Jump to content
Sign in to follow this  
DeeCann

Gęstwa wyeast 3068 - mrozić czy nie ?

Recommended Posts

Witam

Dzisiaj będę najpewniej zbierał gęstwę z 3068 i tak się zastanawiam co z nią ewentualnie zrobić bo najbliższa pszenica po nowym roku będzie.

Zamrozić całość czy darować sobie i wstawić tylko do lodówki ?

pozdrawiam

Zależy kiedy będzie to "po nowym roku". :)

Jeśli w styczniu to ja bym przepłukał 2 razy zimną, przegotowaną wodą i wstawił do lodówki a przed warzeniem zrobił porządny starter.

Mam nadzieję, że wytrzeźwieje szybko i w pierwszej połowie stycznia coś się upichci :)

pozdrawiam

Hej.

Generalnie jeśli chodzi o drożdże do pszeniczniaków, to jest zalecane ich szybkie użycie. Myślę tu o zebranej gęstwie oczywiście. Ponoć z czasem dają mniej smaków banana i goździka. Jednak myślę, że jak chcesz zrobić piwo w pierwszym tygodniu 2011, to nie powinno być tragedii :) Robiłem tak sam, piłem też inne piwa pszeniczne na drożdżach, które stały ok. msc. w lodówce i były ok.

Edited by kolomar

No własnie czytałem odnośnie tych 3068, że w zasadzie 2 tygodnie to takie niby max. Ale czytałem, że w wielu przypadkach po dłuższym czasie ruszały bez problemów.

pozdrawiam

Ruszyć, ruszą na pewno. Tylko typowych posmaków możesz mieć trochę mniej, ale ja bym się tym nie przejmował :)

Hej.

Generalnie jeśli chodzi o drożdże do pszeniczniaków, to jest zalecane ich szybkie użycie. Myślę tu o zebranej gęstwie oczywiście. Ponoć z czasem dają mniej smaków banana i goździka.

Mniej banana.

Goździki pochodzą od kwasu ferulikowego podczas przerwy w 44°C chyba, że coś pokręciłem. :)

Edited by mareks

Generalnie jeśli chodzi o drożdże do pszeniczniaków' date=' to jest zalecane ich szybkie użycie. Myślę tu o zebranej gęstwie oczywiście. Ponoć z czasem dają mniej smaków banana i goździka.[/quote']

Mniej banana.

Goździki pochodzą od kwasu ferulikowego podczas przerwy w 44°C chyba, że coś pokręciłem. :)

Mało drożdży zadane + temperatura fermentacji ciut wyższa (22°C) -> więcej banana. Tak z mojej obserwacji wynika. Jakbym się tym przejmował, to bym zrobił mały starter na rozruszanie (~0.5l), żeby się mnożyły już po zadaniu.

Generalnie jeśli chodzi o drożdże do pszeniczniaków' date=' to jest zalecane ich szybkie użycie. Myślę tu o zebranej gęstwie oczywiście. Ponoć z czasem dają mniej smaków banana i goździka.[/quote']

Mniej banana.

Goździki pochodzą od kwasu ferulikowego podczas przerwy w 44°C chyba' date=' że coś pokręciłem. :)[/quote']

Mało drożdży zadane + temperatura fermentacji ciut wyższa (22°C) -> więcej banana.

Trza zapamiętać. :)

Edited by mareks

Sprawdzić hipotezę i potwierdzić lub odrzucić. Jedna obserwacja to jeszcze nie dowód. :)

Spróbuje z fermentacją w wyższej temp.

Zawsze staram się nie przekraczać 20°C.

No własnie czytałem odnośnie tych 3068, że w zasadzie 2 tygodnie to takie niby max. Ale czytałem, że w wielu przypadkach po dłuższym czasie ruszały bez problemów.

pozdrawiam

Fermentowałem pszeniczne na 3068 po 7 tygodniach leżakowania w lodówce,przemyłem przegotowaną wodą i bez startera do brzeczki.;)

Degustował tą pszenicę rubezhal fakt że była za bardzo z chłodzona i w pierwsze fazie gożdzików nie było ,ale kiedy piwo się ogrzało to gożdziki i banany dały znać o sobie.:beer:

Temperatura serwowania pszenicznych jest wyższa niż LAGERÓW I ALE ,może tu jest kwestia którą należy poruszyć.;)

Na Bawarii do serwowania pszenicznych piw są specjalne dzbanki z ciepłą wodą do których wkłada się szklanicę i podgrzewa piwo.;)

Na Bawarii do serwowania pszenicznych piw są specjalne dzbanki z ciepłą wodą do których wkłada się szklanicę i podgrzewa piwo.;)

Takie proste, a nie wpadłem na to!

Lodówka mi chłodzi do 5°C, a ja lubię piwo dużo cieplejsze, 12-14*.