Skocz do zawartości

Małe doświadczenie z pianą fermentatora


DeeCann

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Swego czasy był temat odnośnie tego czy piana na powierzchni ma drożdże czy nie.

Zrobiłem mała warke ( 0,5l ) z suchego ekstraktu i władowałem do niej "pianę" w Wyeastow 3068.

 

Efekt po godzinie:

http://tinypic.com/r/rbm70i/7

 

pozdrawiam

Edytowane przez DeeCann
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pianie zawsze przecież są drożdże. Poznać je można po kolorze.

Jeśli zdekantujesz brzeczkę po warzeniu i napowietrzysz to masz pianę z tej brzeczki (białko). Po zadaniu drożdzami będziesz miał już z drożdżami. Górniaki po przefermentowaniu pozostają u góry (nie które opadają) a dolniaki zaś opadają na dno. Różne drożdże różnie się do tego mają.

Jeśli robisz eksperyment to podlicz również ilość drożdży na ilość brzeczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zdekantujesz brzeczkę po warzeniu i napowietrzysz to masz pianę z tej brzeczki (białko). Po zadaniu drożdzami będziesz miał już z drożdżami. Górniaki po przefermentowaniu pozostają u góry (nie które opadają) a dolniaki zaś opadają na dno. Różne drożdże różnie się do tego mają.

Piana (bardziej nazwałbym to kożuchem), to w zasadzie to co po niej zostało bo piana opadła jakieś 4 dni temu. Warstwa kożucha to jakiesś 3 cm, 6 dzień burzliwej.

No to teraz pytanie teoretyka: czemu przy górniakach zbiera się gęstwę z dna skoro nad brzeczką mamy zdrowe drożdże i nie ma problemu z ich "przemywaniem" bo defacto nie zbieramy ich razem z brzeczką ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że drożdże normalnie opadają i znajdują się na dole, a po powierzchni ostaje cieniutki kożuszek.

Ja zawsze wpierw przelewam na cichą i wtedy kożuszek ostaje na ściankach i widać że cienki jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piana z piw fermentowanych drożdżami górnej fermentacji ma według moich obserwacji potężną moc - zadane nią piwo startuje w kilka godzin. Ciekawy jestem, czy tak samo dobrze sprawiła by sie piana z dolnej fermentacji (nigdy nie warzyłem dolniaków). Może ktoś próbował zaszczepiać dolniaka pianą i opisze rezultaty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że przy drożdżach S-23, tej piany byłoby za mało żeby zaszczepić całą warkę, bo przecież dla piw dolnej fermentacji drożdży musi być więcej. Z innymi drożdżami lagerowymi nie mam doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piana lub kożuch (jak zwał tak zwał) to potęga, fermentacja naprawdę szybko startuje po zadaniu brzeczki czymś takim. Używam Wyeastów 1318 i pierwsze bulgotanie w rurce zaczęło się już w 2h po zadaniu. Jak korzystałem z suchych to ten sam efekt następował dopiero po 6-7h od zadania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drożdże zebrane z piany są młodsze, zdrowsze i lepiej rozruszane. Sam zaszczepiłem w ten sposób parę warek w tym sezonie, zawsze fermentacja przebiegała bardzo dobrze.

 

Obawiam się tylko o czystośc takiego procesu, złapałem chyba ze dwie małe infekcje w ten sposób, ale to było w okresie letnio/jesiennym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne odczucia. Parę razy tak robiłem, szczególnie w pszeniczniakach na 3068. Piwa wychodziły ok, ale ostatnie zadanie w taki sposób w połączeniu z długim lagiem spowodowało powstanie apteki w moim Pale Ale... Nie mam dowodów, że to o to chodziło, ale mam podejrzenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.