Skocz do zawartości

Browar "Malinowa Piwniczka"


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

To będzie miejsce opisu moich poczynań. Zaczynając od zera rzuciłem się na głęboką wodę i zabrałem się od razu za zacierania. Pierwszą moja warkę uwarzyłem wczoraj. Jest to Hefe-Weizen z zestawu HB.

 

Pszeniczne warka #1

 

Zasyp:

Pszeniczny 2,5 kg

Pilzneński 1,5 kg

 

Zacieranie:

10 min - 46°C

30 min - 63°C

30 min - 72°C

mash out - 78°C

 

Chmielenie:

Lubelski 15g - 60 min

 

Drożdże:

WB-06

 

Wszystko ok ale jedna rzecz mnie niepokoi. Wydajność wyniosła ledwo nieco ponad 50%. Mam nadzieję że to się poprawi przy następnych warkach. Czy lekko kwaśny i dość ostry zapach fermentującej brzeczki jest normalny? Piana powstała po 4 godzinach i jest śnieżno biała z kilkoma wyspami drożdżowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję startu i to z grubej rury :) Nie przejmuj się wydajnością, z czasem będziesz osiągał lepsze wyniki. Na początku też miałem taką na poziomie 55%, później długo 65% a teraz bez trudu udaje się uzyskać 75% a nawet więcej. Podczas fermentacji burzliwej staram się nie patrzeć do środka, szczególnie na początku fermentacji. Zapach fermentacji czuć, a po naciśnięciu wieka raczej bardziej CO2 niż taki smrodek jak w przypadku wina ;) Bądź cierpliwy. Powodzenia :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj z przyczyn wyższych i nieprzewidzianych musiałem zrobić małą przeprowadzkę i zmienić rozmieszczenie browaru w mieszkaniu. I tu się pojawia pytanie. Czy przenoszenie w miarę spokojne fermentatora z dwudniową fermentującą brzeczką nie wpłynie znacząco na przebieg fermentacji i efekt końcowy? Temperatura wzrosła o 1°C i piana się delikatnie rozrzedziła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pszeniczne warka #1

 

Pierwsza warka odfermentowała do 2°Blg. W smaku dość lekka i wodnista ale myślę że po leżakowaniu smak się ułoży. Rozlana do 32 butelek 0,5l z dodatkiem 130g glukozy tak jak w przepisie, ale wydaje mi się że to będzie trochę mało jak na pszeniczniaka. Teraz jeden dzień w cieple i pierwsza próba za 2 tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pszeniczne warka #1

 

Miało być co najmniej 2 tygodnie przed degustacją ale niestety nie wytrzymałem i po tygodniu otworzyłem pierwszą butelkę. Najbardziej bałem się zakażenia i granatów ale nic z tych rzeczy. Zapach intensywnie bananowy z ledwo wyczuwalnymi goździkami, chmiel nie wyczuwalny. Piana 1-2 cm utrzymuje się kilka minut potem milimetrowy kożuszek do końca degustacji. Smak to jeszcze kosmos :cool:. W ogóle nie ułożony, lekko wodnisty, jednak lepszy niż prosto z węża ;) . Piwo wyszło dość wytrawne i następnym razem na pewno będę zacierał bardziej na słodko. Jak na pierwszą warkę jestem nadzwyczaj zadowolony :beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już woda na kolejną warkę się grzeje. Będzie to stout z zestawu HB z małą korektą, ponieważ wole zacierać bardziej na słodko i spróbuje taki czas. Mam nadzieję że syrop nie wyjdzie ;)

 

Stout warka #2

 

Zasyp:

Pale Ale 4 kg

Caraaroma 0,2 kg

Carafa 0,2 kg

Płatki jęczmienne 0,4 kg

 

Zacieranie:

20 min - 65°C

40 min - 72°C

masz out - 78°C

 

Gotowanie:

Lubelski 15g - 60 min

Lubelski 15g - 10 min

Mech irlandzki 5g - 10 min

 

Drożdże:

S-04

Edytowane przez malinatbg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Po długiej nieobecności z braku czasu i zamotania świątecznego Warka #2 została rozlana do butelek z dodatkiem 100g glukozy. Kwaśny smak całkowicie zanikł, a aromat winny jest bardzo dziwny. Po otwarciu fermentatora aż rzucał na kolana, a po chwili nie było go wcale i dominował zapach słodowy. Mam nadzieję że to był jedynie fałszywy alarm bo żadnych oznak zakażenia poza zapachem nie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Właśnie drożdże zadane do do kolejnego piwka.

 

Pale Ale warka #3

 

Pale ale 4 kg

Karmelowy jasny Strzegom 0,15 kg

 

Zacieranie:

30 min - 65°C

30 min - 72°C

 

Chmielenie:

Marynka - 60 min

Lubelski 30g - 10 min

Mech irlandzki - 10min

 

Drożdże:

S-04

 

Wyszło ok 25l 11,5°Blg. Chciałem to piwa zrobić tak żeby piło się jak oranżadę :P. Ale pojemność fermentatora na to nie pozwoliła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Po przerwie wymuszonej maturą wróciłem do warzenia. Nie odczułem jakoś tej przerwy i poszło wszystko niespodziewanie dobrze :smilies:. Słód ześrutowany jakiś miesiąc temu. Miał to być Koelsch jednak temperatura nie za bardzo odpowiada więc nie wiem co z tego wyjdzie. Czy mogę to nazwać Koelschem mimo temperatury fermentacji w granicach 18-20°C ? Wstępnie niech taka nazwa zostanie.

 

Koelsch warka #4

 

Pilzneński - 4 kg

Pszeniczny - 0,5 kg

Zakwaszający - 0,03 kg

 

Zacieranie:

40 min - 65°C

20 min - 72°C

 

Chmielenie:

Marynka 30g - 60 min

Lubelski 20g - 15 min

Mech irlandzki - 15 min

 

Drożdże:

S-33

Edytowane przez malinatbg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Warka #4 Chmielowe-wpadkowe

 

Piwo przelane na cichą. Zeszło do 3,5°Blg. Trochę nisko ale może na cichej jeszcze spadnie. Coś mi nie pasowało przy warzeniu tego piwa. Zrozumiałem dopiero dzisiaj jak spróbowałem młode piwo. Wpadka polegała na tym że do chłodzenia ( metoda wanna + zimna woda) nie wyciągnąłem chmielu. Pływając 3 godziny w jeszcze ciepłej brzeczce dał się we znaki. W smaku mocno goryczkowe, lekko ściągające ale jak dla mnie smaczne i orzeźwiające.

Jak to mówią: "Człowiek uczy się na błędach" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.