Skocz do zawartości

blg a wydajność z zestawu


jarekm

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Uwarzyłem 6 piwek z zestawów słodowych . W przepisach bybło zawsze na 20 l . Tymczasem u mnie aby utrzymać zakładane blg zawsze , no poza jednym wyjątkiem , musiałem dolac wody 2 nawet 4 l wiecej niż w przepisie .

Z czego to wynika? Czy uzyskałem lepsza wydajność niż zakładali twórcy zestawów?Czy jest jakis inny powód .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Uwarzyłem 6 piwek z zestawów słodowych . W przepisach bybło zawsze na 20 l . Tymczasem u mnie aby utrzymać zakładane blg zawsze , no poza jednym wyjątkiem , musiałem dolac wody 2 nawet 4 l wiecej niż w przepisie .

Z czego to wynika? Czy uzyskałem lepsza wydajność niż zakładali twórcy zestawów?Czy jest jakis inny powód .

Pozdrawiam

Tak, uzyskałeś lepszą wydajność.

Jeżeli interesuje cię ten temat warto policzyć sobie wydajność w BeerSmith czy innym programie piwowarskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zestawach słodowych z procesem chmielenia jedyna przyczyna jak mi osobiście do głowy przychodzi to niższe odparowanie wody w trakcie chmielenia niż zakładał producent, a co za tym idzie większa gęstość brzeczki. Ja bym się tylko cieszył :)

Jakie zestawy ?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zestawy :

pale ale 12blg

dry stout 12 blgtu niestety wyszło 18 l za gorzkie :)i za bardzo palone

witbier 11blg

bohemian pils 13blg

ira 13 blg

porter 12blg

pszeniczne12blg

są to zestawy ze słodów nieśrutowanych więc sam też srutowałem .

I z moich obserwacji wynika że warto przed śrutowanie zwilżyć słody znacznie lepiej młoto wytrzymuje śrutowanie .

Edytowane przez jarekm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowe zestawy surowców zakładają mniejszą wydajność niż się zwykle uzyskuje, pewnie co by się potem klient nie awanturował, że zestaw był na 20 litrów a mu wyszło tylko 18. Osobiście udało mi się z zestawu obliczonego na 20 litrów 11 Blg otrzymać 26 litrów 12 Blg :)

 

Poza tym sam śrutujesz słody, to też może poprawiać wydajność. Zauważyłem, że sklepy śrutują dość grubo, pewnie żeby uniknąć skarg na ciężką filtrację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gotowe zestawy surowców zakładają mniejszą wydajność niż się zwykle uzyskuje, pewnie co by się potem klient nie awanturował, że zestaw był na 20 litrów a mu wyszło tylko 18. Osobiście udało mi się z zestawu obliczonego na 20 litrów 11 Blg otrzymać 26 litrów 12 Blg ;)

 

Poza tym sam śrutujesz słody, to też może poprawiać wydajność. Zauważyłem, że sklepy śrutują dość grubo, pewnie żeby uniknąć skarg na ciężką filtrację.

Uzyskałeś 101% wydajności co oznacza, że coś zostało źle zmierzone: gęstość przez ciebie lub waga słodów w CP.

 

Ewentualnie stworzyłeś piwne perpetuum mobile :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestawy z CP w wersji ześrutowanej mają wydajność zakładaną na poziomie 67-68% (liczoną po naszemu), to znaczy ani za wysoką, ani za niską. A i tak zestawy kupują początkujący i mają przy nich problem z wydajnością, bo coś się nie zgadza, a to ekstrakt brzeczki, a to ilość...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.