Skocz do zawartości

Myszy, szczury i inne wołki szkodzące


bnp

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj musiałem posprzątać piwnicę (w bloku)by zrobić miejsce na lagery.

podnoszę worek ze słodem a tu pełno mysich kupek i ze 3 szczurze :D

worek cały, myślę co jest grane, sprawdzam dalej, drugi też ok, worek 5 kg ze słodem pszenicznym lekko nadgryziony w rogu. Surowce niesłodowane też ok, Niestety futrzaki upodobały sobie śrutę słodu od adanjana. Mysie cipki zmarnowały mi 10 kg słodu, cały worek, w zasadzie 2 worki pocięte jak żyletką. W śrucie pełno skrawków worka.

najdziwniejsze jest to że pogardziły słodem z bogutyna, faktycznie podejrzany słód :beer:

 

 

jak myślicie jak przesypię słód do fermentatora będzie ok ? nie przegryzą plastiku ?

 

ps źle wybrałem wątek, można przenieść do

Wsparcie piwowarskie

Edytowane przez bnp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj musiałem posprzątać piwnicę (w bloku)by zrobić miejsce na lagery.

podnoszę worek ze słodem a tu pełno mysich kupek i ze 3 szczurze :D

worek cały, myślę co jest grane, sprawdzam dalej, drugi też ok, worek 5 kg ze słodem pszenicznym lekko nadgryziony w rogu. Surowce niesłodowane też ok, Niestety futrzaki upodobały sobie śrutę słodu od adanjana. Mysie cipki zmarnowały mi 10 kg słodu, cały worek, w zasadzie 2 worki pocięte jak żyletką. W śrucie pełno skrawków worka.

najdziwniejsze jest to że pogardziły słodem z bogutyna, faktycznie podejrzany słód :beer:

Myślę, że nie plastiku raczej nie przegryzą. Kiedyś zastanawiałem się nad trzymaniem słodu w piwnicy ale obawiałem się właśnie myszy dlatego słód i inne surowce mam w pokoju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też miałem w co roku ten kłopot, w zeszłym jedną myszołapką w 2 dni wyciąłem całą mysią rodzinę 12 szt. nie nadążałem zakładać w łapce nowego prowiantu. jak trzymałem słód w garażu to siedziały w garażu a do domu na rekonesans przychodziły, jak przeniosłem do domu to one też do domu bo po co mają w garazu siedzieć jak zimno. Sprawę w tym roku załatwiła moja 5-letna córka sprowadzając kota. Mysza nie siada :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wydaje mi się że bardzo dobrym zabezpieczeniem dla fermentora (zwłaszcza z dolniakiem), ale również dla surowców jeśli mieszkasz w bloku jest pudło ze styropianu. Z 3 płyt styropianowych 10 cm masz bardzo fajne pudełko. Dobrze to chroni przed myszami, muchami i innym podobnym badziewiem. Szczurów na pewno nie mam, więc nie wiem jak z nimi, ale jest to przynajmniej pierwsza linia obrony. Stosuję takie pudełka prawie od początku i nie miałem kłopotów z muchami czy myszami w okolicach fermentora - pomimo tego że zeszłej zimy również złapałem w łapkę w piwnicy ok 10 myszy w ciągu kilku dni. Dodatkowym atutem takiego pudełka jest możliwośc obniżenia temperatury w fermentorze o około 5 - 7 stopni poniżej temperatury otoczenia poprzez pety z lodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No pisałem właśnie, że to taka pierwsza linia obrony. Ale z drugiej strony :

1. Jak się zaczną dobierać, to trochę wcześniej będzie widać

2. W domu mam piwnicę. Jak pisałem myszy się tam trafiają - jak to w piwnicy. Stosuję pudła styropianowe od roku i ani jeden raz nie zauważyłem żadnych prób dostępu, żadnych nadgryzień, ani tym podobnych rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze na bieżąco zużywałem słód więc nie miałem problemów. W tym roku mam trochę zapasu, ale jak na razie jest czysto.

Mam przygotowany sprzęt - wiatrówkę, siekierę, dwa noże i młotek. W razie wojny dam radę. :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.