Jump to content
Sign in to follow this  
DulfLingren

Kilka rad dla początkujących..i nie tylko.

Recommended Posts

Niektórzy uważają ,że przesadza się z dezynfekcją...ale ważne jest aby np kranik przed rozlewem odwrócić do góry,zatkać dziurkę palcem następnie wlać do pełna np desprej lub po prostu spirytus 75%(pewnie piro też zda egzamin) i tak potrzymać 3-5min,następnie do szkanki wylać zawartość kranika wraz z pierwszym chaustem piwa(potem do zlewu).Do pobierania próbek przez kranik nie trzeba go dezynfekować gdyż nie będzie to przechowywane a brzeczka'wypycha' a nie 'wciąga'drobnoustroje .

Pozatym ważna jest dezynfekcja kapsli-nawet nowych-można je zrosić piro i nie płukać.Im mniej czynności robi się z brzeczką typu otwieranie -przelewanie to tym bezpieczniej pod względem uchronienia przed infekcją.Np można na drożdżach płynnych robić warkę za warką,po prostu zalewając gęstwę w fermentorze nową wystudzoną brzeczką-po prostu należy w miarę możliwości planować.

Jeśli piro to polecam potasu a nie sodu,choć ten drugi jest dwa razy tańszy,sód jest po prostu niebezpieczny np dla nerek,a p.potasu jest znacznie dłużej używany w winiarstwie i jest w miarę 'zdrowy'.

Napisałem to ponieważ ja zapłaciłem'frycowe' a ponoć ludzie też potrafią się uczyć na cudzych błędach...

Share this post


Link to post
Share on other sites

To ja podam jeszcze swój sposób na kranik.

 

Odwracam do góry wylotem. Polewam wrzątkiem. Odwracam do dołu i polewam raz jeszcze.

20 warek bez infekcji, więc sprawdza się raczej dobrze.

 

Aha, to tanie i bezpieczne dla zdrowia, chyba, że się ktoś poparzy :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A ja fermentora z kranikiem używam tylko i wyłącznie do wysładzania i rozlewu. Fermentuję bez kranika, a ostatnio fermentację cichą zacząłem robić w fermentorze bez termometru - przy cichej można przyjąć, że temp. brzeczki=temp. otoczenia.

 

Fermentacja burzliwa trwa ok. tygodnia (nie dotyczy lagerów i piw o dużym blg), cicha 2-3 tygodnie i nie mam potrzeby pobierania próbek w czasie fermentacji. A jeśli zajdzie taka potrzeba to w aptece kupiłem strzykawkę 100ml (pani farmaceutka trochę dziwnie na mnie patrzyła przy zakupie :)). Za pierwszym razem jest sterylna, a potem wystarczy zdezynfekować jej końcówkę w piro przez 2-3 min. Menzurkę mam 100ml szklaną i świetnie pasuje do balingometru - ta plastikowa z BA jest jako rezerwowa (ma 200ml, a szkoda mi tyle piwa wylewać :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.