Jump to content
andy

Różnica między Maltodekstryną a Dekstryną

Recommended Posts

Witam serdecznie. Czy wie ktoś może jaka jest różnica między Maltodekstryną a Dekstryną i czy Dekstryna nadaje się do "dosładzania" piwa?

Uprzedzając pytania dostałem dekstrynę (znajomości w zakładzie cukierniczym), jednak co mnie zdziwiło w smaku nie czuć za grosz słodyczy po prostu taki nijaki mączny smak.

Pozdrawiam

Dekstryna powstaje gdy działa alfa-amylaza i tnie wiązania amylolitycznie wewnątrz amylopektyny lub amylozy. Dekstryny z tego co pamiętam do są oligosacharydy, bądź już polisacharydy (czyli składają się z większej ilości glukozy lub innego cukru prostego). I ona chyba właśnie w ogóle nie jest słodka, tak jak skrobia. Dodając ją do piwa podniesiesz treściwość piwa, ale nie słodycz.

Maltodekstryna jest bodajże mieszaniną dekstryn i cukrów prostych np. glukozy i ma słabą słodycz. Pewnie podniesie słodycz ale ile tego byś musiał wsypać to nie wiem ;) Najlepiej sprawdzić to słodząc maltrodekstryną szklankę wody przygotowanej.

Może warto poszukać jakiegoś cukru który ma zbliżoną słodkość do sacharozy a nie jest fermentowany przez drożdże.

Przyszedł mi szatański pomysł do głowy ;) dodaj słodziku do piwa, zobacz co z tego wyjdzie. :)

Rzeczywiście Maltodekstryna czy dekstryna nie "posłodzi" piwa (teraz doczytałem) można to zrobić laktozą. Mam natomiast takie hmm... dziwne pytanie co to jest ta treściwość piwa (przepraszam za być może głupie pytanie ale dopiero zaczynam przygodę z warzeniem piwa)

Co to jest treściwość z grubsza każdy wie, ale trudno to zdefiniować.

Może tak: jest to cisnienie, jakie zostawia piwo w jamie ustnej; poczucie, że coś jest treściewe, "do przeżucia".

Może tak: jest to cisnienie, jakie zostawia piwo w jamie ustnej;

Bardziej ciśnienie jakie działa na język. Woda ma zerowa treściwość.

Jak pije się browary komercyjne to czuje się, że nie są treściwe. Jak spróbujesz takiego domowego to czujesz, że jest takie coś. Bukiet smaku bogatszy może?

Ja bym opisał treściwość jako uczucie gęstości piwa w smaku, gęsta /treściwa tekstura smaku. Przeciwnością treściwego piwa jest piwo wodniste.

Jak ja bym wreszcie chciał zrobić treściwe piwo... Może wreszcie dowiedziałbym się, co to oznacza "na języku" - bo na razie to tylko znam opis słowno-muzyczny. :/

Jak ja bym wreszcie chciał zrobić treściwe piwo... Może wreszcie dowiedziałbym się, co to oznacza "na języku" - bo na razie to tylko znam opis słowno-muzyczny. :/

Proponuję żytnie piwo:) Jęst tak treściwe, że aż gęste:):/

Można troszeczkę to porównać do zageszczonego soku,  im więcej wody do niego dodajesz tym staje sie mniej tresciwe , rozwodnione. 

Godzinę temu, Matrix napisał:

Można troszeczkę to porównać do zageszczonego soku,  im więcej wody do niego dodajesz tym staje sie mniej tresciwe , rozwodnione. 

Czad że w końcu ktoś to wyjaśnił bo wszyscy czekali prawie 9 lat na Twój wpis :)

To już nawet nie złota, a platynowa albo diamentowa łopata Ci się należy za takie odkopanie tematu. 

I to jeszcze jako pierwszy wpis na forum haha :D