Skocz do zawartości

Mrożenie drożdży


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Ładnie opisana i pokazana procedura zamrażania drożdży w glicerynie:

 

http://www.homebrewtalk.com/showthread.php?t=35891

Świetny wątek. Punkt dla codera :D Właśnie czegoś takiego szukałem kilka miesięcy temu. Na przyszły sezon będzie jak znalazł.

 

 

dodam od siebie, ze ja mrożę drożdże bezpośrednio z NIEZASTARTOWANEJ saszetki, tak jest chyba poprawniej.

Ale kiedy jest poprawniej, tak jak oni robią, czy tak jak Ty robisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kiedy jest poprawniej, tak jak oni robią, czy tak jak Ty robisz?

IMO lepiej jest wziąć drożdże bez budzenia ich, są wtedy ładnie i sterylnie ululane do snu w fabryce, przez fachowców. Jak dodamy brzeczki to się obudzą, zaczna zużywać zapasy pokarmu, mnożyć, fermentować, mrożonki będa zaniczyszczone brzeczką i alkoholem.

Autorzy artykułu chcą zapewne je przez zamrożeniem nakarmić i odnowić ich zasoby glikogenu, co też może miec swój sens.

 

Wiedza o drożdżach to ogromny obszar, pełen białych plam, dużo juz o nich wiem, ale nic na pewno. Zobaczymy jak beda przeżywac moje mrożonki, na razie po pół roku startują. Niechętnie, ale startują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy jak beda przeżywac moje mrożonki, na razie po pół roku startują. Niechętnie, ale startują.

No właśnie. Przemawiają do mnie Twoje powyższe argumenty, ale... mam wątpliwość, czy drożdżakom za bardzo nie utrudnia się w ten sposób życia. W saszetce jest ich generalnie dość mało. Rozumiem, że w momencie kiedy saszetka napuchnie jest ich już znacznie więcej niż na początku, a w starterze, to już w ogóle chyba kilka rzędów wielkości więcej.

 

Chociaż dokładamy sobie kolejne punkty krytyczne, to jednak wydaje mi się, że sposób pokazany w tamtym wątku jest chyba lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
mam pytanie , czy mroził ktoś gęstwę i z jakim skutkiem ?

Mark chyba próbował:

http://www.browar.biz/forum/showthread.php?p=781639&highlight=gliceryna#post781639

 

Co do powyższej dyskusji to ja zamrażałem Stefany po aktywowaniu. Nie było większych problemów z obudzeniem po ponad pół roku. Oczywiście trzeba zrobić dobry starter. Myślę o stosowaniu pożywki dal winiarskich.

W weekend zamrażam Budwary - podział na 3 porcje - 1 do startera, dwie do kałówek...

Edytowane przez Seta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do powyższej dyskusji to ja zamrażałem Stefany po aktywowaniu. Nie było większych problemów z obudzeniem po ponad pół roku. Oczywiście trzeba zrobić dobry starter. Myślę o stosowaniu pożywki dal winiarskich.

W weekend zamrażam Budwary - podział na 3 porcje - 1 do startera, dwie do kałówek...

z gliceryną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak serio to nie sądzę aby gliceryna apteczna mogła być niesterylna. Jest używana jako składnik leków. Absolutnie nie można jej gotować, bo jest alkoholem (straci swoje właściwości).

http://www.pharma-cosmetic.com.pl/?strona,doc,pol,glowna,0,0,183,1,0,ant.html

Do celów farmaceutycznych gliceryna jest stosowana zazwyczaj w roztworze wodnym (86 %), odznacza się wysokim stopniem czystości chemicznej i mikrobiologicznej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli ktoś już faktycznie uprze się na zamrażanie,co moim zdaniem nie ma większego sensu,umówmy się drożdże płynne bardzo tanie nie są,ale bez przesady,przez nieodpowiednie zamrażanie,tym bardziej w glicerynie nie wplywa na ich żywotność i aktywność po "rozmrożeniu".Jeżeli już bardziej skłaniałbym się w strone zamrażania w ciekłym azocie.Mam na myśli szybkość przejścia drożdży ze stanu biozy do stanu anabiozy,mniejsza ilość komórek będzie uszkodzona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od razu zaznaczam,że ciekły azot może nie jest tak tani jak gliceryna,ale 1 l. kosztuje chyba 5 zł.Większy problem jest z tzw. diuarem,czyli naczyniem do przechowywania,ale z tego co wiem,spokojnie można wykmorzystac pożądny termos.

Firmą handlującą azotem jest min. BOC gaz.,poza tym możecie przejść się na każdą uczelnie techniczną w Waszym mieście i na pewno za pewną opłatą dostaniecie odrobinę tego "mroźidła" :lol:

 

Poza tym ciekły azot można wykorzystać do usunięcia drożdży z butelki,poprzez szmpańską metodę zamykania butelek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo rozumiem Twoje "oburzenie"...Ciekły azot,ani nie jest toksyczny,ani niebezpieczny,mały diuar zajmuje tyle miejsca co 1/3 skrzynki piwa,a doskonale zamraża.Przechowujesz tak zamrożone drożdże w normalnej zamrażarce w termosie.

Ja wielkiego problemu nie wiedzę... :lol:

Napisz jakie dokładnie widzisz przeciwwskazania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co czytałem na różnych stronach, to jeśli robimy starter z wykorzystaniem mieszadła magnetycznego to ograniczamy fermentacje drożdży i umożliwiamy drożdżom zgromadzenie zapasów tlenu i glikogenu. mieszanie zapewnia staly doplyw tlenu, w obecności którego drożdże mniej fermentują a bardziej się rozmnażają (czego dowodem jest liczba drożdży w mieszanym starterze, która jest kilku(nasto) krotnie wyższa niż w starterze nie mieszanym.

 

źródłą i tutoriale podają także, że roztwór gliceryny powinien być 15%, a nie pół na pół. czytałem też, żeby najpierw przygotować roztwór 30%, który doprowadzamy do wrzenia w mikrofali, schładzamy i mieszamy z gęstwą ze startera (rozmnażanego na mieszalniku). Potem najlepiej fiolki wsadzić do styropianowego pudelka z lodem i do zamrażarki (aby zminimalizować wachania temperatury, które mogą występować głównie w przypadku samorozmrazających się zamrażarek).

 

planuję w ten weekend zbudować sobie mieszalnik, i wypróbować tę metodę (nie wiem tylko skąd skombinować taki magnesik do mieszania - po angielsku stirbar to się nazywa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie mieszadło możesz kupic w sklepie ze sprzętem laboratoryjnym. W W-wie na pewno jest kilka. Ponad to jestem przekonany,że dostaniesz tam również gotowe mieszadło ( podstawę na którą stawiasz np zlewke z mieszaną substancja) nie wiem tylko jak wyglądają koszty zakupu takiego mieszadła.

Natomiast samo mieszadełko,które wrzucasz do zlewki kosztuje grosze.

Edytowane przez BaronVonZuk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie mieszadło możesz kupic w sklepie ze sprzętem laboratoryjnym. W W-wie na pewno jest kilka. Ponad to jestem przekonany,że dostaniesz tam również gotowe mieszadło ( podstawę na którą stawiasz np zlewke z mieszaną substancja) nie wiem tylko jak wyglądają koszty zakupu takiego mieszadła.

Natomiast samo mieszadełko,które wrzucasz do zlewki kosztuje grosze.

dzięki za informacje, poszukam (a może ktoś ma namiary na sklep ze sprzętem laboratoryjnym w wwie?). z tego co się orientuje to profesjonalne mieszadło to koszt rzędu paruset złotych. zrobione z rzeczy, które większość z nas ma w domu to koszt paru(nastu) złotych (stary wiatrak komputerowy 10cm, stary zasilacz od komórki, stary dysk twardy - są w nim magnesy), włącznik, potencjometr, klej epoxy, obudowa (najdroższa część - ok10pln). w sieci od tutoriali jak to zbudować aż się roi, więc postanowiłem zaryzykować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdze,że nie jest sprawdzony,ale tak jak np napisał coder długo takie mrożne drożdże startowały.

Poza tym wiesz,ile osób tyle opini,więc ja nie dyskutuje ze słusznością samego zamrażania tylko jak napisałeś podaje inna metodę. :lol:

A sprawdziłeś ją? Jesteś pewien, że azot nie wpływa negatywnie na drożdże? Ile startują?

Edytowane przez Seta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.