Skocz do zawartości

HERMS w kilka godzin


tzi

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ja dobrze rozumiem? Ogrzewana jest sama brzeczka i to w przepływie?

No tak w kegu jest wymiennik zalany wodą do tego grzała ogrzewa wodę a brzeczka przepływa przez wymiennik.

 

ustawiając plan zacierania przy temperaturze i czasie masz ustawione "i czekaj" czy "przez" ?

Czujnik temperatury jest w kegu z wymiennikiem zamontowany 10 cm od grzałki.Woda w wymienniku ma 50 stopni sterownik czeka 10 min i przeskakuje do drugiego etapu.Problem w tym że temperatura brzeczki ma dopiero 45 stopni a sterownik realizuje drugi etap.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blisko grzałki jak grzałki są zanurzone w brzeczce.

 

Najlepiej by było mieć temperaturę na wymienniku 5-10 stopni wyższą niż ma być na wyjściu z wymiennika i regulowany przepływ na pompie. W sumie sterownik boleckiego w takim układzie może się słabo sprawdzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że dopiero teraz się o tym dowiaduje,dlaczego może się nie sprawdzić ?.

 

W HERMSie musisz mieć dwa układy, jeden ustalający temperaturę HLT (1) i mierzący ją, drugi mierzący temperaturę zacieru i sterujący pompą (2).

Czy w praktyce dwa czujniki temperatury i dwa sterowania (SSRy czy triaki) i oprogramowanie co to obsłuży.

 

Jak już masz sterownik Bolka, to wykorzystaj go jako układ (2) a jako układ (1) zastosuj tani regulator temperatury np. taki http://allegro.pl/regulator-temperatury-termostat-sterownik-czujnik-i2042931611.html. Temperatura HLT jest stała i wyniesie ok 78 °C, więc będzie to działać jak prostu termostat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo umieszczenie czujki w wymienniku będzie stabilizować temperaturę wymiennika, a sterownik w żaden sposób nie będzie stabilizował temperatury w zacierze. Sterownik nie będzie miał bladego pojęcia co się z zacierze dzieje, może być nawet taka sytuacja że zacier będzie miał te 40 stopni a sterownik pokaże koniec zacierania.

 

druga opcja sterownik steruje grzałką a czujnik jest w zacierze. Bezwładność takiego układu jest taka że może być tak że sterownik zagotuje wodę w wymienniku i zabije Ci wszystkie enzymy i po zacieraniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea tej instalacji jest taka że brzeczka przepływa przez wymiennik i tam się ogrzewa.cały zacier pompowany cyrkulacyjnie pewnie by się rozdrobnił no i jaka pompo da rade pompować zacier.W kociołku Speidels Braumeister pompowana jest brzeczka, pompowanie zacieru się nie sprawdzi w praktyce wiedzą o tym konstruktorzy Speidels.

.

Edytowane przez maxhot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to totalna klapa a tyle kasy w to poszło :mad: .

 

Dlaczego przecież to jest płyn w prawdzie jego gęstość jest większa od wody.

 

chodziło mi o to że temperatura zacieru (w przypadku gdy czujnik będzie w wymienniku) będzie zalezeć od warunków przepływu brzeczki. A to zależy od pompy, warunków przepływu a na to sterownik nie ma wpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam. Jaką minimalną średnicę musi mieć spływ z kadzi zaciernej? W kegach, które kupiłem jest otwór z gwintem 3/4", jak wiadomo ślusarz ma problem z wierceniem w nierdzewce ;) Przypomnę jakie to kegi:

 

http://allegro.pl/keg-na-bimber-destylator-po-piwie-kega-i2201443146.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co będzie przez ten zawór przepływać jeśli tylko brzeczka to wystarczy 3/4",jak ma być przepompowywany zacier to raczej 3/4 to za mało zawór się zatka.

 

Skąd te dane? Zacier cyrkuluje spokojnie w 1/2", oczywiście nie cyrkuluje razem z młótem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam zrzut z zaciernego 48 mm mierząc w wewnątrz. Młuto wymieszane z wodą spłynie, ale obawiam się że zapcha kanalizację, więc nie puszczam w kanał tylko wybieram i karmię kurki. Nie wymieszane młuto, na pewno zapcha odpływ tej średnicy, raz się o tym przekonałem jak zasypałem słód, a zapomniałem włożyć na dno sita. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.