Skocz do zawartości

Zima idzie - trzymanie fermentatorów na zewnątrz


grzesiuu

Rekomendowane odpowiedzi

Tematem zainteresowałem się z

 

http://www.piwo.org/forum/viewtopic.php?pid=74532#p74532

 

No ja obecnie na balkonie trzymam 100 L piwa, ale w fermentorach... :)

A jak są przymrozki to nic się nie dzieje? Można tak to trzymać i do jakich temp. na minusie rano? Jak to w końcu jest z dolniakami? Co lepiej w piwnicy gdzie jest ok 15 czy na zewnątrz temp około 5-9 °C a gdzie rano są temp. na -1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzymając na balkonie dobrze by było jakoś ograniczyć wahania temperatury. Owinąć czymś, wstawić w coś.

Adanjan miał kiedyś bardzo ciekawy pomysł z pianką poliuretanową i workami na śmieci. Może by się sprawdził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest problem. Ani 5 ani 15 stopni nie jest idealne, dodatkowo pamiętajmy, że temperatura na zewnątrz się waha. Pół biedy, kiedy jest 5 stopni i mamy fermentację cichą, znacznie gorzej, jak burzliwą. Ja też czasami trzymam na balkonie. Aby zminimalizować te wahania temperatur fermentor można próbować izolować termicznie lub stosować pas grzejny. Na noce, gdy zanosi się na poniżej zera można wstawiać fermentor do pokoju i wystawiać znów rano. Jeśli cały czas jest temperatura ujemna, to już nie ma o czym mówić, trzeba szukać innych pomieszczeń. Idealnie oczywiście jest wtedy, gdy mamy osobną lodówkę tylko do celów piwowarstwa. Ja na taką nie mam niestety miejsca. Grunt to sprawdzać długoterminowe prognozy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zamarzanie nie jest problemem, musi być solidny mróz, żeby piwo zdążyło zamarznąc przez noc. A nawet jak zamarznie, nie jest to wielki problem; tyle, że drożdże padają.

Potwierdzam. Też mi raz zamarzła brzeczka w fermentorze na bryłę lodu, co prawda nie na balkonie tylko w lodówce. Byłem przekonany, że wszystko stracone i piwo zaliczy kibel jak odtaje. Dodałem jednak nowych drożdży do refermentacji, postało 5 miesięcy i jest super :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak są przymrozki to nic się nie dzieje? Można tak to trzymać i do jakich temp. na minusie rano? Jak to w końcu jest z dolniakami? Co lepiej w piwnicy gdzie jest ok 15 czy na zewnątrz temp około 5-9 °C a gdzie rano są temp. na -1

Generalnie właśnie dolniaki sa bardziej wymagające wiec nie ryzykowałbym. Pozostaje zakup lodówki jeśli nie masz sensownej piwnicy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.