Skocz do zawartości

Gdzie się podziewa 5 L wody ?


DeeCann

Rekomendowane odpowiedzi

Alkos wyciskajac swoj worek zacierny postepuje jak wszystkie te browary, ktore uzywaja filtru zacierowego a nie kadzi filtracyjnej. Jest takich wiele, a ich piwo nie jest z tego powodu (ani zadnego innego) gorsze niz to warzone z uzyciem tradycyjnej filtracji.

Coopers w Australii stosuje prasy hydrauliczne do odzyskiwania ostatnich kropli brzeczki :-)

Niemniej jednak coś jest na rzeczy:

 

np. Noonan pisze o tym, zeby nie wyciskać brzeczki z chmielin:

http://www.piwo.org/forum/p29698-07-11-2009-13-18-14.html#p29698

 

Powszechna mądrość internetowa też głosi, żeby nie wyciskać siateczki z młótem przy metodzie Partial Mash (jest to przedmiotem debaty):

http://www.thebrewingnetwork.com/forum/viewtopic.php?f=&t=22003

 

Pamiętam tez, że ktoś mi mówił, ze po wyciskaniu młóta przy filtracji roggena wyczuwał potem taninowe posmaki w piwie.

 

Dlatego ja na Twoim miejscu zrobiłbym eksperyment praktyczny, żeby przekonać się, jak to działa w moim browarze.

Edytowane przez coder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewno jest coś na rzeczy. Sam nie wyciskam, bo jak próbowałem, to wizualnie zrażał mnie męt jaki się z worka przy tej operacji wydobywał. Materiał filtracyjny w profesjonalnych filtrach zacierowych z pewnością taką wadę eliminuje.

 

Ciekawa jest idea zakwaszania wody wysładzającej buforem fosforanowym. Zwykle wodę taką zakwaszam kwasem fosforowym, ale wymaga to kontroli pH (czuły papierek wskaźnikowy, lepiej pehametr). Użycie buforu zwalnia z takiej konieczności :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powszechna mądrość internetowa

No wlasnie. Sceptycznym :-)

 

 

The two most influential factors affecting the extraction of tannins from malt into wort are pH and temperature. All-grain brewers are very careful not to allow wort pH to reach more than about pH 6 during sparging because tannin extraction increases with pH. In all-grain brewing wort pH typically rises during the last stages of wort collection and is one of the factors letting the brewer know that wort collection should be stopped.

http://www.byo.com/stories/wizard/article/section/121-mr-wizard/1269-preventing-beer-slime-a-reducing-tannins-but-not-flavor-mr-wizard

Edytowane przez alkos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa jest idea zakwaszania wody wysładzającej buforem fosforanowym. Zwykle wodę taką zakwaszam kwasem fosforowym, ale wymaga to kontroli pH (czuły papierek wskaźnikowy, lepiej pehametr). Użycie buforu zwalnia z takiej konieczności :okey:

Czemu tak dokładnie badasz pH wody wysładzającej? Ja wlewam na ok. 1 ml kwasu / 8l wody, u mnie to zakwasza wodę poniżej 4; a jak trafi do kadzi filtracyjnej, to (jak sądzę) buforujące własności zacieru i tak ustalą pH w pobliżu 5.5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa jest idea zakwaszania wody wysładzającej buforem fosforanowym. Zwykle wodę taką zakwaszam kwasem fosforowym' date=' ale wymaga to kontroli pH (czuły papierek wskaźnikowy, lepiej pehametr). Użycie buforu zwalnia z takiej konieczności :beer:[/quote']

Czemu tak dokładnie badasz pH wody wysładzającej? Ja wlewam na ok. 1 ml kwasu / 8l wody, u mnie to zakwasza wodę poniżej 4; a jak trafi do kadzi filtracyjnej, to (jak sądzę) buforujące własności zacieru i tak ustalą pH w pobliżu 5.5

Jednak te buforujące zdolności zacieru w ostatniej fazie wysładzania są już na wyczerpaniu i właśnie dlatego ostatnie wody ewentualnie wymagają zakwaszania. Tak jak "wyczerpany bufor" nie jest w stanie wody alkalicznej zbuforować, tak nie będzie w stanie zbuforować wody namiernie kwaśnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa jest idea zakwaszania wody wysładzającej buforem fosforanowym. Zwykle wodę taką zakwaszam kwasem fosforowym' date=' ale wymaga to kontroli pH (czuły papierek wskaźnikowy' date=' lepiej pehametr). Użycie buforu zwalnia z takiej konieczności :beer:[/quote'']

Czemu tak dokładnie badasz pH wody wysładzającej? Ja wlewam na ok. 1 ml kwasu / 8l wody, u mnie to zakwasza wodę poniżej 4; a jak trafi do kadzi filtracyjnej, to (jak sądzę) buforujące własności zacieru i tak ustalą pH w pobliżu 5.5

Jednak te buforujące zdolności zacieru w ostatniej fazie wysładzania są już na wyczerpaniu i właśnie dlatego ostatnie wody ewentualnie wymagają zakwaszania. Tak jak "wyczerpany bufor" nie jest w stanie wody alkalicznej zbuforować, tak nie będzie w stanie zbuforować wody namiernie kwaśnej.

Trochę mnie to zaniepokoiło. Jaki mogą być złe następstwa wysładzania zbyt kwaśną wodą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę mnie to zaniepokoiło. Jaki mogą być złe następstwa wysładzania zbyt kwaśną wodą?

Z pewnością mniej poważne niz wysładzanie zbyt alkaliczną.

Zbyt niskie pH brzeczki (< 5,2) poskutkuje gorszą utylizacją (wykorzystaniem) chmielu.

Istotnie większa kwasowość brzeczki przeniesie się oczywiście do wrażeń smakowych gotowego piwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
Odświeżę temat mierzenia ph.

Nie znalazłem na szybko tematu odnośnie pehametrów więc zadam pytanie tutaj.

Czy taki (link do eBay'a) chiński pehametr akwariowy nada się do naszych celów?

Temperatura pomiaru do 55°C czyli raczej nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po angielsku, poradnik kupującego pH-metr -> http://braukaiser.com/wiki/index.php/PH_Meter_Buying_Guide

 

W skrócie - wymagana dokładność 0.01-0.02 (0.1 to za mało) i ręczna kalibracja (automaty szybko się psują), resztka to wisienka na czubku tortu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.