Skocz do zawartości

Dortmunder


Przemyss

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 52
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

korko_czong : nie powinno zamarznąć' date=' a nawet jeśli tak, to nic mu się nie stanie.[/quote']

Jednak zamarzło :) Co prawda nie na kamień, ale utworzyły się wyraźne kryształki i skupiska lodu.

No trudno, będziesz musiał dodać świezych drożdzy do refermentacji; ale to i tak byłoby wskazane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

korko_czong : nie powinno zamarznąć' date=' a nawet jeśli tak' date=' to nic mu się nie stanie.[/quote'']

Jednak zamarzło :D Co prawda nie na kamień, ale utworzyły się wyraźne kryształki i skupiska lodu.

No trudno, będziesz musiał dodać świezych drożdzy do refermentacji; ale to i tak byłoby wskazane

Wczoraj również popełniłem takiego Dortmundera z BA. Mam pytanie. Jaką można bezpiecznie trzymać minimalną temperaturę fermentacji cichej, tak by później nie mieć problemów z refermentacją. (bez dodawania świeżych drożdży)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj również popełniłem takiego Dortmundera z BA. Mam pytanie. Jaką można bezpiecznie trzymać minimalną temperaturę fermentacji cichej, tak by później nie mieć problemów z refermentacją. (bez dodawania świeżych drożdży)

Trudno powiedzieć. Zgrubna zasada jest taka, że po lagerowaniu powyżej 3-4 tygodni należy dodać świeżych drożdży.

 

Ale raz testowo nie dodałem (po miesiącu w 0°C) i piwo się nagazowało. Trwało to ponad miesiąc, ale dało radę. Ale to był pils 12Blg, przy mocnych piwach koniecznie trzeba dodać drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Męczę temat dalej. A przykładowo 3-4 stopnie przez 3 tygodnie będzie bezpiecznie? (do tylu mogę zejść). Zresztą nie wiem czy warto kombinować bo 3-4 stopnie to żadna temperatura dla lagerowania, może powinienem przeprowadzić cichą w temperaturach 9-10 stopni tak jak burzliwą? Z tym że butelki później mogę przechowywać w około 10-11 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentacja cicha powinna być przeprowadzana w takiej temperaturze, by drożdże mogły pracować, więc lepiej będzie te 9-10°C .

Czy aby na pewno? Instrukcje z zestawów BA mówią o 4 stopniach. A w Dortmunderze o najniższej temperaturze dodatniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A przykładowo 3-4 stopnie przez 3 tygodnie będzie bezpiecznie? (do tylu mogę zejść).

Tak' date=' z pewnością się nagazuje (normalny lager).

Trzymaj jak możesz najniżej.[/quote']

Dzięki coder, o to mi chodziło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fermentacja cicha powinna być przeprowadzana w takiej temperaturze, by drożdże mogły pracować, więc lepiej będzie te 9-10°C .

To wymaga dodakowego wyjaśnienia:

 

Można robić różne schematy fermentacji lagerów:

burzliwa - cicha

burzliwa - cicha - lagerowanie

burzliwa - lagerowanie

 

Umownie cichą fermentację od lagerowania rozróznijmy w ten sposób, że lagerowanie jest wtedy, gdy fermentacja jest całkowicie zakończona, drożdże skończyły swoja robotę. A cicha jest wtedy, gdy chcemy , zeby drożdże jeszcze coś w spokoju dofermentowały. Wtedy faktucznie trzeba im zapewnić nieco wyższą temperaturę, ale 5* powinno wystarczyć.

 

Osobiście sądzę, że cicha fermentacja przy lagerach jest niepotrzebna i ryzykowna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umownie cichą fermentację od lagerowania rozróznijmy w ten sposób, że lagerowanie jest wtedy, gdy fermentacja jest całkowicie zakończona, drożdże skończyły swoja robotę. A cicha jest wtedy, gdy chcemy , zeby drożdże jeszcze coś w spokoju dofermentowały.

No właśnie amatjas nie napisał jak długo trwała fermentacja burzliwa. Ty trzymasz na długiej burzliwej i przechodzisz od razu do lagerowania, ale nie wiadomo czy ten dortmunder już całkowicie odfermentował czy nie. Amatjas pytał o cichą, więc założyłem, że jeszcze może coś zejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj dłuuuugo, już chyba ze 30 godzin będzie;)

To masz jeszcze duuuużo czasu żeby przemyśleć strategię fermentacji lagera. Jak wybierzesz sposób burzliwa-lagerowanie to chyba minimum ze 3 tygodnie burzliwej. Ja tam osobiście nie widzę powodu, żeby w tak zwanym międzyczasie nie przelać na cichą, zwłaszcza że zawsze mam w fermentatorze dużo "śmieci". Ale może spróbuję kiedyś tej metody z długą burzliwą, tym bardziej że mam szklany balon. Jedynie te dodawanie drożdży trochę wydaje mi się uciążliwe. A ile trzeba by użyć gęstwy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz jeszcze duuuużo czasu żeby przemyśleć strategię fermentacji lagera. Jak wybierzesz sposób burzliwa-lagerowanie to chyba minimum ze 3 tygodnie burzliwej. Ja tam osobiście nie widzę powodu, żeby w tak zwanym międzyczasie nie przelać na cichą, zwłaszcza że zawsze mam w fermentatorze dużo "śmieci". Ale może spróbuję kiedyś tej metody z długą burzliwą, tym bardziej że mam szklany balon. Jedynie te dodawanie drożdży trochę wydaje mi się uciążliwe. A ile trzeba by użyć gęstwy?

Czasu dużo ale temat trudny, dlatego wolę być przygotowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam

 

Dortmunder sklad na 20 l

 

Slod pilznenski 3,7 kg

Slod monachijski typ II 0,6 kg

slod carapilis 0,6 kg

Chmiel perle 30 g

chmiel spalt Select 30 g

drozdze saflager s 23

 

Skladniki skompletowane takie jak z Browamatora.

Zacieral bede tak jak @Przemyss w tym watku.

 

1.Moje pytanie dotyczy czasu gotowania,ile ma trwac

2.W ktorych minutach dodawac chmiel i jaki

3.Ile ma trwac burzliwa i cicha- w jakich temperaturach

 

Prosze o odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

 

Ile glukozy nalezy dodac do refermentacji dortmundera?Piwo lagerowalo w temp 3C ,4 C.W kalkulatorze wpisujemy temperature butelkowania czy lezakowania ?W jakiej temperaturze trzymamy dortmundera podczas refermentacji i lezakowania

Mam zamiar dodac 133g glukozy ,czy to nie zaduzo na 20 L piwa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

133g to na bank za dużo. Twój Dortmunder z pewnością już ma w sobie sporo gazu. W kalkulatorze wpisujesz temperature piwa podczas butelkowania. Po butelkowaniu potrzymaj tydzień w temp. pokojowej, lub ciut niższej, a potem dalej do zimnego.

 

Tu masz dobry kalkulator:

 

http://hbd.org/cgi-bin/recipator/recipator/carbonation.html?16842483#tag

 

Mi wyszło 85g na 20l (gdyby uznać, że butelkowanie będzie w 4-5C, bo w sumie tak szybko się to piwo nie ogrzeje po przeniesieniu do pomieszczenia, w którym będziesz butelkował. Nie wiem, jaki masz system i jak sprawnie Ci to idzie. Być może ogrzeje się bardziej i wytraci więcej CO2. Dokładnie nikt Ci nie powie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

133g to na bank za dużo. Twój Dortmunder z pewnością już ma w sobie sporo gazu. W kalkulatorze wpisujesz temperature piwa podczas butelkowania. Po butelkowaniu potrzymaj tydzień w temp. pokojowej, lub ciut niższej, a potem dalej do zimnego.

 

Tu masz dobry kalkulator:

 

http://hbd.org/cgi-b...ml?16842483#tag

 

Mi wyszło 85g na 20l (gdyby uznać, że butelkowanie będzie w 4-5C, bo w sumie tak szybko się to piwo nie ogrzeje po przeniesieniu do pomieszczenia, w którym będziesz butelkował. Nie wiem, jaki masz system i jak sprawnie Ci to idzie. Być może ogrzeje się bardziej i wytraci więcej CO2. Dokładnie nikt Ci nie powie.

 

Jaka wartosc wpisujesz w tym miejscu : Enter the desired volumes of CO2: ( w podanym przez Ciebie Kalkulatorze)

 

Ja wybieram styl dortmunder i ponizej wpisuje 2.6 ( stopien nagazowania)

 

Tam gdzie bede butelkowal jest 17 stopni i dlatego wyszlo mi 133g glukozy,ok ,przyjme temperature lagerowania jako temperature butelkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisuję tę wartość, jaka jest obok stylu, czyli dla Drotmundera 2.6. Jak jest w jakimś zakresie (na przykład American Amber Ale 2.2-2.8), to uśredniam (czyli dla AAA wpisuję 2,5). Pewnie wraz z większym doświadczeniem będę sobie różnie sterował nagazowaniem w obrębie stylu. Póki co chce się zmieścić.

 

A co do pomiaru, to lepiej mierzyć temperaturę piwa niż pomieszczenia, w którym się znajduje, zwłaszcza po przeniesieniu - jak postoi. Tak jest pewniej.

Edytowane przez Exar_Kun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.