Skocz do zawartości

Problemy z filtracją.


Prynt

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 72
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

W przypadku filtratora oplotowego maksymalna wysokość zacieru to 10cm ?

Dokładnie to genezą tych 10 cm jest książka Moshera, cytuję:

 

"4 cale to wystarczająca grubość warstwy filtracyjnej. Więcej niż 8 cali -> prosisz się o kłopoty"

cal=2.54 cm

 

On używa filtratorów rurkowych i "false bottom" - czyli coś w stylu wiaderka.

Co do filtratorów z oplotu padła hipoteza, że zbyt duża masa młóta może je rozpłaszczać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do filtratorów z oplotu padła hipoteza, że zbyt duża masa młóta może je rozpłaszczać.

Chyba jestes tutaj na tropie czegos ciekawego.

Ja mysle ze moze nie 'rozplaszczyc', ale raczej 'scisnac'. Popatrz na taki filtrator oplotowy, podczas gdy nie jest on poddawany zadnym naciskom, jest on luzny, z malymi szparkami miedzy drucikami, ale gdy to scisniesz w reku, polot sie skurcza, szparki miedzy drucikami sie zamykaja i to z pewnoscia moglo by spodowowac zastopowanie filtracji. Cisnienie pod woda jest rowne ze wszystkich stron, czyli filtrator oplotowy jest pewnie "sciskany" przez zacier i ziarna =/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

Ja mysle ze moze nie 'rozplaszczyc', ale raczej 'scisnac'. Popatrz na taki filtrator oplotowy, podczas gdy nie jest on poddawany zadnym naciskom, jest on luzny, z malymi szparkami miedzy drucikami, ale gdy to scisniesz w reku, polot sie skurcza, szparki miedzy drucikami sie zamykaja i to z pewnoscia moglo by spodowowac zastopowanie filtracji. Cisnienie pod woda jest rowne ze wszystkich stron, czyli filtrator oplotowy jest pewnie "sciskany" przez zacier i ziarna =/

może źle się wyraziłem ale o to mi chodziło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ok 80 warek filtrowałem filtratorem takim jak z BA, ale własnej produkcji. Nawiercone było ok 1200 otworków i nigdy nie miałem kłopotów z filtracją. Ale czasami trzeba coś zmienić i kupiłem oplot chyba dł. 1 metr i stwierdziłem, że jest dużo szybsza filtracja niż w wiadrach. Ponadto brzeczka była lepiej przefiltrowana. Robiłem próby z drobno ześrutowanym ziarnem i normalnie. Przy bardzo drobnym ześrutowaniu filtracja trwa dłużej. Nie wiem jaką grubość warstwy mam przy filtracji, ale wydaje mi się, że oplot nie powinien się spłaszczyć. Drugi koniec mam po prostu zaklepany młotkiem. JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Stasiek! Czym wykończyłeś końcówkę oplotu? Wygląda to jak jakaś łuska od naboju... Ja mam zwiniętą drucikiem i trochę się boję, że po pewnym czasie druciki porysują mi wiadro...

To kawałek blachy nierdzewnej. Wyciąłem pasek szerokości jakieś 2cm i długości 5cm i w imadle zagniotłem na końcówce.

A potem jeszcze diax'em obciąłem wystające druciki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jaką grubość warstwy mam przy filtracji, ale wydaje mi się, że oplot nie powinien się spłaszczyć.

Powiedz jeszcze jak duże to były warki?

 

U mnie przy warkach z ok 5kg słodów było bez problemów.

Warka z 10kg słodu, to masa zacieru ponad 40kg - może rzeczywiście pod ciężarem zamykają się te szparki pomiędzy drucikami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Wracam do tematu filtracji. 110 warka filtracja horror. Piwo porter bałtycki już kiedyś warzony. Wprowadziłem tylko drobne kosmetyczne zmiany. 9,2 kg słodów w 22 litrach wody. Biceps prawej reki po mieszaniu powiększył mi się chyba ze 2 centymetry. Wlałem na oplot poleciały 3 litry, które wlałem spowrotem. Na a następne to tak powoli leciało, że tygodnia by zabrakło. Podzieliłem zacier na drugi baniak z oplotem, częściowo wlałem wody do wysładzania i dalej ledwo ledwo. Jakoś uzbierałem 19 litrów 19blg. a trwało to ze 4 godziny. Potem przeprosiłem stary filtrator i wszystko wlałem wraz z wodą do wysładzania i poszedłem spać. No i wyszło jeszcze 13 litrów 10 blg. Pomijając trudności z filtrowaniem to wydajność bardzo mała. Poprzednio uzyskałem 23 litry 21blg oraz ileś tam słabszej brzeczki na cienkusia z tej samej ilości słodów. Zacieranie identyczne.JK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczymy, poki co zacieralem ok 4kg slodu i wszystko szlo jak burza. Teraz chce zatrzec ponad 2 razy tyle i zobaczymy.

No 4 kg, to jest normalna ilośc, schody podobnoż zaczynają się przy właśnie 8-9kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do zrobienia filtratora z oplotu. I tu moje pytanie, czy kupić wężyk 3/4'' czy 1/2'' + redukcja? One różnią sie nie tylko wielkością śruby ale także grubością i elastycznością. Który lepiej się sprawdzi? I którego łatwiej pozbawić gumy? :-)

Edytowane przez Maryush
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam 1/2" +redukcja showimage.php?pid=6459&filename=6.jpg lub rurka.JPG .Wężyk ma 90cm. i jeszcze nigdy mnie nie zawiódł :P . Jeden koniec odciąłem szlifierką kontową na końcu zacisku, a na drugim ponakłuwałem wiele razy igłą przez oplot, zsunąłem oplot z wężyka, szarpnąłem i bez problemu go wyjąłem. Następnie zaklepałem końcówkę wężyka w rurce fi 8 i gotowe I jeszcze jedno, do redukcji dałem dwie podkładki fibrowe i jedną gumową. Na kraniku we fermentatorze jest mało gwintu.

Edytowane przez Jejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie musi być szczelne (jak zauważył anteks);

2. Nie musi być z mosiądzu (w sprzedaży są śrubunki niklowane)

Jak już masz śrubunek mosiężny to zamiast uszczelniać dodatkowymi gumkami, można go przyciąć.

Edytowane przez Infam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtrowałem wczoraj roggena. MASAKRA :) Brzeczka śluzowata. Podejrzewam, że to jest problem przy wężyku, zbyt lepka brzeczka. To samo miałem przy witbierze z niesłodowaną pszenicą. Jak myślicie, czy zacieranie w większej ilości wody rozwiązałoby problem? 18-20L zamiast 14-15L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtrowałem wczoraj roggena. MASAKRA :) Brzeczka śluzowata. Podejrzewam, że to jest problem przy wężyku, zbyt lepka brzeczka. To samo miałem przy witbierze z niesłodowaną pszenicą. Jak myślicie, czy zacieranie w większej ilości wody rozwiązałoby problem? 18-20L zamiast 14-15L.

Na pewno zwiększenie ilości wody zmniejszyłoby stężenie substancji, które zwiększają lepkość (cukry, beta-glukan).

 

Innym rozwiązaniem jest przerwa w temperaturze 45-50°C, jest to optimum działania endo-beta-glukanazy.

Cząsteczki beta-glukanu łączą się ze sobą mostkami wodorowymi, te struktury nazywa się frędzlistymi micelami. Tworzą one siatkę i wiążą się z białkami. Podczas podgrzewania wody ze słodem następuje denaturacja tych białek i uwolnienie beta-glukanu.

Wysokocząsteczkowy beta-glukan ma zdolność do tworzenia żelu i podwyższania lepkości roztworu. Takie zmiany utrudniają proces zacierania oraz późniejsze filtrowanie zacieru. Przy dłuższym przetrzymaniu w tej temperaturze większość beta-glukanu zostanie rozłożona do formy rozpuszczalnej i maleje niebezpieczeństwo powstania żelu i zwiększenia lepkości zacieru. Ten enzym jest jednak wrażliwy na temperaturę i już trochę powyżej 50°C jest inaktywowany.

 

Jeżeli mamy dobrze rozluźniony słód to nie powinniśmy martwić się beta-glukanem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mamy dobrze rozluźniony słód to nie powinniśmy martwić się beta-glukanem.

No tak ale akurat czasami zacieramy z dodatkiem surowcow nieslodowanych i w tym przypadku moze wystapic niezly problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Innym rozwiązaniem jest przerwa w temperaturze 45-50°C, jest to optimum działania endo-beta-glukanazy.

Czyli niepotrzebnie skracałem przerwę białkową. Była co prawda ferulikowa 10', ale białkową zamiast 20' zrobiłem 5'. Dzięki za info. Następnym razem postąpię zgodnie z przepisami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.