Skocz do zawartości

Ile CaCO3 do ciemnych piw ?


bnp

Rekomendowane odpowiedzi

jak w temacie, jutro warzę portera bałtyckiego 27 blg z 350g palonych słodów i się zastanawiam ile dać

węglanu wapnia ? a może coś jeszcze, sody ?

Mam miękką wodę i stouty, portery wychodzą mi kwaskowate.

Kolejna sprawa to na jakim etapie dodać węglan wapnia ? Podczas zacierania ? Dodatek CaCO3 zwiększy mi pH a co za tym idzie spadnie mi wydajność lub wydłuży się czas zacierania.

 

Będę wdzięczny za posty doświadczonych piwowarów. ( chyba nie tylko ja bo brakuje takiego opracowania)

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do piw bardzo ciemnych należy mieć 200-300 ppm HCO3- w wodzie. Porter bałtycki nie jest ekstremalnie ciemny, więc użyłbym max 250 ppm.

 

Ile to gram kredy? Zależy ile już masz w wodzie. W mojej jest 130 ppm HCO3, a dodatek 7g CaCO3 zwiększa to do 250 ppm, 10g 300 ppm, 4g 200 ppm

Na wodzie destylowanej to by było odpowiednio 15g 18g 12g.

 

Myśle, że na początek możesz dać jakieś 8 gram i będzie dobrze.

 

Nie musisz bać sie wzrostu pH, bo słody ciemne bardzo sciągają pH w dół; poza tym CaCO3 oprócz alkaliczności (HCO3) dodaje też twardości (Ca), która częściowo kontruje alkaliczność.

 

CaCO3 dodaje się do zacierania, razem ze śrutą.

 

http://www.wiki.piwo.org/index.php/Dostosowywanie_pH_i_sk%C5%82adu_wody

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

nie chce zaczynać nowego wątku bo moje pytanie pasuje do tego, więc odkopuje :D 

 

czy myślicie że można dodać węglanu do black ipa podczas przelewania na cicha ? mam wrażenie że chcąc uzyskać smołę przesadziłem z ciemnymi słodami i jest kwaśnawe. Da to coś czy tylko do zacieru ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.