Skocz do zawartości

Darth Vader - Black IPA (Cascadian Dark Ale)


Rekomendowane odpowiedzi

W czym takie fajne etykiety robisz ?:lol:?

Naklejki robię tu: http://www.beerlabelbuilder.com/

1 oz = 28g

2 oz = 56 g

Ah faktycznie zaraz poprawię. Właściwie 2 oz=56.7g, więc wpisze jako "57 g".

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Dzięki Fidel, mnie też to piwo bardzo smakuje (i kumplom) i ostatnio warzę je najczęściej ze wszystkich moich piw (mam je teraz w kegeratorze).

Na chmielenie na zimno używam 1 oz. Cascade (czasami Citra albo Centennial), ale to wrzucam do kega 19L przed nagazowaniem, więc tak myślę że jeżeli butelkujesz to możesz nawet podwojić ilość chmielu na zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Zrobiłem piwko na podstawie tego przepisu, bez chmielenia na zimno. W takim przypadku proponuję więcej Cascade na aromat, ale piwko jest przednie.

dzięki Scooby.

Witam,

A jakiego słodu uzyłeś zamiast Special Roast??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

A jakiego słodu uzyłeś zamiast Special Roast??

Tu masz moją wersję.

Dałem, zgodnie z sugestią Scoobiego słód Biscuit.

Wczoraj niestety wypiłem ostatnią flaszkę tego piwa, było bardzo, bardzo dobre.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Jeszcze kilka uwag na temat tego stylu:

 

1. Jako słód podstawowy często używa się słodu pils, inne słody używane w tym stylu także są europejskie (np. Carafa II, Weyermann).

 

2. Słody barwiące często dodaje się pod koniec zacierania lub do wysładzania (jak w niemieckich lagerach, co jest mało spotykane w amerykańskich ales).Wydaje mi się, że ten styl powstał z połączenia europejskiego Koźlaka i amerykańskiego IPA.

 

3. Styl ma wiele nazw: Black IPA (BIPA), Dark IPA, Black Ale, Dark Ale, Cascadian Dark Ale (CDA).

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Niektórzy puryści językowi wytykają, że słowo "Pale" w kontekście tego piwa jest niewłaściwe - bo piwo jest ciemne a nie jasne. Chyba powinno być CDA lub American Black/Dark Ale.

 

Co do przepisu to ja bym pokombinował z chmielami - obciął bym 45 min dodatek Cascade i przesunąłbym na 5-0 min. Jeśli zależy Ci na IBU to trzebaby tylko dodać więcej chmielu na 60 min. Można by też zmienić chmielenie na zimno - np. 2 oz Cascade i 2 oz Centennial. To ostatnie oczywiście wg swojego smaku chmielowego. Ja lubie potęzne smaki i często teraz używam przynajmniej 4oz do aromatu na 5-0 min oraz 4 oz do chmielenia na zimno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Niektórzy puryści językowi wytykają, że słowo "Pale" w kontekście tego piwa jest niewłaściwe - bo piwo jest ciemne a nie jasne. Chyba powinno być CDA lub American Black/Dark Ale.

 

Tak, opisałem tą debatę tutaj 3 lata temu, kiedy w roku 2010 po raz pierwszy uwarzyłem to piwo.

 

 

 

Co do przepisu to ja bym pokombinował z chmielami - obciął bym 45 min dodatek Cascade i przesunąłbym na 5-0 min. Jeśli zależy Ci na IBU to trzebaby tylko dodać więcej chmielu na 60 min. Można by też zmienić chmielenie na zimno - np. 2 oz Cascade i 2 oz Centennial. To ostatnie oczywiście wg swojego smaku chmielowego. Ja lubie potęzne smaki i często teraz używam przynajmniej 4oz do aromatu na 5-0 min oraz 4 oz do chmielenia na zimno

 

Jest chmiel w 15 min i 0 min, ale jak chcesz to możesz jeszcze dołożyć dawkę w 5 min? Co do chmielenia na zimno - to już zależy od piwowara, ja chmielę w kegu to 1 uncja mi starcza, ale ty możesz użyć więcej.

Edytowane przez scooby_brew
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanie odnośnie BIPA, ale równie dobrze może odnosić się do innych styli piwnych gdzie fermentacja zachodzi w niższych temperaturach.

Z waszego doświadczenia, czego można oczekiwać gdy przeprowadzimy fermentację w 21-22 C? W przepisach z amerykańskich stron dla piwowarów wszędzie preferowana jest temp ok. 17 C

 

dzięki za odp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w wyższych temperaturach powstaje więcej estrów, które nadają piwu różne zapachy/aromaty (owoce, kwiaty, guma balonowa). W zależności od stylu są one pożądane bądź nie. Większości przepisów w których mowa o 17C chodzi, o to, żeby nic nie zaburzało aromatów pochodzących od chmielu i innych składników użytych w recepturze. Jednak to nadal ma być ale, a nie lager.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy wyższa temperatura może podbijać posmaki alkoholowe?

Jeżeli chodzi o temperaturę fermentacji, to nigdy nie stwierdziłem jej wpływu na odczucie alkoholu w gotowym (ułożonym) piwie. Z logicznego punktu widzenia, powinno być odwrotnie, bo w wyższych temperaturach powstaje mniej alkoholu, cześć cukrów drożdże przerabiają na estry.

Za to wyższa temperatura podawania może podbijać te posmaki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, mi się zgadza funt = 0,454 kg i wszystko wychodzi OK.

 

EDIT: już widzę, w tej drugiej polskiej części Scooby zmniejszył tylko pilzneński, ale w wersji amerykańskiej są kilogramy przecież, i tam jest git.

Na szczęście zrobiłem to piwko poprawnie :P

Edytowane przez Mariusz_CH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

scooby_brew tak patrzę na skład "polskiej wersji" i ilość słodów mi się nie zgadza, nie powinno ich być o połowę mniej, oprócz pilzneńskiego:>

 

 

Racja. Już poprawiłem, sorki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Prosiłbym o poradę...

 

Widziałem również wersje Cascadian Dark Ale ze słodem Pale Ale.

 

Można zastąpić w recepturze Pilsa słodem PaleAle? Jaka będzie różnica w smaku?

 

Pozdrawiam

P.S. to mój pierwszy wpis :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.