Skocz do zawartości

Browar Siepraw


Rekomendowane odpowiedzi

#76 Coffee Rye Amber Ale

 

Zasyp :

 

2 kg Monachijski  OP

1,7 kg Pilzneński  BR

1,3 kg Żytni OP

0,1 kg Karmelowy 150 DGMP

0,02 kg czekoladowy 1200 DGMP

0,025 kg kawa Etiopia Sidamo

0,025 kg kawa Kolumbia Excelso

 

Zacieranie :

 

67C - 60 min

 

 

Chmielenie :

 

FWH Centennial 8,5% 5 gr , Chinook 13,4% 5 gr

Centennial 8,5% 15 g , Chinook 13,4% 15 gr 15 min

0,025 kg kawa Etiopia Sidamo 0 min

0,025 kg kawa Kolumbia Excelso 0 min

 

Wybicie : 22 litry Blg 14 , zadane uwodnionymi S04

 

 

Eksperymentów z kawą ciąg dalszy. Dodaje na 3 etapach , zacieranie , gotowanie ( a właściwie flameout ) i potem na zimno. Ziarna pokruszone na pół. Do zacierania poszły na pełne 60 minut. Na zimno planuję zdezynfekować je starsanem i dodać też pokruszone. Żyta miało być więcej , ale mały wypadek podczas śrutowania nastąpił i straciłem 0,7 kg. Zmontowałem stanowisko do śrutowania . Wycięta deska z miejscem do mocowania śrutownika. Dziura na rękaw którym spada śruta do wiadra. Nic się nie kurzy , wszystko pięknie. Ale niestety trafiłem na kamień podczas śrutowania i cała konstrukcja wywinęła orła bo śrutownik sie zaklinował. Na szczęście żarna nie ucierpiały , ale słód poleciał na podłogę. Może to i dobrze , łatwiej sie będzie filtrować :D

 

Zapach brzeczki przedniej jest po prostu obłędny. Chyba jeszcze nigdy ( no  pomijając wędzonki :D ) nie miałem tak aromatycznej brzeczki.

 

5.04.2015 Przelane na cichą na dwa dni . Dodane 20 g. Centennial i kawa . 40g Etiopia Siadamo , 20g  Kolumbia Excelso , 40g Etiopia Mocha. Nie wiem czy nie ma przypadkiem infekcji  , jest lekka błona na powierzchni. Zapach w porządku , w smaku jest lekka kwaskowość , ale nic bardzo szczególnego. Zobaczymy. Kawa dodana w postaci potłuczonych ziaren. Po rozdrobnieniu ( starałem się rozbijać ziarna na pół ) zalana starsanem na kilka minut. Dłużej nie chciałem , bo starsan zaczynał sie barwić , nie chciałem tracić smaku i aromatu. Chmiel dosypywałem kilka minut po wsypaniu kawy , zapach bardzo fajny. Mam nadzieje że dobrze się to połączy z Centennialem. 

 

06.04.2015 Zabutelkowane ze 105g cukru ( 2.1 vol. ) . Kawa zdominowała całkowicie centennial dodany na zimno.Generalnie dominuje w smaku i aromacie  , jest troche też kwaskowo .

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

## AIPA.bsmx

 

28.04.2015 . Dodany chmiel na zimno 50g Simcoe , 50g Cascade , 20g Zeus

 

1.05.2015 Zabutelkowane ze 120 g cukru ( 2.2 ) 38x05 80 x 0.33 . Niestety wyszła mocną truskawka. Zglupialem bo drożdże jak i temperatury mocno przypomniałem. A tu taki zonk. Mam nadzieje ze się ten aromat poprawi. Fajna goryczka wyszła.

#77 AIPA

American IPA

 

Parametry:

  • Początkowe blg: 15.9* (OG 1.0637)
  • Końcowe blg: 2.6* (FG 1.01)
  • Alkohol objętościowo: 7%
  • Objętość: 26l
  • Czas gotowania: 60min

 

Składniki / schemat chmielenia:

  1. 5.5kg Pilsner (2 Row) Ger - (3.9 EBC, 98.2%)
  2. 0.1kg Caramel/Crystal Malt - 20L - (30 EBC, 1.8%)
  3. 20g Chinook 13.4AA (23.5IBU) granulat - Gotowanie 60min
  4. 20g Tomahawk 15.4AA (20.3IBU) granulat - Gotowanie 60min
  5. 10g Cascade 6.9AA (3IBU) granulat - Gotowanie 15min
  6. 10g Simcoe 11.4AA (5IBU) granulat - Gotowanie 15min
  7. 10g Cascade 6.9AA (2.2IBU) granulat - Gotowanie 10min
  8. 10g Simcoe 11.4AA (3.6IBU) granulat - Gotowanie 10min
  9. 20g Cascade 6.9AA (1.8IBU) granulat - Gotowanie 5min
  10. 20g Simcoe 11.4AA (3IBU) granulat - Gotowanie 5min
  11. 30g Cascade 6.9AA (0IBU) granulat - Gotowanie 0min
  12. 30g Simcoe 11.4AA (0IBU) granulat - Gotowanie 0min
  13. 50g Cascade 6.9AA (0IBU) granulat - Na zimno / cicha 3 dni
  14. 50g Simcoe 11.4AA (0IBU) granulat - Na zimno / cicha 3 dni
  15. 20g Zeus 15.4AA (0IBU) granulat - Na zimno / cicha 3 dni
  16. DCL/Fermentis Safale American US-05 2015-04-07

 

Zacieranie:

  1. (Infuzja 0min) -18°C 0min Dodano 0l wody -18°C
  2. (Infuzja 0min) -18°C 0min Dodano 0l wody -18°C
  3. (Infuzja 0min) -18°C 0min Dodano 0l wody -18°C
  4. (Infuzja 0min) -18°C 0min Dodano 0l wody -18°C
  5. (Infuzja 0min) -18°C 0min Dodano 0l wody -18°C
  6. (Infuzja 0min) -18°C 0min Dodano 0l wody -18°C
  7. (Infuzja 0min) -18°C 0min Dodano 0l wody -18°C
  8. (Infuzja 0min) -18°C 0min Dodano 0l wody -18°C
  9. (Infuzja 0min) -18°C 0min Dodano 0l wody -18°C
  10. (Infuzja 0min) -18°C 0min Dodano 0l wody -18°C
  11. (Infuzja 0min) -18°C 0min Dodano 0l wody -18°C
  12. (Infuzja 0min) -18°C 0min Dodano 0l wody -18°C
  13. (Infuzja 0min) -18°C 0min Dodano 0l wody -18°C
  14. (Infuzja 0min) -18°C 0min Dodano 0l wody -18°C
  15. (Infuzja 0min) -18°C 0min Dodano 0l wody -18°C
  16. (Infuzja 0min) -18°C 0min Dodano 0l wody -18°C
  17. (Infuzja 0min) -18°C 0min Dodano 0l wody -18°C
  18. (Infuzja 0min) -18°C 0min Dodano 0l wody -18°C

 

Notatki:

 


Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Panowie Panowie :D Na Was zawsze można liczyć :D Tak na serio to testowałem wpisywanie receptury z BS dlatego pusty post na początku był. 

 

A skoro już piszę , to na szczęście sytuacja kiedy nie było ani jednego pełnego wiadra trwała niecałe 24 godziny , więc kryzys zażegnany :D BS całkiem w porządku , chociaż nie mogę się przyzwyczaić do interfejsu. Ale potestuje go jeszcze. 

 

Wydajność dzisiejszej warki 95% . Ogólnie zauważyłem  ,że mam problem chyba z moim śrutownikiem. Nie jestem w stanie ustawić regulacji odpowiednio. A jeśli już ustawię , to lubi się ona przestawić podczas śrutowania. 

 

Porter wreszcie zwolnił lodówkę , więc można podnieść temp , AIPA zaczyna od 14 stopni.  Czujka przyklejona jest do ściany wiadra , więc sam nie wiem jak to liczyć , czy to temp fermentacji czy otoczenia ? 

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

twój śrutownik to porządna firma - nie wierze że coś z nim nie tak - u mnie chyba z pięć czy sześć warek obsłużył w tym moje najlepsze piwo ( Wheat Wine - szkoda tylko że zrobiło się najlepsze jak zostały ostatnie dwie butelki - niecierpliwi dostają mniej :> )

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=hTktydgdb9M 

Edytowane przez FurioSan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak mówi Furek, ten słód co mi śrutowałeś to super wydajność nawet jak na mnie i maksymalnie śwwietnie idealna filtracja, bez podgrzewania, bez pierdzielenia można filtrować 60 stopniowy zacier. Jak dla mnie bomba, dodatkowy przyspieszenie do mojego systemu warzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jasne , wydajność jak pisałem wcześniej ostatniej warki 95% wiec jest dobrze. Tylko chodzi o to że żeby tak ześrutować to w tym momencie trochę trzeba się nakombinować.

 

Furio a ja mam jeszcze pół butelki wheat wine :)

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#73 American Wheat - 11 blg , 4,4% Alk , 21 IBU , 9,1 ebc , 90% wydajność

Degustacja #73

Wygląd: Pomarańczowe, mętne z duża pianą. Ma tendencje do wyspacerowania z butelki, , po otwarciu zaczęło się pienić, po ok 10 sek. piana doszła do końca butelki.

 

Aromat: Średni, kwiatowy, lekko cytrusowy. Wydaje mi się że czuję lekkie estry.

 

Smak: Ciekawszy niż aromat, czuć sporo chmielu, trochę grapefruita, trochę ziół, niestety też trochę trawy. Delikatnie kwaskowate, czuć też pszeniczną szorstkość. Goryczka bardzo delikatna, krótka.

 

Odczucie w ustach: Zbyt wysoko wysycone, co obniża trochę pijalność. Poza tym krótki finish, dość rześkie.

 

Podsumowanie: Wydaje mi się że coś dojadło w butelce, profil nie jest zbyt czysty i piwo wychodzi. Aromat też nie jest zbyt intensywny jak na tak mocne chmielenie. Piwo ogólnie smaczne, wypiłem dość szybko, ale czuję teraz dwutlenek w żołądku :D

Dzięki za możliwość spróbowania!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#78 Wee Heavy wg brewtarget : 22 blg , alk 8,4% , IBU 29 , ebc 33,8

 

Zasyp :

 

5 kg Marris Otter FM

3 kg pilzneński BR

0,15 carafa special

 

Zacieranie :

 

66C 180 min

 

 

Chmielenie :

 

W sumie 120 minut

Progress 6,9% 50 g 60 min

Progress 6,9% 20 g 20 min

 

Wybicie : 22 litry. 22 blg. Zadane 400 ml świeżej rzadkiej ( wymieszanej z piwem nad nią ) gęstwy Scottish Ale.

 

Dzięki Furiosan za gęstwę.

 

30.05 Zabutelkowane z 80g cukru ( 1.8 ) przy 5.5 blg. Będzie nieźle piwo. Nie wiem czy stylowe bo w aromacie wyszło sporo wiśniowych i śliwkowych nut ale w smaku jest świetnie. słodowość bardzo mocną , lekko opiekane nuty ale bez karmelu . Alkohol juz dobrze ukryty. Jestem zadowolony.

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#71 American Stout v2

 

Wygląd: Czarne, pod światło lekkie refleksy, klarowne. Piana duża, beżowa, zredukowała się do pierścienia, zostawiła koronkę na szkle.

 

Aromat: Średnio intensywny, trochę słonecznika, trochę czekolady. Po ogrzaniu czekolada wzięła górę nach chmielem.

 

Smak: Sroga, ale szlachetna goryczka, zarówno chmielowa jak i palona. Lekka kwaśność ze słodów. Sporo owocowych chmieli w smaku.

 

Odczucie w ustach: Wysokie wysycenie, ale bardzo duża pijalność. Krótki finish, lekki, kwaśny posmak w ustach.

 

Bardzo smaczne, balansujące na granicy Black IPA piwo. Dziękuję za możliwość spróbowania!

Edytowane przez Sławek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

#74 Ris   - 26 blg(...)Problem jest deczko z kolorem... jednak 0,6 kg palonych słodów na takie piwo to za mało. Trzeba będzie zrobić korektę podczas butelkowania. Czyli ekstrahowanie palonych słodów i w tym zrobić syrop cukrowy. (...)

Dodałem przy okazji  20 gramów płatków dębowych po bourbonie , moczonych w wódce 2 dni.

 

Robiłeś już taką korektę barwy? Pytam, bo mam wrażenie, że mój gryczany RIS też będzie tego wymagał.

 

Z tą wódką to pojechałeś... mogłeś już dać jakiegoś łiskacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prezes : w końcu zrezygnowałem poprawiania koloru. Przy butelkowaniu jednak okazało się ze nie ma takiej potrzeby. Nie jest kompletna czerń ale nie przeszkadza mi to.

 

A co do płatków w wódce. Nie widzę problemu z użyciem wódki. Każde płatki w wódzie trzymałem i nie ma problemu z zapachem czy coś. Co innego jeśli chciałbym uzyskać nuty typowe dla danego alkoholu to wtedy to ma sens. Ostatnio dostałem od Kantora porter z płatkami moczonymi w rumie. Efekt był bardzo subtelny ale dało się wyczuć charakterystyczne nuty. Myślę o użyciu kiedyś wina ale nie wiem czy wystarczająco zdezynfekuje płatki.

 

Druga sprawa to akurat te płatki dały tak silny efekt ze nawet jakbym chyba w przepalance moczył to i tak byłoby dobrze :)

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.