Skocz do zawartości

Krążkowanie, dodawanie wysokich krążków???


kika

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownym Piwowarów!

 

Mam pytanie dotyczące terminologii. W niemieckim tekście natknęłam sie na sformułowanie "Aufkräusen", co można dosłownie przetłumaczyć jako "krążkowanie", "dodawanie krążków". Chodzi o wznowienie procesu fermentacji poprzez dodanie (wysokich??) krążków z innego piwa, fermentującego właśnie w tym czasie. Czy spotkaliście się z takim określeniem? Nie bardzo wiem, do którego wątku dokleić takie pytanie, to wrzucam tutaj. Z góry dziekuję za pomoc :D

 

Kika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanownym Piwowarów!

 

Mam pytanie dotyczące terminologii. W niemieckim tekście natknęłam sie na sformułowanie "Aufkräusen", co można dosłownie przetłumaczyć jako "krążkowanie", "dodawanie krążków". Chodzi o wznowienie procesu fermentacji poprzez dodanie (wysokich??) krążków z innego piwa, fermentującego właśnie w tym czasie. Czy spotkaliście się z takim określeniem? Nie bardzo wiem, do którego wątku dokleić takie pytanie, to wrzucam tutaj. Z góry dziekuję za pomoc :D

 

Kika

Napisz w jakim kontekście to użyto. W browarach przemysłowych możliwe jest zadawanie drożdży poprzez przeniesienie piany z innej fermentującej brzeczki.

W browarnictwie domowym 'krausening' oznacza dodanie startera - fermentującej (będącej w aktywnej fazie fermentacji - wysokich krążków) brzeczki zadanej drozdżami, do refermentacji lub wznowienia utkniętej fermentacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kika, nie mowie po niemiecku, ale w j. angiekskim w piwowarskiej terminologii "krausen" jest okresleniem piany, ktora powstaje podczas fermentowania piwa. To okreslenie prawdopodobnie zostalo przeniesione do angielskiego przez niemieckich piwowarow.

Wiec zgaduje tu ze

Chodzi o wznowienie procesu fermentacji poprzez dodanie (wysokich??) krążków z innego piwa, fermentującego właśnie w tym czasie

powinno brzmiec:

"Chodzi o wznowienie procesu fermentacji poprzez dodanie gornej piany z innego piwa, fermentującego właśnie w tym czasie."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że chodzi o zebranie drożdży z powierzchni i zadanie takiej gęstwy.

 

Krążki to terminologia związana z fermentacją, ale niech się fachowiec dori wypowie.

Dori to "fachowiec" od super nowoczesnych technologii, a tam ani wysokich, ani niskich krążków nie uświadczysz :). A tak na serio - nie znam niemieckiego, ale znalazłam informację w "Piwowarstwie" Levisa&Younga, że Kräusening czyli krążkowanie to tradycyjna niemiecka forma fermentacji wtórnej, polega tak jak pisaliście na dodaniu do fermentacji wtórnej drożdży z innego piwa, będących w fazie "wysokich krążków".

W klasycznym (otwartym) systemie fermentacji, czyli takim jak np. w Browarze w Cieszynie czy też w naszych domowych fermentorach można wyróżnić następujące etapy fermentacji:

- faza rozmnażania drożdży zwana też okresem zasiania drożdży

- faza niskich krążków - gdy zaczyna się pojawiać na piwie piana, która z czasem przypomina bitą śmietanę

- faza wysokich krążków - wysokość piany osiąga maksimum, a wytrącające się żywice chmielowe nadają jej z czasem kolor brunatny

- faza opadających krążków - zanika proces fermentacji, a drożdże opadają na dno, lub w przypadku górnej fermentacji unoszą się na powierzchni w postaci zbitego kożuszka.

No to się powymądrzałam ;):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.