Skocz do zawartości

Grodziskie


Wiktor

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Raczej nie. Od rejestracji do rozpowszechnienia upraw mija kilka lat. Gdzieś widziałem informację, że Lubelski rozpowszechnił się w połowie lat siedemdziesiątych. Ale mniejsza z tym. W kilkusetletniej historii piwa grodziskiego czas narażenia go na chmiel Lubelski jest nieznaczny. Podstawą był chmiel wielkopolski, wyprowadzony w XVII w. z chmielu czeskiego, oraz chmiel śląski (np. ziębicki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłem, rejestracja Lubelskiego to 1964, rejestracja Lomika to 1988, więc tym bardziej nie był on używany do Grodziskiego. I raczej nie ma on nic wspólnego z chmielami wielkopolskimi.

 

Marynka za komuszych czasów potrzebowała 2 lata na całkowite wyeliminowanie Brewers Gold z uprawy i 3-4 lata na Northern Brewer. Za tym, że Lubelski szybko się rozpowszechnił przemawia fakt, że wcześniej hodowana tzw. "populacja Czeska" (sprowadzony do Polski po II w.ś. Żatecki) sprawiała na terenach Polski ogromne problemy.

 

Niestety, odmiany wielkopolskie się nie zachowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli na dziś - jaka najbardziej realna receptura na Grodziskie?

Słody,chmiele, drożdże?

W lutym chcę zamówić produkty na Grodziskie w Polsce i sprowadzić je do Edynburga, bo tu na tym polu braki, a chłopcem będąc Grodziskie pijałem ( lata 1968-1970 woj. zielonogórskie)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Wczoraj piłem Piwo z Grodziska. Pierwsze, co zauważyłem to zapach i smak... wędzonej szynki. Do tego ta piana, nawet Hefe z tak obfitą nie widziałem - spora była trudność to nalać do szklanicy mimo, iż butelka miała zaledwie 400ml.

BTW- mógłby ktoś wrzucić opis stylu tutaj - http://www.wiki.piwo.org/Kategoria:BJCP ?

 

post-17468-0-88780800-1479563289_thumb.jpg post-17468-0-18664200-1479563306_thumb.jpg post-17468-0-78557400-1479563322_thumb.jpg post-17468-0-77355600-1479563338_thumb.jpg post-17468-0-71672800-1479563355_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK ale wolałbym jednak, aby było na wiki razem z pozostałymi stylami, gdzie łatwiej i szybciej znaleźć :P

 

 

EDIT:

smak szynkowej/bekonowej wędzonki jest nieodpowiedni.

Ale... ale ja taki właśnie wyczułem - i w aromacie i w smaku. Co jest?

Edytowane przez Igorrodz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

OK ale wolałbym jednak, aby było na wiki razem z pozostałymi stylami,

zwróć uwagę, że nasze wiki zawiera opisy wg BJCP 2008, a Grodziskie pojawiło się w zestawieniu BJCP 2015, tak więc Twoja wola teraz nie będzie chyba spełniona :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK ale wolałbym jednak, aby było na wiki razem z pozostałymi stylami, gdzie łatwiej i szybciej znaleźć :P

smak szynkowej/bekonowej wędzonki jest nieodpowiedni.

Ale... ale ja taki właśnie wyczułem - i w aromacie i w smaku. Co jest?

Najlepiej jakbyś powąchał sobie jednocześnie jedno obok drugiego piwo wędzone dębem i bukiem. Ta wędzonka jest po prostu inna, a skojarzenia to już każdy może mieć indywidualne. 

 

Poza tym ten opis z pierwszego posta przy naszym obecnym poziomie wiedzy jest miejscami nieaktualny/nieprecyzyjny. 

Edytowane przez Oskaliber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Poczytaj trochę o stylu.

A może Ty najpierw przeczytasz co ja piszę - ze zrozumieniem przeczytasz? Odsyłam do postu #83 w tym wątku :P
Pytam, aby się upewnić - nie zawsze to, co jest napisane na forum bądź w piwnej wiki to prawda. Tyle.

Czyli rozumiem, że to co wyczułem w Piwie z Grodziska dyskwalifikuje je jako stylowe piwo grodziskie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Poczytaj trochę o stylu.

A może Ty najpierw przeczytasz co ja piszę - ze zrozumieniem przeczytasz? Odsyłam do postu #83 w tym wątku :P

Pytam, aby się upewnić - nie zawsze to, co jest napisane na forum bądź w piwnej wiki to prawda. Tyle.

 

Czyli rozumiem, że to co wyczułem w Piwie z Grodziska dyskwalifikuje je jako stylowe piwo grodziskie?

 

Grodziskie jest ok. Za jakiś czas (może) nauczysz się prawidłowo rozpoznawać i nazywać smaki i aromaty.

 

Strasznie dużo się mądrujesz. Ogarnij się i doceń to co inni zrobili na tym forum/wiki a nie ciągłe pretensje, że coś jest napisane albo nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może Ty najpierw przeczytasz co ja piszę - ze zrozumieniem przeczytasz? Odsyłam do postu #83 w tym wątku :P

Pytam, aby się upewnić - nie zawsze to, co jest napisane na forum bądź w piwnej wiki to prawda. Tyle.

 

Czyli rozumiem, że to co wyczułem w Piwie z Grodziska dyskwalifikuje je jako stylowe piwo grodziskie?

W Grodziskim z Fortuny charakter wędzonki jest w porządku. Wędzonka w tym stylu ma być po prostu dębowa, a nie bukowa. A to właśnie bukową z reguły interpretuje się jako szynkową i taki jest ogólnie przyjęty deskryptor. Ale deskryptory oczywiście każdy może mieć swoje i nie musisz odczuwać tego tak jak inni. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

OK ale wolałbym jednak, aby było na wiki razem z pozostałymi stylami, gdzie łatwiej i szybciej znaleźć :P

smak szynkowej/bekonowej wędzonki jest nieodpowiedni.

Ale... ale ja taki właśnie wyczułem - i w aromacie i w smaku. Co jest?
Najlepiej jakbyś powąchał sobie jednocześnie jedno obok drugiego piwo wędzone dębem i bukiem.

Z doświadczenia nie tylko tłumaczenia opisu, ale i sędziowania stylu - JEST różnica, jeśli chodzi o drewno i warto sobie zrobić porównanie, jak pisze Oskar. Słód wędzony bukiem wnosi do Grodzisza szynkową przesadę i ciężkość, która w tym stylu nie jest na miejscu, choć w np. Rauchbocku będzie wspaniała. Ale to jest jeszcze nic - kiedyś na konkursie zdarzyło się (piwowar potem potwierdził) Grodziskie uwarzone ze słodu... peated

 

 

 

Wysłane z mojego ALE-L21 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Grodzisku jak sędziowaliśmy wariacje na temat Grodzisza to też się jakieś peated trafiło ;) Teraz chyba każdy styl da się znaleźć w wersji torfowej. Najgorzej, że już w multitapach przestają pisać 'peated' a jest tylko 'smoked'. Człowiek spodziewa się normalnej wędzonki a tu dostaje takie cuda :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

odświerz

Polski najwyraźniej też.

 

 

Ale chujowa uwaga. Gościu, od pewnego czasu Cię obserwuję i generalnie posty na tym poziomie to u Ciebie norma, nie rób drugiego browar bizu tutaj. Boże. Rzygać się chce...

 

Edyta: da się ignorować użytkownika?

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.