Skocz do zawartości

napęd śrutownika


jarekm

Rekomendowane odpowiedzi

No to w ogóle te Porkerty wołają o pomstę do nieba' date=' bo one nie zgniatają słodu tylko go szarpią. Prawdziwie dobra śruta może wyjść tylko ze śrutownika bębnowego.[/quote']

Oj!

Czy to nie przesada ale osobiście nie zamieniłbym młynka z bogutyn młyna (taki mały, z 3 wałkami) na porketa. :P

Trudno się nie zgodzić. Od początku działalności piwowarskiej mieliłem śrutownikiem-kaszownikiem rocznik chyba 1905, kupionym na ALLEGRO. Mielił skutecznie, ale niszczył łuskę. Zasada taka jak w porkecie: tarczka wirująca i stała. Umyśliłem sobie zrobić śrutownik własny, ale założyłem, że w XXI wieku biały człowiek nie będzie kręcił korbą. Do napędu zastosowałem maszynkę do mięsa ZELMER - ma niskie obroty (2-3 na sekundę) i bardzo duży moment obrotowy. Wałki mają fi 65 i długość 100 mm. Średnica wynika z wymiarów opraw łożyskowych, a długość - taką sobie wymyśliłem. Wałki napędzane są paskiem wielorowkowym. Egzemplarz testowy sprawdził się, chociaż z zastrzeżeniami. Przekładnia pasowa ma problem z przeniesieniem tak dużego momentu obrotowego i chwilami się ślizga. To rozwiązanie jest właściwe dla mniejszej długości wałków - powiedzmy 50 mm. Tutaj zmniejszyłem czynną długość wałków wkładką kartonową na zasypie. Później przerobię napęd z paska na łańcuszek, nieco zmienię przełożenie, a moc maszynki jest wystarczająca by śrutować całą długością wałków. W stanie jak na zdjęciach śrutowanie 1 kg jęczmienia zajmuje niecałe 2 minuty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.