Skocz do zawartości

Piwo dyniowe (Pumpkin Ale)


scooby_brew

Rekomendowane odpowiedzi

Mam zamiar zrobić właśnie papkina tylko czekam na dynie od kolegi jeszcze jedną ;) ale przy okazji na imprezę urodzinową wyrzeźbiłem coś takiego:

post-3297-0-73924700-1351157122_thumb.jpg

Mam pytanie do tumka_pl co to za zielone gałązki co dodałeś razem z dynią do zacieru?

dokładnie - miało to wspomóc filtrację zamiast łusek ryżowych których w PL nie ma. Jednakże albo za mało ich dałem albo to pic na wodę( właściwie na brzeczkę) bo nic to nie dało i filtracja i tak i tak stanęła mimo moich usilnych prób i odtańczenia tańca dyniowego nad filtratem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja parę dni temu ważyłem dyniowe. Kupiłem łuski ryżowe w http://www.alepiwo.pl/. Polecam. Filtrowało się bez najmniejszych problemów.

dużo dałeś dyni w stosunku do zasypu? Moja się zatrzymała z tym że używam false bottom zamiast wężyka od prysznica....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO tak, warzenie za mną. Etap warzenia bezboleśnie. Filtracja w stylu żytniego-używam zasady false bottom z podbiciem wody i klapa. Musiałem ręcznie rozruszać, moją receptę podałem powyżej. Zacząłem warzenie z 12 L wody , do wysładzania wlałem 10 ltr - wysładzałem do 25L - blg 16,5 bez dolewek ekstraktu. Smak - poprostu OK :-) Dyni dałem 1,70kg i do tego do wysładzania wlałem 4 ltr wody z gotowania dyni [ w trakcie warki postanowiłem zrobić zupę-krem z pozostałej dyni ] . Przyprawę zrobiłem sam wedle przepisu łyżkowego hehe. Jest dobrze - jest burzliwa z woreczkiem chmielowym willamette.

Ile potrzeba surowej dyni zeby otrzymac 1,7kg upieczonej? Zakupilem 2 o wadze w sumie ok 3kg ale sa nieporownywalnie mniejsze w porownaniu z tymi na zdjeciu ;) Biec do sklepu czy wystarczy? ;)

Późno ale odpowiem : moja dynia ważyła 7,3 kg - coś tam delikatnie jeszcze z niej zostało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NO tak, warzenie za mną. Etap warzenia bezboleśnie. Filtracja w stylu żytniego-używam zasady false bottom z podbiciem wody i klapa. Musiałem ręcznie rozruszać, moją receptę podałem powyżej. Zacząłem warzenie z 12 L wody , do wysładzania wlałem 10 ltr - wysładzałem do 25L - blg 16,5 bez dolewek ekstraktu. Smak - poprostu OK :-) Dyni dałem 1,70kg i do tego do wysładzania wlałem 4 ltr wody z gotowania dyni [ w trakcie warki postanowiłem zrobić zupę-krem z pozostałej dyni ] . Przyprawę zrobiłem sam wedle przepisu łyżkowego hehe. Jest dobrze - jest burzliwa z woreczkiem chmielowym willamette.

Ile potrzeba surowej dyni zeby otrzymac 1,7kg upieczonej? Zakupilem 2 o wadze w sumie ok 3kg ale sa nieporownywalnie mniejsze w porownaniu z tymi na zdjeciu ;) Biec do sklepu czy wystarczy? ;)

Późno ale odpowiem : moja dynia ważyła 7,3 kg - coś tam delikatnie jeszcze z niej zostało

No to mam nadzieje ze jeszcze wszystkiego haloween nie pochlonal bo musze dokupic drugie tyle co mam ;) Dzieki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja parę dni temu ważyłem dyniowe. Kupiłem łuski ryżowe w http://www.alepiwo.pl/. Polecam. Filtrowało się bez najmniejszych problemów.

dużo dałeś dyni w stosunku do zasypu? Moja się zatrzymała z tym że używam false bottom zamiast wężyka od prysznica....

 

Dyni dałem 1,65 a słodu 5,45 jak w przepisie Scoobiego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Otworzyłem dzisiaj buteleczkę dyniowca Scoobiego i jest przepyszny. Piłem wcześniej AleBrowarowego i Scoobiego bije go na głowę.

No tos mi cisnienie podniosl :) Ja dopero jutro mam zamiar swoja dynie rozlewac do flaszek a ze receptura podobna do Scoobiego to sie troche rozmarzylem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie zastanawia jedno... po co piec tę dynię? W domyśle wiem, aby odparować część wody, ale czy nie można zrobić to inna metodą? Np. szybkowar, albo jak w mojej metodzie w sokowniku. Tylko zamiast cukru dać ekstrakt słodowy, melasę lub glukozę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..u mnie zatarte na slodziutko i efekt widac bo zeszlo z 17,5 tylko do 5 i nie ma sensu juz dluzej czekac..trzeba rozlewac..tylko najpierw umyc ze 40 opakowan szklanych :/ jak sie uloza te wszystkie przyprawy to czuje ze bedzie trzeba w sejfie jakims to piwko schowac :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo wypite, na spotkaniu też inni zdegustowali i mówili że super :) Mi osobiście też bardzo smakuje, choć dałem więcej dyni prawie 3 kg ;) i doradzam nie kombinować z przyprawami i dać tak jak podali na drugiej stronie, za dużo przypraw sprawia że to piwo jest świąteczne a i przykrywają cały smak tego piwka!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo wypite, na spotkaniu też inni zdegustowali i mówili że super :) Mi osobiście też bardzo smakuje, choć dałem więcej dyni prawie 3 kg ;) i doradzam nie kombinować z przyprawami i dać tak jak podali na drugiej stronie, za dużo przypraw sprawia że to piwo jest świąteczne a i przykrywają cały smak tego piwka!

Po jakim czasie od zabutelkowania spijaliście to piwko? Ja wczoraj sprobowałem troszkę z PET-a i chyba przedobrzyłem z przyprawami..chociaż jest szansa, że to się jeszcze ułoży bo butelkowane bardzo niedawno..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniu od zabutelkowania :P Teraz dam mu troszkę żeby po leżakowało sobie tak z miesiąc i będzie jeszcze lepsze myślę :) przyprawy raczej ci nie znikną tak szybko, najwyżej traktuj je jak świąteczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tygodniu od zabutelkowania :P Teraz dam mu troszkę żeby po leżakowało sobie tak z miesiąc i będzie jeszcze lepsze myślę :) przyprawy raczej ci nie znikną tak szybko, najwyżej traktuj je jak świąteczne...

U mnie też właśnie minął tydzień..czas pić! :D Chodzi mi bardziej o ułożenie się smaków, bo o ile w aromacie łatwo można rozróżnić co i jak to w smaku już niekoniecznie :) Na pewno jest mocno słodkie, ale PET-a odkręcałem dwukrotnie przed spróbowaniem także dziś może odpalę sobię buteleczkę 0.33 i zobaczymy jak to będzie wyglądać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piwo wypite, na spotkaniu też inni zdegustowali i mówili że super :) Mi osobiście też bardzo smakuje, choć dałem więcej dyni prawie 3 kg ;) i doradzam nie kombinować z przyprawami i dać tak jak podali na drugiej stronie, za dużo przypraw sprawia że to piwo jest świąteczne a i przykrywają cały smak tego piwka!

 

To było to pełniejsze w smaku i mocniejsze z tych dwóch pumpkinów, co były? Potwierdzam - może nie moja bajka, ale bardzo smaczne:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Piwo wg. przepis Scoobiego uwarzone i rozlane kilka dni temu.

Filtracja (mimo użytej łuski gryczanej) była faktycznie niezbyt przyjemna, ale do przeżycia. Natomiast samo piwo dość mętne, zobaczymy, czy leżakowanie go sklaruje.

Pierwsze próby (na razie zielonego piwa) zaowocowały ciekawym efektem smakowym. Dyni faktycznie tam nie czuć, ale czuć, że w piwie jest jakiś inny składnik. Dość przyjemne wrażenie.

Przyprawy na razie jednak bardzo słabo wyczuwalne, zobaczymy, jak po przelażakowaniu.

W każdym razie - dziękuję za przepis i uwagi, były bardzo pomocne!

(link do mojej relacji z warzenia: http://domowybrowarmole.blogspot.com/2013/01/piwo-dyniowe.html)

Edytowane przez lkulos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.