Skocz do zawartości

Mrożenie drożdży


coder

Rekomendowane odpowiedzi

Do drugim dniu na mieszadle starter jest nagazowany - widzę szybko przesuwające się mini bąbelki gazu ku górze, na powierzchni wokół jest koronka z gęstej pianki. Przy pierwszym starterze też to miałem po niecałych 24h. Zakładam, że jest już OK. Teraz do lodówki, zleję płyn znad osadu i poczekają do piątku/soboty na warzenie.

Czy ta procedura jest OK ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

daj im chwilę, jak się ruszyły to pewnie potrzebuję troszeczkę czasu, żeby się namnożyć. Później postępuj tak jak napisałeś

Wczoraj o 23 poszly do brzeczki, o 7 rano zaatakowały. Oby jeszcze piwko wyszlo ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Czy mogę kilkudniową gęstwę(200ml) przemyć CLO2 o stężeniu 40ppm i po 10min. zaszczepić brzeczkę?. Jeżeli tak to jaka ilość clo2 będzie optymalna?.

Edytowane przez mateos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to chyba mija się z celem, gęstwę trzeba by zostawić minimum na 15' w ClO2, poza tym nie wiem jaki będzie to miało jakiś wpływ na gotowe piwo. Jeżeli chcesz się pobawić to dodaj ClO2 w stosunku 1:1 albo 1,5:1 gęstwy

Edytowane przez leszcz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy gliceryna po upływie daty ważności nadaje się tylko do wyrzucenia, czy jednak można jej dalej używać? Nie używamy jej zbyt wiele, dlatego butelka 1 l jest chyba za duża na potrzeby piwowarskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądam alledrogo i widzę, że sprzedawcy podają datę, nie znam się, dlatego pytam. Planuję coś zamrozić na próbę, ale po przeczytaniu całego tematu waham się. Przetestuję chyba US-05, niestety w 4. pokoleniu lub nawet 5. Jeśli można używać to butelka będzie opróżniana przez lata ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na to, że temat został odkopany dodam od siebie, że mrożenie drożdży do -80 oC zdało egzamin. Kupiłem saszetkę 1053 i 3522 rozmnożyłem zgodnie z linkiem, który kiedyś podał coder, podzieliłem na porcję i zamroziłem. Pod dwóch miesiącach działają bezproblemowo.

U mnie zadziałały po 10 miesiącach, mrożone w zamrażarce. Tylko starter robił się 4 dni, ale poza tym chyba wszystko w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu na to, że temat został odkopany dodam od siebie, że mrożenie drożdży do -80 oC zdało egzamin. Kupiłem saszetkę 1053 i 3522 rozmnożyłem zgodnie z linkiem, który kiedyś podał coder, podzieliłem na porcję i zamroziłem. Pod dwóch miesiącach działają bezproblemowo.

U mnie zadziałały po 10 miesiącach, mrożone w zamrażarce. Tylko starter robił się 4 dni, ale poza tym chyba wszystko w porządku.

 

To tylko potwierdza, że temperatura przechowywania ma znaczenie. W piątek po pracy robiłem starter na Ardennsach zamrożonych do -80 niemal rok temu, a od sobotniego wieczoru piwo fermentuje

Edytowane przez baradnor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam pytanie do piwowarów, którzy zamrażali drożdże płynne. Należy to robić po aktywacji saszetki czy przed aktywacją? Jak długo można przetrzymywać takie drożdże w temp. ok. -25°C, aby później wykorzystać je z powodzeniem przy założeniu, że zamrażanie przebiegło prawidłowo? Czy zmienia się profil piwa po fermentacji takimi drożdżami? Wiem, że już o tym pisano, ale nie pamiętam w którym to było miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

To w takim razie, czy jest możliwe sprawne mrożenie drożdży oraz użycie ich w warunkach domowych?

 

Ktoś praktykuje tego typu czynności? Jakiś przepis?

 

Nie żebym nie przeczytał tych 13 stron wcześniej 2 razy, ale stworzył mi się mały mętlik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak są te informacje, ale chciałem też się dowiedzieć z jakim skutkiem ta metoda jest wykorzystywana w domowych warunkach.

Głownie chodzi mi o te 25/25/50 proporcje, wykorzystując aktywowany starter:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.