Skocz do zawartości

1,5 tygodnia burzliwej - spadło z 13 do 8,4 blg


earl

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

 

Dzisiaj 1,5 tygodnia fermentacji burzliwej pilsa opisanego tutaj : http://www.piwo.org/forum/p72911-11-11-2010-21-14-11.html#p72911 . Pobrałem próbkę, wlałem do menzurki , po uwzględnieniu poprawki- 8,4°Blg :P . Jest to mój pierwszy lager , więc zastanawiam się , czy fermentacja nie postępuje zbyt wolno ? Z części brzeczki zrobiłem test fermentacji i wyszło, że fermentacja powinna się skończyć na 3 °Blg . Temperatura jaką pokazywał termometr na fermentatorze w czasie tego 1,5 tygodnia wahała się miedzy 8-10 stopni. Piana urosła na około 2-3 cm , teraz jeszcze się utrzymuje, ale znacznie spadła , prześwituje powierzchnia piwa. Próbka piwa była klarowna, w smaku i zapachu w porządku , wyraźnie słodka. Czy powinienem podnieść temperaturę lub podjąć jakieś inne działania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo dałeś od razu do niskiej temp. Nim ruszyły to minęły 2 dni. 8-10°C to niska temp. i drożdże pracują wolniej. Zostaw spokojnie tak jak jest jeszcze z tydzień. Piwo wyjdzie super.

oczywiście w tej samej temperaturze.

Edytowane przez wena
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszaj lekko fermentatorem i czekaj - fermentacja dolniaków może trwac i 3 tygodnie.

Jeżeli masz możliwośc podniesienia temperatury do około 11 - 12 °C to ja bym to zrobił . Z tego co czytałem drożdze te mają dośc dobrą tolernacje i nawet w 13°C produkują bardzo dobre piwo ( D. Miller).

 

Powodzenia,

 

Lukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mnie uspokoiliście :P widzę, że z dolniakami to jednak zupełnie inna bajka ... dysponuję pomieszczeniem gdzie aktualna temperatura waha się około 8 stopni, więc musiałbym dodatkowo dogrzewać fermentator. Myślę, że poczekam w takim razie jeszcze około tygodnia, a później podniosę na kilka dni do 12/13. Dzieki za szybkie odpowiedzi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.