Skocz do zawartości

Browar Siepraw


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Sporo chyba też zależy od rodzaju oplotu i długości (mój jest 1/2" i dość krótki 30 - 40 cm) co sprawia, że czasem się dławi przy większym zasypie. Jak kiedyś dałem wody do wysładzania na raz (wyszło ponad 25 litrów) i do tego zasyp miał 1 kg pszenicy i 0,8 kg płatków owsianych to filtracja była walką jak na ringu :P co chwilę mieszanie. Jak zeszło do tych 15 litrów to już szło powoli ale ciągle, nie zatykając się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#59 Australian Rice PA 11Blg, 4,5% Alk , 45 IBU , EBC .. bardzo jasne :D 95% wydajność

 

pilzneński 2,3 kg

płatki ryżowe 0,5 kg ,

ryż 0,3 kg

pszeniczny 0,5 kg

carapils 0,2 kg

 

Zacieranie

Ryż i płatki ryżowe - kleikowanie , zasyp w 6 litrach w 50C doprowadzone do wrzenia i 30 minut pod przykryciem bez grzania.

Słody w 10 litrach , dodany kleik ,

66-64 60 min ( próba pozytywna )

72C 10 minut ( próba negatywna )

mashout

 

Chmielenie :

 

FWH 10g Iunga 11%

Vic Secret (15,7%) 10g , Topaz(16,1%) 10g 15 min.

Vic Secret (15,7%) 10g , Topaz(16,1%) 10g 10 min

Vic Secret (15,7%) 10g , Topaz(16,1%) 10g 5 min

Vic Secret (15,7%) 20g , Topaz(16,1%) 20 g ( whirlpool , schłodzona brzeczka do 80C , dodanie chmielu , postój 10 minut , chłodzenie do 20C )

 

Wybicie : 25l , 11Blg , zadane uwodnionymi Us05

 

1.12.2014 Przelane na cichą z 30g Vic Secret i 30g Topaz.

7.12.2014 Dodana żelatyna ( 200 ml gorącej wody , 4 g żelatyny )

9.12.2014 Zabutelkowane ze 130g cukru

 

Komentarz : Plan zrealizowany poza aromatem chmielowym . Niestety , chmiele te chmiele , jak i 2 z NZ które przetestowałem , to kiepsko wydane PLNy. Aromat słaby , chociaż jakieś tam agresty czy inne melony można było wyczuć. Na plus eksperyment z żelatyną. Bardzo fajnie się to stosuje i piwo rzeczywiście klarowne jak koncerniak. Tyle że nie widzę sensu w podkręcaniu na aż tak wysoki poziom wytrawności piwa. Eksperyment raczej jednorazowy.

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dziś uczciłem dzień stoutu warząc weizena i nie wypiłem żadnego piwa :D

 

#60 Pszenicze v.6 12 Blg , 4,7% alk , 16 IBU , 9 ebc, 95% wydajność

 

pszeniczny Strzegom 2 kg

pilzneński Bruntal 1,5 kg

Aromatic Bestmaltz 0,3 kg

 

Zacieranie

 

Zasyp w 16 litrach 45C 10 min

dekokt 62C 15 min , 72C 15 min , 100C 15 min , zawrócenie dekoktu

62C 10 min

dekokt 72C - 15 min , 100C 15 min, zawrócenie dekoktu

72C 15 min

mashout

 

Chmielenie

Iunga 11% 15g 60 min

 

Wybicie : 24,5 l , 12 Blg , zadane uwodnionymi WB06

 

23.11 zabutelkowane ze 175 gramów cukru. Blg nie pamiętam :D

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś druga warka weizena pod rząd. Dokładnie ten sam zasyp i parametry , ale zacierane inne. Chcę mięc porównanie w dwóch identycznych ( oczywiście na ile to możliwe w domu :) ) warkach czy dekokcja daję jakąś odczuwalną różnicę czy nie.

 

#61 Pszeniczne v.7 12 Blg , 4,7% Alk , 16 IBU , 9 ebc , 93% wydajność

 

pszeniczny Strzegom 2 kg

pilzneński Bruntal 1,5 kg

aromatic Bestmalz 0,3 kg

 

Zacieranie :

 

Zasyp w 16 litrach 43C

40C 30 minut

67C 40 minut

72C 10 minut

mashout

 

Chmielenie

 

Iunga 11% 15g 60 min

Wybicie : 23 l , 12 blg , zadane świeżą gęstwą po #60 Pszenicze v.6

 

3.12.2013 Zabutelkowane przy 3 blg , 175g cukru

 

11.02.2015. Eksperyment niestety nie udany :D Tzn spalił na panewce ,bo powinienem był zadać obydwa piwa takimi samymi drożdżami. Tzn tutaj do jedno poszły suche , do drugiego gęstwa. I oczywiście to na gęstwie dało zdecydowanie lepsze piwo. Być może znajdę jeszcze czas na kolejną próbę uwarzenia tym razem już obydwa albo na suchych albo na gęstwie.

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edit : hm właśnie sobie uświadomiłem ze jakiś błąd się wkradł w zapiski. coś było na rzeczy z ferulikową ale muszę skonsultować z kolegą.

 

Edit 2 : a jednak :) w drugiej warce ferulikowa została skrócona do 30 minut. Dzięki polter, jakby nie Twój post zostało by jak jest. Wieczorem po powrocie do domu poprawię. Tak to jest jak się uzupełnia notatki o 1:30 w nocy :)

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#62 Stout owsiany 12 blg , 4,7% Alk , 28 IBU , 65 ebc , 93% wydajność

 

Zasyp :

3 kg pilzneński Bruntal

0,8 kg płatki owsiane

0,2 kg Black Of Black CM 1500 ebc

0,2 kg pszeniczny czekladowy WY 1000 ebc

0,1 kg karmelowy 300 ebc Strzegom

 

Zacieranie :

Zasyp w 16 litrach 71C

69-58C 98 min bez podgrzewania

mashout

 

Chmielenie :

Iunga 11% 25 g 60 min

 

Wybicie : 25 litrów , 12 blg , zadane uwodnionymi S04

 

25.11 Przelane na cichą 5 blg

11.02.2015. Po tym piwie nie ma już śladu. Ale ogólnie piwo uważam za kompletnie nieudane. Tzn wyszło mniej więcej tak jak planowałem , czyli mało palone , lekkie , miękkie. I tak też wyszło , ale było kompletnie bez wyrazu jak dla mnie. Receptura na śmietnik.

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś dojechała nowa beczka dębowa. Postanowiłem napisać o tym w swoich zapiskach , mam nadzieje że chłopaki nie będą mieli za złe. Ale od początku.

 

Jakiś czas temu zrodził się pomysł zakupu beczki. Po intensywnych poszukiwaniach i rozważaniach nie udało się znaleźć żadnej sensownej. W końcu w trzy osoby , czyli PrzemO , Barris i ja zdecydowaliśmy że jakąś trzeba w końcu pozyskać. Na szczęście kolega Barris pośpieszył z pomocą i dzięki jego szeroko rozwiniętej siatce kontaktów we wschodniej Europie , udało się szczęśliwie dotransportować ją do Sieprawia.

 

Beczka jest nowa , 50 litrowa. Z kranem i opaskami z nierdzewki. Wygląda całkiem zacnie. W środku jest opalana , ale niewiele mogę na ten temat powiedzieć bo wiedzy brak. I tutaj serdeczne podziękowania dla kolegi Bogi za pomoc.

 

20141121 184504 Richtone(HDR)

 

Po wstępnych oględzinach ,okazuje się że beczka jest pokryta czymś w rodzaju wosku czy oleju. Nie jest to na szczęście żadnej lakier. Dziś nastąpiło pierwsze zalanie beczki wodą. Pod sam korek weszło równe 53 litry. Niestety od razu pojawił się spory przeciek przy kranie. Zobaczymy jak to się będzie dalej rozwijać. Najwyżej trzeba będzie go na nowo osadzić czy jakoś uszczelnić. Beczka stoi w kastrze budowlanej , na podniesieniu żeby można było jakoś tą wodę z niej wypompować. Plan na początek jest taki . Zalanie wodą , co już zostało poczynione. Sprawdzenie przecieków ( kran , jak pisałem wcześniej ) które wyjdą pewnie jeszcze. Jak już beczka będzie szczelna zalewamy ją piwem. Jakim i kiedy to się jeszcze okaże.

 

 

20141122 010644 Richtone(HDR)

 

Będziemy wdzięczni za jakiekolwiek rady co z tym począć dalej :)

 

Także PrzemO, Barris , trzeba zrobić spotkanie i ustalić plan działania , co dalej , u kogo ta beczka ma stać i co w ogóle będziemy z nią robić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

#63 Brown Ale BA - 14 blg , 5,6% Alk , 27 IBU , 42 ebc , 93% wydajność

piwo uwarzone wspólnie z Barris. Pójdzie jako pierwsze do beczki. Czekamy jeszcze trzecią porcję od PrzemO , uwijaj sie :)

Zasyp
6,3 kg pilzneński Bruntal ( 78% )
1 kg monachijski ( 12% )
0,2 kg brown ( 2 % )
0,3 kg Chocolate FM ( 4% )
0,25 g karmelowy 150 Strzegom ( 3% )

Zacieranie :
Zasyp w 24 litrach 70C
90 min 68C
mashout

Chmielenie
Tomahawk 17% 30g 75 min

Wybicie : 41 litrów, 14 blg , zadane świeżą gęstwą S04 po #62

17.11.2014 Przelane do beczki , razem z porcją od PrzemO. 3x0,33 i 1x1,5l PET zabutelkowane celem porównań.

11.02.2015. Wersja niebeczkowa , to typowy brown , tylko że troszeczkę za mocny. Słód brown oczywiście długo się układa , ale jest juz całkiem ok. Natomiast wersja beczkowa , smakuje jak zupełnie inne piwo. Pozostały jedynie charakterystyczne kawa i orzechy od brown słodu. Natomiast w smaku i zapachu dominuje drewno. Ale przypomina to bardziej zapach po prostu drewna , starego lasu . Zobaczymy co będzie się działo dalej .

 

Piwo po zabutelkowani powoli się układa. Beczka dość mocno zdominowała tak w smaku jak i w aromacie. Raczej w kierunku drewna , piwnicy , ale jest ciekawie. Nie mam pojęcia jak będzie się to piwo starzeć.

 

1.05.2015 III Miejsce na II ŁKPD - great success :D

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#64 Grodziskie - 10 blg , 3,9 Alk% , 20 IBU , 5 ebc , 92% wydajność

 

Zasyp

5 kg Grodziski wędzony dębem Weyermann ( 100% )

 

Zacieranie :

Zasyp w 15 litrach w 54C

10 min 50C

20 min 62C

90 min 72C

mashout

 

Chmielenie :

Iunga 11% 60 min

Iunga 11% 10 min

Iunga 11% 0 min

 

Wybicie : 37 litrów , 10 blg , zadane jedno wiadro FM51 Grodzie Dębowe starter , drugie US05 saszetka

 

Całośc warki trwała 12 godzin. O 11 start , po praktycznie godzinie zacierania jakieś cuda z próbą jodową , barwiła się na czarno , a po chwili znów barwa wracała do takiej jak przy negatywnej. Po 90 minutach w końcu stwierdziliśmy że idzie do filtracji i tutaj zaczał się pogrom. Walka przez 3 godziny, rurki , oplot i rurki miedziane nie dały rady. Wieć szybka decyzja , łuska . Na szczęście PrzemO poratował sporą ilością. Po ponownym podgrzaniu całości z łuską , z wielkim trudem udało się uzbierać 40,5 litra. Ostatecznie po gotowaniu wyszło 37 z hakiem , za to 10 blg a nie zakładane 9. Trudno , będzie mniej i mocniejsze. Do tego jakieś cuda ze starterem FM51. 3 doby bez oznak fermentacji , praktycznie zerowy przyrost biomasy , a blg startera przy pomiarze pokazało 2. Dodana świeża brzeczka z filtracji , spowodowała że w kilkanaście minut starter zaczał dośc mocno pracować. Rano będe zadawał drożdze , zobaczymy co z nich będzie.

 

6.12 FM51 zadane. Nawet trochę się ich uzbierało na dnie kolby. Do drugiego US05 bez uwadniania. Temp zadania 18 stopni. Temp otoczenia 18.

 

30.12 wiadro na US05 poszło w kanał. Wiadro na FM51 przelane na klarowanie z żelatyną. Zebrałem gęstwę ale co z niej będzie zobaczymy. Cześć z US05 ewidentnie zakażona. Błona na powierzchni , zapach i smak mało zachęcający. FM51 pachnie i smakuje całkiem nieźle. Wędzonka bardzo delikatna ale jest. O dziwo widzę ze te drożdże zostawiają sporo ciała.

 

5.01.2015 część z FM51 zzabutelkowany ze 110 g cukru (2.5). Blg nie zamierzone bo spławik odbił się od dna przy 3,5 blg :) 28 x 0,5 I 6 x 0.33

 

11.02.2015. Piwo się poukładało , bo z początku masakrowało zapachem kukurydzy ( przynajmniej dla mnie ) . W ogóle jest jakieś dziwne. Dość pełne , jednak chyba wolałbym wersję 8 albo 9 blg. Trudno wyrokować o profili tych drożdży , bo łatwej drogi to one nie miały. W każdym razie piwo do picia , ale ani nie te drożdże raczej i nie 100% pszenica , chyba że z łuską. I zmniejszyć ekstrakt.

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

#65 Black IPA - 16 blg , 6,4% alk , 64 IBU, 77 ebc , 88% wydajność

 

Zasyp :

3,4 kg pilzneński

0,5 kg carafa II Special

0,5 kg pszeniczny

0,5 kg monachijski

0,35 biscuit

 

Zacieranie :

Zasyp w 16 litrach 70C

66C - 60C - 90 min

dodanie 0,5 kg carafa II Special

mashout

 

Chmielenie :

Tomahawk 17,4% 30g FWH 90 min

Amarillo 8,9% 15g , Chinook 13% 15g 10 min

Amarillo 8,9% 10g , Chinook 13% 10g 5 min

Amarillo 8,9% 25g , Chinook 13% 25g 0 min

 

Wybicie : 22 litry , 16 blg , zadane gęstwą S04 po #63 Brown Ale BA

 

Drożdże miały iść US05 po #64 grodziskim , jednak wygląda na to że złapało kwas. Więc nie przelewałem nawet na cichą. Niżna wydajność dziś , za szybko wysładzałem.

 

26.12.2014 Dodane 30g Amarillo , 60g Chinook na zimno.

31.12.2014 Zabutelkowane ze 115 gramów cukru, 21 litrów.

 

11.02.2015. Po piwie już nie ma nawet zapachu , ale uzupełniam zapiski. Piwo wyszło moim zdaniem bardzo w porządku. Chmielenie dobrane dobrze , jedyne co do zmiany , to zmniejszyć ilość carafy special , do 300 gramów myślę i podnieść jeszcze troszkę pełnię , przydałoby mu się troszeczkę więcej ciała.

Edytowane przez pepek84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.