Jump to content
Sign in to follow this  
earl

1,5 tygodnia burzliwej - spadło z 13 do 8,4 blg

Recommended Posts

Witam ,

 

Dzisiaj 1,5 tygodnia fermentacji burzliwej pilsa opisanego tutaj : http://www.piwo.org/forum/p72911-11-11-2010-21-14-11.html#p72911 . Pobrałem próbkę, wlałem do menzurki , po uwzględnieniu poprawki- 8,4°Blg :P . Jest to mój pierwszy lager , więc zastanawiam się , czy fermentacja nie postępuje zbyt wolno ? Z części brzeczki zrobiłem test fermentacji i wyszło, że fermentacja powinna się skończyć na 3 °Blg . Temperatura jaką pokazywał termometr na fermentatorze w czasie tego 1,5 tygodnia wahała się miedzy 8-10 stopni. Piana urosła na około 2-3 cm , teraz jeszcze się utrzymuje, ale znacznie spadła , prześwituje powierzchnia piwa. Próbka piwa była klarowna, w smaku i zapachu w porządku , wyraźnie słodka. Czy powinienem podnieść temperaturę lub podjąć jakieś inne działania ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Piwo dałeś od razu do niskiej temp. Nim ruszyły to minęły 2 dni. 8-10°C to niska temp. i drożdże pracują wolniej. Zostaw spokojnie tak jak jest jeszcze z tydzień. Piwo wyjdzie super.

oczywiście w tej samej temperaturze.

Edited by wena

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zamieszaj lekko fermentatorem i czekaj - fermentacja dolniaków może trwac i 3 tygodnie.

Jeżeli masz możliwośc podniesienia temperatury do około 11 - 12 °C to ja bym to zrobił . Z tego co czytałem drożdze te mają dośc dobrą tolernacje i nawet w 13°C produkują bardzo dobre piwo ( D. Miller).

 

Powodzenia,

 

Lukasz

Share this post


Link to post
Share on other sites

To mnie uspokoiliście :P widzę, że z dolniakami to jednak zupełnie inna bajka ... dysponuję pomieszczeniem gdzie aktualna temperatura waha się około 8 stopni, więc musiałbym dodatkowo dogrzewać fermentator. Myślę, że poczekam w takim razie jeszcze około tygodnia, a później podniosę na kilka dni do 12/13. Dzieki za szybkie odpowiedzi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.