Jump to content
Sign in to follow this  
tom816

dziwny osad

Recommended Posts

Proszę o poradę bądź informacje. Robię po raz pierwszy piwo z brewkitu, martwi mnie dziwny osad podaję poniżej zdjęcie

9fqiid.jpg

czy to coś poważnego??

z góry dzięki za odpowiedzi

Gdzie ten osad?

Chodzi o ten badziew na powierzchni. Osadem tego oczywiście nazwać nie można, ale nie w tym rzecz. Mnie to niszczy. Jakbym u siebie w wiadrze coś takiego zobaczył, to by mnie szlag trafił. Powiem tak trzeba by to wyłowić i zobaczyć co to jest.

no to białe coś, nie piana. to jest normalne przy fermetacji??

Nie. Nie mam pojęcia co to w ogóle może być? Pleśń?

mi się wydaje że mogą to być kompleksy białko-garbnikowe, które trafiły do piwa po chmieleniu. Jak robiłem bezglutenowe to miałem jedną wielką kluchę pływającą na całej powierzchni brzeczki.

opowiedz coś więcej o tym piwie, surowcach zacieraniu, czy dobrze oddzieliłeś chmieliny

Pleśń to raczej na powierzchni. Jak dla mnie to to osad, który wypłynął na powierzchnię, ale nie wiem dlaczego. Infekcji na fotce nie widzę.

opowiedz coś więcej o tym piwie, surowcach zacieraniu, czy dobrze oddzieliłeś chmieliny

wsaczuk, a moze przeczytaj dobrze co kolega napisał :/

opowiedz coś więcej o tym piwie' date=' surowcach zacieraniu, czy dobrze oddzieliłeś chmieliny[/quote']

wsaczuk, a moze przeczytaj dobrze co kolega napisał :/

no tak to trochę sprawę upraszcza :/ moim zdaniem to drożdże które wstały z dna. Trzeba poczekać, jak opadną to drożdże, jak nie to może być pleśń.

A w jaki sposób kolega zadał drożdże. Jeżeli były tylko wsypane przez wąski otwór butli, to te pływające kluski mągą być zlepionymi drożdżami.

A w jaki sposób kolega zadał drożdże. Jeżeli były tylko wsypane przez wąski otwór butli, to te pływające kluski mągą być zlepionymi drożdżami.

odlałem pół szklanki piwa wsypałem drożdze dołączone do brewkita i mieszałem do momentu rozpuszczenia się.

no tak to trochę sprawę upraszcza moim zdaniem to drożdże które wstały z dna. Trzeba poczekać, jak opadną to drożdże, jak nie to może być pleśń.

coraz mniej tego, więc chyba opadają na dno.

Dzięki za szybkie odpowiedzi teraz mogę spokojnie spać

mi to wygląda na kluseczki, które czasami robię do pomidorowej :/ do rozbełtanego jajka dodaję się mąkę i wlewa do gorącej zupy, wyglądają identycznie jak to coś co pływa na powierzchni :/

Pytanie jak to wyłowić z balonu, pewnie najłatwiej będzie przy przelewaniu na cichą to jakoś wyłapać. Ja bym obstawiał, że są to aglomeraty drożdży. Btw. przypatrz się czy na powierzchni tych "klusek" są jakieś "włoski" czyli strzępki.

Dziwne rzeczy czasem pływają na fermentującym piwie... Dlatego jak zamknę fermentor, to otwieram go dopiero przy przelewaniu na cichą albo do rozlewu. A i tak czasem zdarza mi się zobaczyć coś, od czego mózg się lasuje - raz wyglądało to jak skorupa na powierzchni księżyca...

Wniosek jeden - lepiej nie patrzeć. :/

Nikt się nie spytał ile czas od zadania drożdży? Czy to cicha czy burzliwa?

Jeśli to zdjęcie z burzliwej to fermentacja się jeszcze nie zaczęła, a pływające kluski to napewno drożdże:).