Jump to content
Sign in to follow this  
rambo_3m

Stout 12Blg - po wysładzaniu 13 Blg, po gotowaniu wyszło 17Blg

Recommended Posts

i tu szybkie pytanie bo brzeczka już się chodzi - uzupełnić wodą przegotowaną tak aby docelowo uzyskać 12 st Blg ? To moja pierwsza warka :monster: Dużo odparowało podczas gotowania - w fermentatorze mam jakieś 15-16 l.

Edited by rambo_3m

Zależy co chcesz uzyskać :monster: Można rozcieńczyć przegotowaną wodą, ale taki mocny stout też będzie bardzo smaczny. Ile litrów brzeczki otrzymałeś?

Zależy co chcesz uzyskać :monster: Można rozcieńczyć przegotowaną wodą, ale taki mocny stout też będzie bardzo smaczny. Ile litrów brzeczki otrzymałeś?

W fermentatorze jakieś 15-16l - trochę dużo mi odparowało podczas chmielenia.

Trochę już "po ptokach", ale trzeba było iść spać i drożdże zadać rano. Dobrze mieć w pogotowiu, na takie wypadki, pięciolitrową butelkę wody z supermarketu, trzymaną w lodówce - to przyśpiesza chłodzenie całej brzeczki.

Ja też robiłem stouta jako jedno z pierwszych piw . Był to zestaw .Coś mi wyszło z wydajnością nie tak i aby piwo nie było zbyt rozwodnione zostawiłem bez dolewania ok 17 l . Efekt jest taki że czuć bardzo, bardzo goryczkę :monster: i smak i zapach ziarna palonego . Chyba było lepiej rozwodnić niż zostawić taką esencję chmielowo- paloną :monster:

Cos mi tu smierdzi blednym pomiarem. Raczej niemozliwe, zeby az tyle ci odparowalo. Czy pomiar przeprowadzales zawsze w temp. 20C? Czy sprawdziles swoj ballingometr przed pierwszym uzyciem?

Cos mi tu smierdzi blednym pomiarem. Raczej niemozliwe, zeby az tyle ci odparowalo.

Wychodzi na to, że odparowało jakieś 5 l, a to jest możliwe. Zresztą balingomierzem nie mierzy ile mu wyparowało, widzi przecież ile ubyło. Jak nie wypił to odparowało :monster:

Ja też robiłem stouta jako jedno z pierwszych piw . Był to zestaw .Coś mi wyszło z wydajnością nie tak i aby piwo nie było zbyt rozwodnione zostawiłem bez dolewania ok 17 l . Efekt jest taki że czuć bardzo, bardzo goryczkę :monster: i smak i zapach ziarna palonego . Chyba było lepiej rozwodnić niż zostawić taką esencję chmielowo- paloną :)

Rozcieńczaj w szklance :monster:

Odparowało 5l jak nic- zagotowałem przefiltrowanej wody i uzupełniłem do 20l ale i tak w brzeczce 14stBlg - może za dużo słodu? Tak czy siak drożdże dodane, brzeczka 3 dzień na burzliwej - już nic nie będę robił. Co będzie to będzie. :)

To trochę nieprawda że pierwsze piwo - robiłem już kiedyś ALE i pszeniczniaka ale to było lata temu :) Przy okazji porządków w domu odkurzyłem sprzęt i trzeba było sobie przypomnieć jak się robi piwo :)

Edited by rambo_3m