Skocz do zawartości

Dominus Tecum, Zagończyk i Cesarski Weissbier


zgoda

Rekomendowane odpowiedzi

Zagończyk i Cesarski Weissbier

 

Piwa były pite równolegle, a jako implementacja referencyjna posłużył Schneider Weisse Tap7, który prywatnie uważam za wzorzec metra jeżeli chodzi o bawarskie pszenice.

 

Najpierw Zagończyk:

  • zapach: słaby, mało estrowy, aromaty fenolowe (goździki) w ogóle nie wyczuwalne
  • smak: kwaskowatość słabo wyczuwalna, goryczka pomimo że słaba to pozostaje dość długo na języku
  • w smaku sprawia wrażenie dość ciężkiego, wyczuwalna wyraźna słodkość
  • poczucie na języku szorstkie, grudkowate

W zapachu wyczuwalna jest jakaś obca nuta, kojarząca się z czymś kwaśnym, wyraźnie spoza spodziewanego repertuaru tradycyjnych zapachów weizenów. Jeżeli dobrze kojarzę, to moje pszenice pachniały tak w momencie gdy się już zdegenerowały.

 

A teraz Cesarski Weissbier:

  • zapach: intensywnie bananowy, po kilku minutach słabo wyczuwalne goździki
  • smak: niska kwaskowatość, goryczka praktycznie niewyczuwalna
  • w smaku wrażenie lekkości, wyraźnie wytrawne, pomimo słodkawego finiszu
  • poczucie na języku gładkie, satynowe

 

No i jeszcze porównanie obu zawodników do implementacji referencyjnej:

  • piana redukuje się dużo szybciej, jest znacząco mniej trwała - po ok. 15 minutach na Schneider Weisse jest jeszcze 0.5cm kożuszka, a na piotrowych piwach ledwie cienkie prześcieradło
  • dużo mniej goździków w aromacie
  • piwa Piotra są bardziej wytrawne, brakuje im zaokrąglenia w smaku - raczej słodko, a nie słodowo

 

Na zdjęciu od lewej: Zagończyk, Cesarski, Schneider. Schneider wygląda na dunkela, ale to zwykły Tap7.

Edytowane przez zgoda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recenzje wychodzą mi lepsze niż piwo.

 

Mojej żonie bardziej smakował Cesarski, chociaż stwierdziła, że mógłby być bardziej zaokrąglony. Ale jej ulubioną pszenicą jest Franziskaner, bo słodki. :P

 

O ile dobrze kojarzę, to Tap7 jest zacierany dekokcyjnie, co by pasowało do najciemniejszego w teście koloru - może to daje tę pełność w smaku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile dobrze kojarzę, to Tap7 jest zacierany dekokcyjnie, co by pasowało do najciemniejszego w teście koloru - może to daje tę pełność w smaku?

Dużo bym dał, żeby to wiedzieć, miałem hipotezę, że tą pełność uzyskuje się długą przerwą w 72°C, ale może to jednak dekokcja. Spróbuję zrobić jeszcze jedną pszeniczkę dekokcyjnie, porównamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Browar komorowski Dominus Tecum

Piwo: Cesarski Weissbier - piwo niemieckie pszeniczne w stylu Hefe Weizen

Warka nr 145

Ekstrakt nastawny: 12,0 Blg

Zawartość alkoholu: 4,3%

Warzone 06.10.2010; butelkowane 23.10.2010

  • Zapach: kwaskowy, lekko przypominający zapach wody z kiszonych ogórków, lub kapusty. W tle delikatne nuty bananowe i landrynkowe. Wyczuwalny zapach skórki od chleba.
  • Smak: kwaskowe z posmakami goździkowymi i chlebowymi. Słodkawe o niskiej goryczce. Lekko mdłe z posmakami maślanymi (od drożdży?). Finisz ściągający, pozostawiający odczucie kwaśności.
  • Wygląd: kolor typowy dla weizenów: słabej herbaty, wpadający w pomarańcz. Silnie opalizujące, ale nie mętne. Piana biała, gruboziarnista, szybkoopadająca. Pozostawia lekki wianuszek na powierzchni.
  • Nasycenie: dość dobre, ale chyba zbyt słabe jak na weizena.
  • Ogólne wrażenie: piwo jest dobre, pijalne, ale posiadające mało cech weizena. Jest mało treściwe, co jest istotną cechą hefe weizena

Podsumowanie:

Biorąc po uwagę datę warzenia i ocenę kolegi Zgody, sądzimy że czas przechowywania (w temp. pokojowej) wpłynął niekorzystnie na jakość tego piwa.

Oceniali: Wogosz i syn

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie macie chłodnego miejsca?

Tylko w lodówce. Na balkonie za zimno, a w piwnicy za ciepło. Lodówka niestety okazała się zbyt mała, szczególnie biorąc pod uwagę przechowywany tam chmiel i przedświąteczne zapasy. Poza tym miałem nadzieję zdegustować to piwo szybciej (dostałem je pod koniec listopada), ale niestety nie udało się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.