Jump to content
Sign in to follow this  
bmalkow

4h zacieranie

Recommended Posts

Stoje nad garem, leci 4h zacierania (2h w 67C i reszta w 72C) a proba jodowa wciaz pozytywna.

co robic? Jak zyc?

A jaki był zsyp ? I czy masz zaufanie do termometra, który używasz.

Pozdr

ps. Wcześnie dzisiaj wystartowałeś ;)

Slodu wiecej nie mam.

i co by to mialo dac?

Do termometru laboratoryjnego zaufanie mam

dałby nowe enzymy, które mogłyby scukrzyć zacier. Spróbuj trochę zacieru, jeśli jest słodki to filtruj. Jeśli się po 4h nie scukrzyło to się już raczej nie scukrzy.

Jeśli jest słodki i klei się po rozlaniu na stole to nie ma co dłużej zacierać, filtrować bo jak nie masz więcej słodu to i tak nic nie zdziałasz.

Jeśli słód nie pochodził z ubiegłego wieku oraz nie mierzyłeś temperatury łże-termometrem, to niemożliwe, aby po 4 godzinach skrobia nie była scukrowana.

Na odległość nie da się ocenić, ale obstawiałbym nieskuteczne mieszanie i prowadzenie pomiarów temperatury w niewłaściwym miejscu. Przy podgrzewaniu zacieru na dnie gara mocno wzrasta temperatura, jeżeli przy mieszaniu nie podrywamy dolnej warstwy do góry następuje stopniowe wybijanie enzymów. Podobne przegrzania występują, jeżeli dokonujemy pomiaru temperatury w górnej warstwie zacieru.

Pewnie tak. Tego bylo 7,4kg zasypu. Staralem sie rozmieszac wszystko, ale bylo cholernie ciezko.

nigdy wiecej zasypu >6kg. Never ever.

A zmieliłes słod... ??? :P;):)

4 h to jest jakis żart...

Słód?

Kaszę jęczmienną w sklepie kupiłem i zacierałem. Słodziłem, owszem. Ale nie wiedziałem, że posłodzona kasza od razu się słodem zwie.

A co do mielenia, to do tej pory do obiadów też nie mieliłem.

A na poważnie, to robiłem ten zestaw: http://www.piwodziej.pl/India_Pale_Ale_17_Blg-243.html. Był ześrutowany.

Prawdopodobnie 7.4kg zasypu to ponad siły mojego gara. Ledwo co się to dawało mieszać.

Potem filtracja szła jak krew z nosa. Skończyło się na tym, że po uzyskaniu około 17 litrów dolałem 8litrów wody. Przed chmieleniem miałem 17.1°Blg.

Nic z tego nie rozumiem.

Faktycznie sprawa jest bardzo dziwna, powiedziałbym,że przy tej jakości słodów wręcz niepojęta...

Ja próby jodowej nie robię od jakiejś 10-15 warki...może należy do tego wrócić, chociaż piwa wychodzą niezłe...

A ja mam dwie substancje do próby jodowej i jedna praktycznie zawsze wskazuje pozytywnie. A a druga jest ok na początku wskazuje potem przestaje. Świeższa jest ta co źle działa.

Ja też daje sobie spokój z próbami jodowymi. Chyba że mam duży zasyp niesłodowanego ziarna, lub własny zesłodowany słód.

Pytanie, czy brałeś płynną część zacieru do próby jodowej czy z kawałkami śruty? Możliwe, że płynnej części nie ma skrobi a w śrucie są jeszcze pozostałości i zabarwiają KJ.

Były kawałki śruty. Jak zawsze z resztą. Łusek nie było, ale "mąki" trudno było uniknąć.

zauważyłem, że przy gęstrzym zacierze skrobia scukrza się znacznie dłużej. Może jest tak, że roztwór się juz nasycił cukrem i więcej nie przyjmie ?

Prawdopodobne to wielce.

Niestety nie miałem już miejsca w garze, żeby dolać choćby litr wody.

zauważyłem, że przy gęstrzym zacierze skrobia scukrza się znacznie dłużej. Może jest tak, że roztwór się juz nasycił cukrem i więcej nie przyjmie ?

Można zgadywać, można się oprzeć na eksperymencie i dowodzie.

Właśnie dlatego zacieram na rzadko - 1:3.5 do nawet 1:4.5.

Dlatego nigdy więcej nie wsypię więcej niż 6kg słodów do gara.

Człek się uczy, człek nabiera doświadczenia.