Skocz do zawartości

Różnica między Maltodekstryną a Dekstryną


andy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie. Czy wie ktoś może jaka jest różnica między Maltodekstryną a Dekstryną i czy Dekstryna nadaje się do "dosładzania" piwa?

Uprzedzając pytania dostałem dekstrynę (znajomości w zakładzie cukierniczym), jednak co mnie zdziwiło w smaku nie czuć za grosz słodyczy po prostu taki nijaki mączny smak.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekstryna powstaje gdy działa alfa-amylaza i tnie wiązania amylolitycznie wewnątrz amylopektyny lub amylozy. Dekstryny z tego co pamiętam do są oligosacharydy, bądź już polisacharydy (czyli składają się z większej ilości glukozy lub innego cukru prostego). I ona chyba właśnie w ogóle nie jest słodka, tak jak skrobia. Dodając ją do piwa podniesiesz treściwość piwa, ale nie słodycz.

 

Maltodekstryna jest bodajże mieszaniną dekstryn i cukrów prostych np. glukozy i ma słabą słodycz. Pewnie podniesie słodycz ale ile tego byś musiał wsypać to nie wiem ;) Najlepiej sprawdzić to słodząc maltrodekstryną szklankę wody przygotowanej.

 

Może warto poszukać jakiegoś cukru który ma zbliżoną słodkość do sacharozy a nie jest fermentowany przez drożdże.

 

Przyszedł mi szatański pomysł do głowy ;) dodaj słodziku do piwa, zobacz co z tego wyjdzie. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście Maltodekstryna czy dekstryna nie "posłodzi" piwa (teraz doczytałem) można to zrobić laktozą. Mam natomiast takie hmm... dziwne pytanie co to jest ta treściwość piwa (przepraszam za być może głupie pytanie ale dopiero zaczynam przygodę z warzeniem piwa)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...
Godzinę temu, Matrix napisał:

Można troszeczkę to porównać do zageszczonego soku,  im więcej wody do niego dodajesz tym staje sie mniej tresciwe , rozwodnione. 

 

Czad że w końcu ktoś to wyjaśnił bo wszyscy czekali prawie 9 lat na Twój wpis :)

To już nawet nie złota, a platynowa albo diamentowa łopata Ci się należy za takie odkopanie tematu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.