Skocz do zawartości

Drożdżowa arytmetyka - zadawanie suchych, płynnych, startery itp.


rafiosso

Rekomendowane odpowiedzi

Jak się do 31l wiadra wlewa 27l brzeczki to nie ma co się dziwić, że drożdżom ciasno. :)

Czasami nawet 21l jest za ciasno. Tak miałem przy RIS właśnie po zadaniu drożdży bezpośrednio do wiadra po poprzedniej warce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi na 51 warek jeszcze żadna nie wyszła. Jedyne co mi wyszło to zacier śliwkowy na drożdżach turbo cobra :)

 

Czasem zwykle wlewam 25 czasem do 27 litrów brzeczki i nie mam problemów, tylko czasem muszę wieko od środka lepiej umyć.

 

a przepraszam jeszcze nastaw na gruszkach, to 2 rzeczy ale żadna z piwem.

Edytowane przez Wiktor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mi na 51 warek jeszcze żadna nie wyszła. Jedyne co mi wyszło to zacier śliwkowy na drożdżach turbo cobra :)

 

Czasem zwykle wlewam 25 czasem do 27 litrów brzeczki i nie mam problemów, tylko czasem muszę wieko od środka lepiej umyć.

 

a przepraszam jeszcze nastaw na gruszkach, to 2 rzeczy ale żadna z piwem.

Nawet na 3068?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, jedyne które próbowały wyjść to były California Lager, ale wtedy w wiadrze było 26l, temperatura fermentacji 17°C. Przy 20l nawet przy 3068 fermentujących w 22°C zostawało parę centymetrów do pokrywy. Jakbym wiedział że "niewyłażenie" drożdży jest podstawą do reklamacji... :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
-cut- pytanie: czy po zdetankowaniu warki z fermentatora na cichą, mogę po prostu do tego samego fermentatora (bez wyciągania, płukania drożdży,mycia fermentatora itp) wlać nową warkę? Czy osad na ciemny osad na górze nie może być potencjalnym źródłem infekcji? Czy drożdży nie będzie za dużo?
Możesz. Wiele osób tak robi.

 

Podobno będzie za dużo, ale od tego piwo nie będzie zauważalnie gorsze.

Ile razy razy mozna wykonać burzliwą taki sposób? Jakie macie w tym temacie doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-cut- pytanie: czy po zdetankowaniu warki z fermentatora na cichą' date=' mogę po prostu do tego samego fermentatora (bez wyciągania, płukania drożdży,mycia fermentatora itp) wlać nową warkę? Czy osad na ciemny osad na górze nie może być potencjalnym źródłem infekcji? Czy drożdży nie będzie za dużo?[/quote']
Możesz. Wiele osób tak robi.

 

Podobno będzie za dużo, ale od tego piwo nie będzie zauważalnie gorsze.

Ile razy razy mozna wykonać burzliwą taki sposób? Jakie macie w tym temacie doświadczenia?

Ja bym takiej metody nie polecał, bo po nawet 2 cyklach zbyt dużo syfu ląduje w piwie.

Lepiej jednak przelać drożdże z pozostałościami do słoika, i do kolejnego piwa odlać tylko tyle ile potrzeba (ok 100ml dla piw ok 12°Blg odpowiednio więcej do mocniejszych)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Ja bym takiej metody nie polecał, bo po nawet 2 cyklach zbyt dużo syfu ląduje w piwie.

Lepiej jednak przelać drożdże z pozostałościami do słoika, i do kolejnego piwa odlać tylko tyle ile potrzeba (ok 100ml dla piw ok 12°Blg odpowiednio więcej do mocniejszych)

Odkopując temat:

100ml gęstwy do piwa 12°Blg na ile litrów - 20? - i jak ma się to do rodzaju fermentacji?

Czy 100ml gęstwy będzie odpowiednia zarówno do Ale'a i Lagera o ekstrakcie 12°Blg ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator obliczania ilości gęstwy/sarterów/drożdży suchych - do tego kalkuluje z uwzględnieniem wymierania komórek drożdżowych - podajesz datę i samo wszystko wyskakuje, liczy oddzielnie dla ejlów, lagerów i hybrydowych... wystarczy nieco znać inglisz ;)

http://www.mrmalty.com/calc/calc.html

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linka do Mr. Malty'ego - ciekawa rzecz :) i na pewno to wykorzystam.

Jednak mi chodziło o jakiś wzór w stylu w jaki przedstawił to @rafiosso na temat drożdży suchych i płynnych w związku ze starterami. Po prostu jestem upierdliwy i wolałbym zrobić sobie jeden arkusz w excelu po swojemu - taki kaprys na wypadek jakbym kiedyś nie miał dostępu do internetu, a chciałbym sobie obliczyć ile czego potrzebuję :okey:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witam,

Jak już jesteśmy w temacie starterów i rehydracji to mam pytanie:

Będę robić klasycznego Pilznera, 12 Blg. Wszystko już obliczyłem, ale nie jestem pewien jak z temperaturami.

W opisie drożdży (Saflager W 34/70) jest napisane, żeby fermentować w temp. 12'C.

Starter natomiast (oraz cały zabieg namnażania jaki zamierzam przeprowadzić) ma się odbywać w temp. 23'C.

To jest różnica 10'C, dość znacząca. Mam wątpliwości czy mogę tak po prostu wlać cały starter w temp. 23'C do brzeczki o 10'c niższej? Nic się drożdżom nie stanie?

Co robić, jak żyć? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle po namnażaniu zostawia się starter w lodówce, żeby drożdże opadły na dno, dekantuje się przerobiony płyn i zadaje samą gęstwę, już odpowiednio zimną.

 

Jeżeli jednak zadajesz jescze pracujący starter, powinieneś się zmieścić w różnicy temperatur +/- 5°C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
Planujemy lekkie ale: 20litrów/10Blg Liczba komórek = 1 miliard * 20 * 10* 0,75= 150 miliardów

 

Nie bardzo wiem, jak powinienem interpretować powyższe kalkulacje i odnieść je do stosowanej praktyki. Przy założeniu, że 1g drożdży zaweira 6 mld komórek, to 150 miliardów komórek drożdży oznacza 25g suchych drożdży, czyli trochę ponad 2 paczki drożdży np S-33 (11,5g). Gdyby wziąć powszechniejszą recepturę, typu piwo 12°Blg to robi nam się 180 mld komórek, czyli już 2,6 sztuk paczek, podczas gdy powszechna praktyka na takie warki to 1 paczka.

 

Czy to oznacza, że zadając 1 paczkę robimy underpitching aż o 60%?

 

Kalkulator MrMalty http://www.mrmalty.com/calc/calc.html dla 21l brzeczki o 12°Blg mówi o 170 mld komórek (czyli rząd wielkości to samo), natomiast przelicza to na 9g drożdży, tak jakby 1g zawierał ~18 mld komórek, a nie 6 mld. Czy ktoś wie z czego to wynika?

Edytowane przez tml
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ilości komórek na g drożdży deklarowanych przez producenta. Poczytaj informacje pod tym kalkulatorem http://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/ tam jest opisane

Edytowane przez bart3q
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalkulator MrMalty (...) przelicza to na 9g drożdży, tak jakby 1g zawierał ~18 mld komórek, a nie 6 mld. Czy ktoś wie z czego to wynika?

 

 

 

Prawdopodobnie z błędu. Na stronie podanej przez bart3q jest napisane, że Mr.Malty zakłada, że 1 gram suchych drożdży zawiera 20 mld komórek, podczas, gdy dane producentów mówią o znacznie mniejszej ilości - 6 mld/g - Fermentis, 5 mld/gram - Danstar.

 

 

piwo 12°Blg to robi nam się 180 mld komórek, czyli już 2,6 sztuk paczek, podczas gdy powszechna praktyka na takie warki to 1 paczka.   Czy to oznacza, że zadając 1 paczkę robimy underpitching aż o 60%?

 

No właśnie. Fermentis dla drożdży US-05 podaje dawkowanie na poziomie 10-16g na 20 litrów (50 do 80 g/hl), czyli 60-96 mld komórek. Jest to znacząco mniej, niż to, co podają kalkulatory. I trochę dziwne, bo to producentowi powinno zależeć na zużyciu większej ilości drożdży. Sądzę, że prawda leży w granicach opisanych przez 'under-' i 'over-pitching'.

Edytowane przez yarrro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ilości komórek na g drożdży deklarowanych przez producenta. Poczytaj informacje pod tym kalkulatorem http://www.brewersfriend.com/yeast-pitch-rate-and-starter-calculator/tamjest opisane

Dzięki za linka! Rzeczywiście tutaj wspominają o tym - zdaje się błędnym założeniu przyjętym w kalkulatorze Mr.Malty, że 1g sucharków zawiera 20 mld komórek.

Bez względu jednak na to co mówi wspomniany kalkulator, wygląda na to, że praktyka sypania 11.5g sucharów na statystyczną warkę stanowi mocne, bo aż 2-4 krotne jej niedoszczepienie.

 

Będę dziś warzył wczoraj zatartego Weizenbocka 18.5°Blg, zadam mu więc 20g sucharków Gozdawa BW-11, przyjmując nawet (bo producent nie informuje), że 1g zawiera 10 mld komórek, to nadal będę miał mocny underpitching (200 mld vs 360 mld komórek). No to spodziewam się bananów  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy co uważamy za mocny over/underpitching. Przy liczeniu drożdży jest tyle zmiennych i niedokładności, że błąd 50% wg mnie nie jest jakoś strasznie duży, co zresztą sam teraz widzisz. Popatrz teraz jaki jest underpitching jak zadajesz pół paczki wb06 czy nawet całą bez rehydratyzacji, na 25l 12 blg pszenicę. Albo jak dużo zadajesz drożdży jeśli masz świeżą gęstwę i dajesz jej pół litra - litr do RISa.

Drożdże to mega skomplikowany temat, i tak naprawdę trzeba się opierać na swoich doświadczeniach. Ja np. ostatnio zadałem niby prawidłową ilość drożdży do BGSA i blonda - a wyszedł mi mocny banan. Dlaczego? Okazało się, że najprawdopodobniej szczep którego użyłem lubi mocne natlenienie, a ja natleniałem nową metodą i najprawdopodobniej dużo za słabo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie są konsekwencję zadania zbyt małej ilości drożdży?

Bez kalkulatora, na podstawie tego co tu napisano, nie miałem chyba żadnej warki (pomijając zadawanie gęstwy) z prawidłową ilością drożdży. Moje ostatnie warki były z końca 2013 roku, dopiero teraz wznowiłem warzenie. Ostatnie piwko spiłem w tym roku czyli miało ponad 2 lata.

Blg jakie miałem oscylowało w granicach 13-16 przy 23-26 litrach brzeczki i u mnie jedna paczka drożdży to przerabiała, schodziło w okolice 2-4 blg. Granatów nie było, smakowało wszystkim. I tak się zastanawiam jak to możliwe skoro miałem 2-3 krotnie za mało drożdży? Przecież drożdże się namnażają podczas fermentacji warki, nie jest zatem tak, że fermentacja trwa po prostu kilka dni dłużej? Argument, który do mnie przemawia  to fakt, że przy małej liczbie drożdży zadanych zwiększam ryzyko infekcji, a przynajmniej tak mi się zdaje.

Proszę nie traktować moich wywodów jako wyznacznika, raczej dziele się doświadczeniem.

Edytowane przez arek-lin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że smakuje Tobie i znajomym nie oznacza że to piwo nie ma wad. Często się spotyka właśnie takie lamenty po konkursach. O co chodzi zrobiłem dobre piwo, mi i szwagrowi smakuje pewnie sędziowie się nie znają. A już różne wynalazki próbowałem na konkursach i się zastanawiałem o co chodzi, jak piwowar mógł wysłać coś takiego. Jest tyle wątków o prawidłowej ilości drożdży i tyle zostało powiedziane a ciągle się ktoś budzi? To jedna paczka niewystarczająca?

 

Co do ilości komórek drożdżowych w paczce to wydaje mi się że producent podaje zaniżoną ilość. Ta ilość komórek na mrmalty wydaje mi się wiarygodna. Też gdzieś wyczytałem, nie pamiętam niestety źródła.

Edytowane przez Dario
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpływ na profil smakowy-rozumiem. Ale jak poczytasz forum, to nikt nie mówi "dałeś za mało drożdży! Uzyskasz niewłaściwy profil smakowy!" Robię piwa domowe bezstylowe więc przyjmuję ten argument do wiadomości. Bardziej zastanawia mnie straszenie niedofermentowaniem, na moich ~ 15-20 warek mających 3 i więcej krotnie za mało drożdży nigdy nie było niedofermnetowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji niskiego blg końcowego? Z racji tego, że były drożdże aktywne, które zostały zadane do następnej brzeczki więc gdyby w pierwszej warce byłby cukier do dojedzenia to by go dojadły? Z racji braku granatów nawet po długim leżakowaniu?

Edytowane przez arek-lin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jamil prowadził przez ponad rok badania w laboratoriach WhiteLabs przy tworzeniu swojego kalkulatora i ilość komórek w 1g suchych drożdży wynika z policzenia pod mikroskopem :)

Pamiętajcie, że producent każe rozsypywać drożdże bezpośrednio do brzeczki (co zabija średnio licząc połowę populacji) oraz musi wziąć jakąś sensowną średnią dla całego okresu przydatności do użycia. Wartości w MrMalty zakładają świeże drożdże (później bierze pod uwagę ich wiek) i rehydratyzację.

 

A niedofermentowane piwo oznacza, ze jakbyś zadał odpowiednią ilośc komórek, to by pewnie zeszło jeszcze 0.5 BLG, którego już te zmęczone drożdże nigdy nie dojedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.