Skocz do zawartości

Darth Vader - Black IPA (Cascadian Dark Ale)


Rekomendowane odpowiedzi

Prosiłbym o poradę...

 

Widziałem również wersje Cascadian Dark Ale ze słodem Pale Ale.

 

Można zastąpić w recepturze Pilsa słodem PaleAle? Jaka będzie różnica w smaku?

 

Pozdrawiam

P.S. to mój pierwszy wpis :)

Kiedy ten styl powstawał na północnym zachodzie USA używano do niego głównie słodów europejskich (w tym słód pils). Ale jak akurat masz tylko słód Pale Ale napewno jakoś ujdzie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Jade z tym swiatem jutro, hipsterska Carafa II juz sie moczy :)Dobrze,ze zajrzalem ponownie, bo walnalem sie przy chmieleniu jak spisywalem recepture :/

Edytowane przez Samael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam dwa pytanka co do receptury "po polsku".

 

Które słody mam wrzucić dopiero pod koniec zacierania? Tylko Carafa II + cukier, czy Biscuit i Karmelowy również?

Jakiego słodu karmelowego użyć(EBC)?

 

Z góry dzięki.

 

P.S. To mój pierwszy post na forum, więc przy okazji witam wszystkich :)

Edytowane przez tomkierz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Użyj ok 100 g karamelowy jasny np. 170 EBC. Słody ciemne daj albo pod koniec albo na początku zacierania. Biscuit daj na początku zacierania. Cukier daj pod koniec gotowania.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, czyli pilzneński, karmelowy i biscuit na początku i pod koniec carafa i cukier. Dzięki za pomoc, jutro zabieram się za warzenie :)

tylko się nie pomyl i cukru nie wsyp razem z carafą na koniec zacierania ;)

No właśnie też mi się wcześniej rzuciło w oczy, ale nie chciałem się wygłupić. Carafę dajesz na koniec zacierania, a cukier na koniec warzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od definicji warzenia - dla mnie warzenie to cały proces od postawienia gara do momentu aż zadam drożdże. Gotowanie to jego część.

Po prostu jak ktoś tak definiuje albo jest początkujący to jeszcze doda cukier do fermentora, a to chyba nie o to chodzi. Nie łatwiej od razu napisać, że dodać cukier pod koniec gotowania ? Wtedy wszystko jest jasne i klarowne.

Edytowane przez lukaszr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy od definicji warzenia - dla mnie warzenie to cały proces od postawienia gara do momentu aż zadam drożdże. Gotowanie to jego część.

Po prostu jak ktoś tak definiuje albo jest początkujący to jeszcze doda cukier do fermentora, a to chyba nie o to chodzi. Nie łatwiej od razu napisać, że dodać cukier pod koniec gotowania ? Wtedy wszystko jest jasne i klarowne.

No Scooby napisał:

[...]Cukier daj pod koniec gotowania.

Ja potem, tłumacząc koledze, użyłem w zastępstwie terminu "warzenia", aby na pewno nie pomylił sobie momentu po raz drugi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście dodałem cukier pod koniec gotowania ;) Trochę średnio sformułowałem zdanie. Piwko już dawno uwarzone, stoi na burzliwej. Przy okazji zapytam. Jak długo trzymać je na burzliwej i później na cichej? Jak nisko powinno zejść?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Scooby, a Ty warząc to piwo w końcu dodajesz Carafę na początku, czy na końcu? Bo mówisz, ze można tak i tak a w końcu nie wiadomo jak jest lepiej ;)

 

I druga sprawa - rozumiem, że to ma być cukier zwykły a nie kandyzowany? Trzcinowy też się nada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Scooby, a Ty warząc to piwo w końcu dodajesz Carafę na początku, czy na końcu? Bo mówisz, ze można tak i tak a w końcu nie wiadomo jak jest lepiej ;)

Krótka odpowiedź: dodaję na początku, ale...

 

Długa odpowiedź: zwykle staram się podążać tradycji piwowarskiej z rejonu skąd pochodzi dany styl. I jest tak że np. w Niemczech, czechach, Polsce dodają ciemnych pod koniec zacierania a w UK, Szkocji, Irlandii I USA dodają na początku. Więc Alt I Porter Bałtycki pod koniec a Brown Ale I London Porter na początku.

 

Ale... (tutaj nie "ejl" tylko polskie "ale") Black IPA jest wyjątkiem. Black IPA zostało wymyślone przez rebeliantów więc oni często dodawali ciemne słody na końcu albo nawet moczyli to opsobno "na zimno" (często też używali też słodów europejskich jak Pils zamiast amerykańskich jak 2-row.

 

No to dlaczego ja daję na początku w tym piwie? Bo jak pierwszy raz je uwarzyłem to nie wiedziałem że te dzikusy z Północnego Zachodu warzą to tak dziwnie, I to piwo smakuje mi takie jakie jest, więc zacieram je tak samo jak to zrobiłem za 1wszym razem.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.