. Z tym że te wzory nie uwzględniają tego że wsypując cukier zwiększa się objętość brzeczki więc gęstość nieco spada. Pytanie tylko czy przy takich danych wyjściowych spadnie o 0,9°Blg bo wtedy zgadzałoby się to wyliczeniami otrzymanymi z FermCalc.

 

 

Alkohol wg podanego wzoru + dodatkowo dolicza się standardowo 0,4% przy gazowaniu w butelkach (o ile w butelkach gazujesz)

A to tego nie wiedziałem że przy refermentacji w butelkach należy doliczyć 0,4%.

Znaczy się wszystkie moje dotychczasowe piwa mają więcej alkoholu niż sądziłem. :)

Edytowane przez waroms
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1kg cukru w 20 litrach zwiększa blg o 5

Z jakiego wzoru tak wynika?

 

Według programu FermCalc jeśli do 20 litrów brzeczki o gęstości 15' date='5°Blg dodamy 1 kg cukru (bez wody) to ilość brzeczki wzrośnie do 20,6 litra a gęstość tej brzeczki wzrośnie do 19,3°Blg (czyli 4,3 a nie 5).

 

[b']Korzystając ze wzorów zamieszczonych na poprzedniej stronie przez darko[/b] można wyliczyć że jeśli do 20 litrów brzeczki o gęstości 15,5°Blg dodamy 1 kg cukru (bez wody) to gęstość tej brzeczki wzrośnie do 20,2°Blg. Z tym że te wzory nie uwzględniają tego że wsypując cukier zwiększa się objętość brzeczki więc gęstość nieco spada. Pytanie tylko czy przy takich danych wyjściowych spadnie o 0,9°Blg bo wtedy zgadzałoby się to wyliczeniami otrzymanymi z FermCalc.

Ze wzorów podanych przez darko wychodzi mi dokładnie tyle ile w FermCalc - w sumie wzrost objętości nie ma tu znaczenia, bo i tak obliczenia powinny opierać się na masie... Uproszczone wzory niestety dają błędne wyniki.

Wg wzorów darko dla 20 l o blg=15,5 i 1kg cukru bez wody:

 

(20 * 1,063) = 21,26 kg (waga brzeczki)

21,26 kg * 15,5% = 3,3 kg (waga cukru w brzeczce)

 

(21,26 kg + 1 kg) * x = 3,3 kg + 1 kg (gdzie x to wynikowy poziom blg)

22,26kg * x = 4,3 kg

x = 0,193 = 19,3 blg

 

Wynik identyczny jak w FermCalc a do tego bardzo różniący się od tego we wzorach uproszczonych.

 

A to tego nie wiedziałem że przy refermentacji w butelkach należy doliczyć 0,4%.

Znaczy się wszystkie moje dotychczasowe piwa mają więcej alkoholu niż sądziłem. :)

Do refermentacji dodajesz dodatkowy cukier, a cukier + drożdże = alkohol + co2 - stąd nagazowane piwo i nieco więcej alkoholu, którego dodatkowa ilość zależy też od poziomu nagazowania. Przyjmuje się zwykle uśrednioną wartość 0,4%.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg wzorów darko dla 20 l o blg=15,5 i 1kg cukru bez wody:

 

(20 * 1,063) = 21,26 kg (waga brzeczki)

21,26 kg * 15,5% = 3,3 kg (waga cukru w brzeczce)

 

(21,26 kg + 1 kg) * x = 3,3 kg + 1 kg (gdzie x to wynikowy poziom blg)

22,26kg * x = 4,3 kg

x = 0,193 = 19,3 blg

 

Wynik identyczny jak w FermCalc a do tego bardzo różniący się od tego we wzorach uproszczonych.

Słusznie prawisz - popełniłem błąd w obliczeniach. :)

 

 

Do refermentacji dodajesz dodatkowy cukier, a cukier + drożdże = alkohol + co2 - stąd nagazowane piwo i nieco więcej alkoholu, którego dodatkowa ilość zależy też od poziomu nagazowania. Przyjmuje się zwykle uśrednioną wartość 0,4%.

Tak, już z poprzedniego Twojego postu było jasne skąd ten alkohol. :)

Chodziło mi tylko o to, że wcześniej nigdzie się tego nie doczytałem że dodaje się 0,4% i że sam na to nie wpadłem.

Dzięki za informację. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1kg cukru w 20 litrach zwiększa blg o 5

Z jakiego wzoru tak wynika?

 

Według programu FermCalc jeśli do 20 litrów brzeczki o gęstości 15' date='5°Blg dodamy 1 kg cukru (bez wody) to ilość brzeczki wzrośnie do 20,6 litra a gęstość tej brzeczki wzrośnie do 19,3°Blg (czyli 4,3 a nie 5).

 

[b']Korzystając ze wzorów zamieszczonych na poprzedniej stronie przez darko[/b] można wyliczyć że jeśli do 20 litrów brzeczki o gęstości 15,5°Blg dodamy 1 kg cukru (bez wody) to gęstość tej brzeczki wzrośnie do 20,2°Blg. Z tym że te wzory nie uwzględniają tego że wsypując cukier zwiększa się objętość brzeczki więc gęstość nieco spada. Pytanie tylko czy przy takich danych wyjściowych spadnie o 0,9°Blg bo wtedy zgadzałoby się to wyliczeniami otrzymanymi z FermCalc.

 

 

Alkohol wg podanego wzoru + dodatkowo dolicza się standardowo 0,4% przy gazowaniu w butelkach (o ile w butelkach gazujesz)

A to tego nie wiedziałem że przy refermentacji w butelkach należy doliczyć 0,4%.

Znaczy się wszystkie moje dotychczasowe piwa mają więcej alkoholu niż sądziłem. :)

z czego to wynika? na podstawie wzoru , który podałem

ok może nie będzie dokładnie 5 blg, może to będzie 4,7blg , ale kto dokładnie na cukromierzu tego wszystkiego dojdzie - nawet przy pomyłce 0,5 blg

sam wrzucałem cukier kilkanaście razy - obliczałem na podstawie tego wzoru i mierzyłem cukromierzem po wrzuceniu na etapie chmielenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Ostatnio warzyłem RIS`a, a przy okazji wyszedł mi "cienkusz" 14 Blg (19 litrów), do którego chciałem dodać podczas fermentacji 1 kg cukru muscovado. Obawiam się jednak, że fermentacja już się zakończyła lub jest temu bliska (piwo zadane drożdżami US-05, półtorej saszetki, po 7 dniach zeszło do 3 Blg - jest to pierwszy pomiar).

 

Domyślam się, że najlepiej jest dodawać cukier, gdy fermentacja jest już zaawansowana. Tak też podaje wiki:

 

"Gdy robimy duże piwo ze znacznym wkładem cukru (np. tripel), można go nie dodawać od razu, ale dopiero w połowie fermentacji, żeby drożdże zjadły najpierw mniej strawne cukry."

 

Czy dobrym pomysłem jest dodanie cukru, gdy fermentacja już się właściwie skończyła?

 

Dodatek 1 kg cukru i 1 litra wody powinien podbić ekstrakt o ok. 3 Blg. Obawiam się takiej sytuacji, w której drożdże na tyle zwolnią pracę, że w wyniku 2 pomiarów dokonanych w odstępie 48 h uznam błędnie, że fermentacja po dodaniu cukru już się skończyła, piwo zejdzie mi np. z 14+3 Blg do 4 Blg i będę mieć granaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz go doadać jak się fermentacja zakończy, drożdże na pewno się ucieszą i chętnie wnowią pracę z tym kilogramem cukru ;) Ja na Twoim miejscu w ogóle bym tego cukru nie dodawał, ale to już moje indywidualne preferencje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Spokojnie możesz dodawać cukier, najlepiej rozpuszczony w odrobinie wody, w trakcie fermentacji. Ilość potrzebną do skorygowania Blg oblicz najlepiej jakimś programem.

 

czy taki cukier z wodą (lub glukozą) powinno się pogotować ?

 

dużo osób twierdzi że nie - że on jest wystarczająco czysty by nie wdała się infekcja ...

 

jak z tym jest gotowac czy nie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy taki cukier z wodą (lub glukozą) powinno się pogotować ?

 

 

 

dużo osób twierdzi że nie - że on jest wystarczająco czysty by nie wdała się infekcja ...

 

 

 

jak z tym jest gotowac czy nie ?

 

 

 

Cukier dobrze się rozpuszcza w gorącej wodzie. Czystego cukru bakterie nie ruszą. A teraz uwaga zaskoczenie miesiąca: dlaczego na opakowaniach cukru nie ma daty przydatności?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cukier dobrze się rozpuszcza w gorącej wodzie. Czystego cukru bakterie nie ruszą. A teraz uwaga zaskoczenie miesiąca: dlaczego na opakowaniach cukru nie ma daty przydatności?

 

sam w sobie jest środkiem konserwującym - but why ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam

Podepnę się pod temat, bo mam nurtujące mnie pytanie odnośnie Blg i dodawanego cukru ...

Na początku października zrobiłem friut ale. Warka 20l o Blg początkowym 16. Po dziesięciu dniach burzliwej zeszło do 8,5* Blg. Piwo podzieliłem na trzy części. Do części dodałem owoców mrożonych, do części soku owocowego. I teraz.

Mam 7l piwa o Blg 8,5*. Dodałem do niego 320ml soku wiśniowego o Blg 10,5. Jak to teraz obliczyć? Ile będzie miał friut ale TERAZ?

Z dodaniem 1 kg cukru  i obliczeniem Blg nie było by problemu, a tutaj. Jakieś pomysły? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

witam proszę o wsparcie:

mam do zabutelkowania stouta 15blg , spadło do 4blg po 21 dniach ( 14 burzliwa, 7 cicha)

mam 8lt piwa i nie chce przegazować, według kalkulatora nasycenia powinienem dać 21gr a trochę mi się to wydaje dużo.

co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, deep floyd napisał:

mam 8lt piwa i nie chce przegazować, według kalkulatora nasycenia powinienem dać 21gr a trochę mi się to wydaje dużo.

co o tym myślicie?

Ja myślę, że Ci się tylko wydaje :P

A Ty myślisz, że innym kalkulatory inaczej działają? :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, deep floyd napisał:

mam 8lt piwa i nie chce przegazować, według kalkulatora nasycenia powinienem dać 21gr a trochę mi się to wydaje dużo

Wychodzi na 24 l 60 g cukru, niby jest ok,

ale jak masz jakaś mikro infekcje to żadne kalkulatory Ci nie pomogą i tak się przegazuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.