Skocz do zawartości

Pierwsze drożdże płynne-pytanie


KiLL4r

Rekomendowane odpowiedzi

Zamierzam popełnić niebawem marcowe na drożdżach Wyeast 2206 Bavarian Lager.

Składam sobie właśnie mieszadło magnetyczne ale ciągle się zastanawiam jak długo namnażać drożdże.

Załóżmy że saszetka drożdży napuchnie i wleję zawartość do litrowego startera o około 8-10 BLG. Ile będę musiał uzyskać tych drożdży aby starczyło na około 25l piwa o BLG 14.

Czy jest może jakaś gdzieś tabela mówiąca że na każdy litr piwa o określonym BLG trzeba ileś drożdży ? I jak w takim starterze ocenić ile już mam tych drożdży ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam popełnić niebawem marcowe na drożdżach Wyeast 2206 Bavarian Lager.

Składam sobie właśnie mieszadło magnetyczne ale ciągle się zastanawiam jak długo namnażać drożdże.

Załóżmy że saszetka drożdży napuchnie i wleję zawartość do litrowego startera o około 8-10 BLG. Ile będę musiał uzyskać tych drożdży aby starczyło na około 25l piwa o BLG 14.

Czy jest może jakaś gdzieś tabela mówiąca że na każdy litr piwa o określonym BLG trzeba ileś drożdży ? I jak w takim starterze ocenić ile już mam tych drożdży ?

Jest: http://www.mrmalty.com/calc/calc.html

Są też inne. Z moich obliczeń wynika, że około 2 litrów powinno wystarczyć. Lepiej zrobić 2,3litra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że w przypadku mieszadła magnetycznego mam wybrać Continuous Aeration i w pozycji Liters of starter required mam podane ilo litrowy starter mam przyrządzić. Do czego jest ten suwak na samym dole ?? I jak długo ten starter trzymać na mieszadle ?

Rozumiem że do startera wlewam jedną napęczniałą saszetkę drożdży ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszadło magnetyczne to "Stir Plate". Suwak na dole ustawiasz tak, żeby mieć jedna saszetkę drożdży. Dość istotnym jest czynnik żywotności drożdży (viability) choć kalkulator tu ma dość restrykcyjne dane. Myślę, że dla Wyeastów, ze względu na sposób przygotowania drożdży, do 6 miesięcy od daty produkcji można bezpiecznie założyć nawet 90% żywotność a może i 100% (tak się zastrzega producent). Zrób startera tyle ile Ci napisałem. Tu masz fotorelację z przygotowania startera, pokazująca zmiany w wyglądzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłem dla lagera - 24 litrowej warki o blg 12 i przy ustawieniu viability na 90% i 1 saszetce, program wyliczył mi że mam zrobić starter 4,8l ????

Tak ma być ? czy coś namieszałem ??

Bo jak tam ma być to chyba w akwarium te startery będę robić :(

Edytowane przez mk77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamierzam popełnić niebawem marcowe na drożdżach Wyeast 2206 Bavarian Lager.

..... Ile będę musiał uzyskać tych drożdży aby starczyło na około 25l piwa o BLG 14.

 

Jest: http://www.mrmalty.com/calc/calc.html

Są też inne. Z moich obliczeń wynika, że około 2 litrów powinno wystarczyć. Lepiej zrobić 2,3litra.

 

Pomoże ktoś ? bo mi na kalkulatorze marcowe wychodzi przy 14BLG i 25L starter o wielkości ponad 6L a kolega JacekKocurek wyliczył 2,3L ? jak powinno być ?

Możliwe że ja coś skopałem bo nie mam w tym doświadczenia ale chciałbym wiedzieć jak ma być poprawnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Policzyłeś dobrze. Mr Malty zakłada dla lagerów stopę nastawu wynoszącą 1,5 ponadto przyrost biomasy wydaje się niedoszacowany dlatego wychodzi tak dużo. Dla 14Blg i 25 litrów wychodzi ponad 7 litrów. Musiałem się ostatnio pomylić z objętością bo ta wartość jaką Ci podałem jest dla 14blg i 20 litrów i 100% żywotności. Dla Twojej ilości wychodzi około 3,5 litra. Niestety tak mocne piwo i w takiej ilości nie za bardzo nadaje się na pierwszą warkę z saszetki. Lepiej zacząć od jakiejś desitki a potem lecieć na gęstwie.

Możesz ograniczyć wpływ startera na smak piwa odstawiając go po propagacji na dzień do lodówki. Potem zlej klarowne piwo znad drożdży i dodaj je do brzeczki

Edytowane przez JacekKocurek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz kończy mi się lagerować pilsner zrobiony na 2 saszetkach suchych drożdży. Więc chciał bym teraz zrobić marcowe i najwyżej zejdę z BLG do 13 i wielkością warki do około 22l i zrobię starter 2l a zebraną gęstwę zadam do koźlaka który będę chciał zrobić po marcowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za OT, ale czy ktoś wie jak na androidzie otworzyć kalkulator mrmalty, bez konieczności ściągania płatnej aplikacji i czy to w ogóle możliwe? Od jakiegoś czasu zablokowali dostęp ze zwykłej przeglądarki na androidzie...

Edit: w zasadzie to nie pamiętam czy kiedykolwiek była taka możliwość...

Edytowane przez Gąska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz kończy mi się lagerować pilsner zrobiony na 2 saszetkach suchych drożdży. Więc chciał bym teraz zrobić marcowe i najwyżej zejdę z BLG do 13 i wielkością warki do około 22l i zrobię starter 2l a zebraną gęstwę zadam do koźlaka który będę chciał zrobić po marcowym.

A nie masz gęstwy po tym pilznerze?

Możesz też zrobić starter 2,5 litra i pozostawić wszystko tak jak planowałeś. Będziesz miał stopę nastawy około 1,1. Profil piwa nie będzie tak czysty jak przy stopie nastawu rzędu 1,5 ale fermentacja powinna wystartować "na zimno".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam gęstwy po pilsnerze bo robiłem z suchych a z tego co czytałem to raczej jest to nie zalecane.

Zastanawiam się jeszcze nad uzyciem drożdży fermentum mobile fm31 bawarska dolina.

Jak najlepiej samemu liczyć wielkość startera ?

blg x obiętość warki czyli przy moim pierwszym założeniu to 14BLG * 25l = 350mld komórek

i to 350 dzielę na 1,5 i to jeszcze przez ilość cukru na litr wody czyli przy starterze 10blg dzielę przez 90 ?

350/1,5/90 = 2,59l

Co to jest za wartość 1,5 ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam gęstwy po pilsnerze bo robiłem z suchych a z tego co czytałem to raczej jest to nie zalecane.

Zastanawiam się jeszcze nad uzyciem drożdży fermentum mobile fm31 bawarska dolina.

Jak najlepiej samemu liczyć wielkość startera ?

blg x obiętość warki czyli przy moim pierwszym założeniu to 14BLG * 25l = 350mld komórek

i to 350 dzielę na 1,5 i to jeszcze przez ilość cukru na litr wody czyli przy starterze 10blg dzielę przez 90 ?

350/1,5/90 = 2,59l

Co to jest za wartość 1,5 ???

To nie jest takie proste. Na tym etapie korzystaj z kalkulatora MrMalty. 1,5 to stopa nastawu, czyli ilość milionów komórek w 1cm3 przypadająca na 1 °P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry za OT, ale czy ktoś wie jak na androidzie otworzyć kalkulator mrmalty, bez konieczności ściągania płatnej aplikacji i czy to w ogóle możliwe? Od jakiegoś czasu zablokowali dostęp ze zwykłej przeglądarki na androidzie...

Edit: w zasadzie to nie pamiętam czy kiedykolwiek była taka możliwość...

Na jakiej przeglądarce próbujesz otwierać? Na większości nie działa, ale np. w Dolphinie po zainstalowaniu wtyczki chodzi, choć trochę kiepsko wygląda (u mnie jest wąskie okienko i trzeba przesuwać paskami). Dość dobrze to wygląda np. we FlashFox

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zrobiłem dziś marcowe na FM 31. W sobotę zrobiłem starter 2,6 litra i 8,5 blg. Po 48 godzinach spędzonych na mieszadełku starter wyladował w lodówce drożdże ładnie się osadziły na dnie. Z obliczeń wyszło mi że takiego zbitego osadu drożdżowego uzyskałem około 130-140ml. Zadałem to do 23l piwa 14blg.

Czy taka ilość namnożonych drożdży będzie wystarczająca ?

Edytowane przez mk77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj po 13 dniach zmierzyłem BLG i wyszło mi 7.

Przez prawie 2 tyg spadło o połowę. Co robić dalej z tym ?

Delikatnie wstrząsnąłem fermentorem i podniosłem temp o 1 stopień z 10-12stopni na 11-13stopni.

Rozumiem że zostawić jeszcze na tydzień ? ale dodać jakieś suchary ? może ktoś gęstwą podratuje ? czy zostawić w spokoju ?

 

Tak to wygląda

baf278ef04159945m.jpg

10dd9dd39b8d3b2dm.jpg

Fermentacja chyba jeszcze trwa ?

Edytowane przez mk77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie trwa. Jeszcze bym poczekał tydzień z jakąś poważniejszą akcją. Możesz jeszcze bardzo delikatnie podnieść temperaturę o kolejny stopień. A jak z napowietrzeniem i temperaturą brzeczki w momencie dodania drożdży? Może nie zdążyły się dostatecznie namnożyć i nadal to około 130-140ml drożdży usiłuje dać radę z 23 litrami.

Edytowane przez Pyjotrek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy przelewaniu do fermentora solidnie napowietrzyłem, ale wstawiłem do lodówki na około 4 godziny aby zbić temp do 14 stopni i po tych 4 godzinach zadałem drożdże. W zasadzie fermentacja przez pierwsze 5 dni się ślimaczyła a potem nie wiem bo wyjechałem i mnie nie było.

Zostawię w spokoju na kolejny tydzień i zmierzę blg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.