Skocz do zawartości

Mętne marcowe


seler

Rekomendowane odpowiedzi

To już druga warka która wyszła mi mętna... czy raczej "zamglona" czyli mętność jest nieopadająca.

Mi to jakoś specjalnie nie przeszkadza ale poprzednie warki wychodziły krystalicznie czyste bez żadnych specjalnych zabiegów i zastanawiam się o co chodzi.

Marcowe nawet wystawiłem na balkon przy -1°C na "cold brake" a jest mętne prawie jak pszeniczne.

 

Ma ktoś jakiś pomysł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kolego napisz coś więcej bo nic innego nie można wywnioskować prócz:

- złego zacierania (może zły odczyt temp.)

- jak źle zatarte to mogła pozostać skrobia - sprawdzałeś wskaźnikiem skrobi?

- może za szybka fermentacja i mąka przeleciała - jak filtrujesz?

- infekcja, a tu może być równie sporo czynników.

Odpisz więc i napisz jak smakuje piwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skład:

Pilzneński 4kg

Monachijski 2kg

Amber 0,1kg

 

52°C 10min

63°C 20min

72°C 30min

Odebranie rzadkiego ok 8L, zagotowanie i do gara - 78°C

 

Marynka 30g 60min

Spalt Select szyszki 30g 30min

Spalt Select szyszki 20g 1min

 

Drożdże S-23

 

Filtracja w tempie ok 1-1,5L/min.

 

Piwo w smaku bardzo dobre, piana ok, nagazowanie również, aromat bardziej zbożowo-chlebowy niz chmielowy, piwo w butelkach od 27-11-2010 więc dopiero 2tygodnie w sumie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten dekokt powinien być trochę gotowany 15- 20 minut. ja odbieram zacier trochę gęstszy. W jakiej temp. pobrałeś dekokt i ile było zacieru. Pobiera się mniej więcej 1/3 całości do dekoktu.

Ten dekokt ma za zadanie tylko podnieść temperaturę zacieru do mash-out więc zgodnie z wiki powinien być najrzadszy, gotowałem go ok 10-12min.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie dłużej trzymaj w przerwie 63°C. 30 minut powinno wystarczyć. Trochę też zależy od słodów jakie masz. Ale jak potrzymasz przerwę 40 minut to też nie będzie źle, a piwo powinno być klarowniejsze.

Jeszcze jest sprawa odfermentowania. Ile czasu trwała burzliwa, jaka była temp. fermentacji, kiedy się zaczęła. Czasami piszą , że burzliwa trwała 14 dni, ale nie piszą, że ruszyła w 3 dniu od zadania drożdży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jest sprawa odfermentowania. Ile czasu trwała burzliwa, jaka była temp. fermentacji, kiedy się zaczęła. Czasami piszą , że burzliwa trwała 14 dni, ale nie piszą, że ruszyła w 3 dniu od zadania drożdży.

Burzliwa ok. 5 dni z litrowego startera, temp 14-16°C wystartowała już kilka godzin po zadaniu (rano była już piana na "dwa palce") i potem tydzień cichej w temp 8-10°C i dwa dni w -1-0°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No najlepiej do zjedz na fermentacji burzliwej na 8°C a max. na 10°C. Na cichej daj piwu się sklarować, odpocząć, te dwa tygodnie z niczego się nie wzieły. Najlepiej przetrzymaj na cichej koło 0°C. I więcej cierpliwości ! Drożdże dopiero co zrobiły gaz z cukru w tych butelkach a jeszcze muszą trochę ochłonąć i opaść.

Cierpliwości życzę.

A czy używasz wskaźnika skrobi po zacieraniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następne piwo na pewno będzie klarowniejsze, ale daj mu więcej czasu. Pośpiech jest złym doradcą przy warzeniu również może coś zepsuć. Wg mnie lepiej kilka dni dłużej fermentować niż za krótko.

Pośpiechu nie było, po 5dniach burzliwej odfermentowało do 3,5°Blg, potem po tygodniu na cichej do 2,5 więc nie było co trzymać dłużej. Plus dwa dni w -1 i myślałem że będzie idealnie, a tu zonk... ale jest bardzo smaczne więc to nie problem, jedynie zastanawia mnie czego kwestią była ta mętność

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No najlepiej do zjedz na fermentacji burzliwej na 8°C a max. na 10°C. Na cichej daj piwu się sklarować, odpocząć, te dwa tygodnie z niczego się nie wzieły. Najlepiej przetrzymaj na cichej koło 0°C. I więcej cierpliwości ! Drożdże dopiero co zrobiły gaz z cukru w tych butelkach a jeszcze muszą trochę ochłonąć i opaść.

Cierpliwości życzę.

A czy używasz wskaźnika skrobi po zacieraniu?

tak zrobię w nadchodzącym pilsnerku.

Wskaźnika skrobi zwykle nie używam, ale przy marcowym użyłem ze względu na w sumie krótkie zacieranie i było ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.